Crighton CR700W. Motocykl z silnikiem Wankla. Cena, dane techniczne
220 koni mechanicznych z pojemności 690 cm³! Takie możliwości daje zastosowanie rotacji w silniku spalinowym. Prace nad tą konstrukcją zajęły 12 lat. Teraz dzieło mistrza brytyjskich superbike, Briana Crightona, ujrzało światło dzienne.
W latach 80-tych Brian Crighton był trzykrotnym mistrzem Wielkiej Brytanii w wyścigach motocyklowych. Wspólnie z firmą Norton pracował nad silnikami rotacyjnymi, które okazały się bezkonkurencyjnej na torze. Brian niemal własnoręcznie zbudował Nortona RCW588, który napędzany silnikiem rotacyjnym wygrywał wszystko, łącznie z mistrzostwami brytyjskich superbikeów w roku 1994. I z pewnością passa ta trwałaby jeszcze długo, gdyby nie zmiany regulacyjne, które wykluczyły tego typu motocykle z zawodów.
W roku 2009 Crighton połączył swoje siły z Rotron Power Ltd., tworząc Crighton Motorcycles. Minęło 12 lat i teraz świat ujrzał dzieło tej współpracy, a mianowicie napędzany silnikiem Wankla motocykl Crighton CR700W.
Crighton CR700W ma silnik Wankla o pojemności 690 cm³. Jednak zastosowanie w nim ruchu rotacyjnego, zamiast ruchu posuwisto zwrotnego jak w typowym silniku spalinowym, pozwoliło uzyskać z tej pojemności aż 220 koni mechanicznych mocy przy obrotach na poziomie 10 500 rpm. Maksymalny moment obrotowy jest osiągany przy 9 500 obrotach na minutę i wynosi 142 Nm. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu kompaktowego silnika oraz wielu elementów aluminiowych waga Crighton CR700W to zaledwie 129,5 kg! Oznacza to stosunek mocy do masy na poziomie 1,68 KM na kilogram.
Crighton CR700W to nie tylko obłędne parametry, ale również perfekcyjne zestrojenie całości. Do wyboru mamy zawieszenia Öhlins i Bitubo, do tego koła Dymag i hamulce Brembo. Producent zapewnia, że dzięki zastosowaniu do budowy silnika bardzo trwałych materiałów oraz dzięki stosunkowo niskiemu poziomowi obrotów, przy których silnik osiąga pełnię swoich możliwości, udało się uzyskać wysoką niezawodność tego modelu.
Crighton CR700W będzie nie tylko wyjątkowo szybkim motocyklem, ale również nie lada okazem dla kolekcjonerów. Ma ich powstać jednie 25 sztuk, każdy w cenie 85 000 funtów.
Komentarze 1
Poka¿ wszystkie komentarzechyba gdzie¶ uciek³ przecinek... zgaduj zgadula gdzie
Odpowiedz