Bieganie, rower, wiosłowanie, czy pływanie - co ćwiczyć, trenując motocross?
Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez sportowców jeżdżących w motocrossie jest: „jaki jest najlepszy sposób na ćwiczenia cardio?”. Skuteczność tego typu ćwiczeń zależy bezpośrednio od osobistych preferencji sportowca i tego, czy wykonywanie ich sprawia mu jakąkolwiek przyjemność. Kolejną kwestią jest to, że niektóre ćwiczenia mogą podrażniać, czy nieść ze sobą konsekwencje w postaci obrażeń ciała. Oprócz wymienionych czynników, poniżej znajduje się lista wybranych wad i zalet każdego z popularnych ćwiczeń cardio, która pomoże wam wybrać najlepszą dla was drogę do osiągnięcia dobrej formy.
Kolarstwo szosowe
Najbardziej popularny sposób treningu, przeznaczony dla poważnie podchodzących do sportu zawodników.
Zalety:
Niski poziom intensywności. Dla większości ludzi ma wysoki współczynnik przyjemności, może być uprawiane praktycznie wszędzie, łatwo kontrolować poziom intensywności (poprzez tętno), może stać się aktywnością na całe życie, może być uprawiane w grupie (ma aspekt społeczny).
Wady:
Wysoki koszt (związany ze sprzętem), ilość/czas wykonywanej aktywności musi być o wiele większa, niż w przypadku innych ćwiczeń cardio. Możliwość uszkodzenia ciała związana z wypadkami, trudne do uprawiania w wypadku podróżowania (konieczny transport sprzętu), trenując w ten sposób trzeba być przygotowanym na ewentualne zmiany pogody (deszcz, zimno).
Kolarstwo górskie
Niemal naturalny wybór dla trenujących motocross.
Zalety:
Niski poziom intensywności. Dla większości ludzi ten typ ćwiczeń ma bardzo wysoki współczynnik przyjemności, może stać się aktywnością uprawianą przez całe życie, można wykonywać w grupie, stosunkowo łatwo jest kontrolować intensywność ćwiczeń (choć nie tak łatwo jak w przypadku kolarstwa szosowego).
Wady:
Wysokie koszty, dostęp do odpowiedniego terenu może stanowić problem dla osób, które nie mieszkają na terenach górskich. Zwiększone prawdopodobieństwo zyskania obrażeń ciała (choć w porównaniu z kolarstwem szosowym prędkość jest znacznie mniejsza, a podłoże bardziej miękkie od asfaltu – wypadki zdarzają się tu znacznie częściej). Trudne do uprawiania w wypadku podróżowania, ilość/czas wykonywanej aktywności musi być o wiele większa, niż w przypadku innych ćwiczeń, zmiany pogody mogą stanowić przeszkodę w trakcie trenowania.
Bieganie
Najwyższy stopień wygody – po prostu wyjdź z domu i zacznij trenować.
Zalety:
Bardzo niskie koszty, można uprawiać w każdym miejscu i czasie, łatwo da się kontrolować intensywność ćwiczenia, może być wykonywane w szerokim zakresie temperatur i warunków pogodowych, może być trenowane w grupie, czas/ilość aktywności może być mniejsza niż w wypadku innych ćwiczeń cardio z powodu wysokiej intensywności, nie ma wpływu na komfort podróżowania (zabierasz ze sobą tylko dobre buty do biegania).
Wady:
Wysoki stopień intensywności. Niektórych może nudzić, duże prawdopodobieństwo obrażeń czy kontuzji przy braku odpowiedniej rozgrzewki.
Pływanie
Ma największe działanie terapeutyczne ze wszystkich typów ćwiczeń.
Zalety:
Niskie koszty sprzętu, ćwiczą wszystkie partie ciała, może stać się aktywnością uprawianą przez całe życie, stosunkowo łatwo kontrolować intensywność ćwiczenia, poprawia i rozwija zakres ruchu górnych partii ciała, czas/ilość aktywności jest mała, w porównaniu z innymi ćwiczeniami cardio. Jedyne ćwiczenie, które obejmuje ruch w innej płaszczyźnie; nie ma wpływu na komfort podróżowania (zabierasz ze sobą tylko strój do pływania).
Wady:
Wymagany dostęp do basenu, co dla niektórych może być niemożliwe lub zbyt kosztowne. Niektórych może nudzić, wymagany jest dodatkowy czas związany z dojazdem do/z basenu.
Wiosłowanie
Konsekwentnie zyskuje nowych zwolenników w świecie motocrossu.
Zalety:
Stopień intensywności możliwy do kontrolowania w pełnym zakresie. Pełne wykorzystanie mięśni ciała, może stać się aktywnością uprawianą przez całe życie, ogólnodostępność - maszyny do wiosłowania są obecnie w praktycznie każdej siłowni.
Wady:
Wysokie koszty sprzętu (jeśli chcesz posiadać swoją własną maszynę) lub karnetu na siłownię. Niektórym aktywność ta może wydawać się nudna, jeśli wykonywana jest na maszynie (w porównaniu z prawdziwym wiosłowaniem na wodzie).
Ze wszystkich plusów i minusów każdej z wymienionych aktywności najważniejsze są dwa czynniki:
1. Niska intensywność ćwiczeń
Motocross jest sportem o bardzo dużej intensywności. Grawitacja jest wrogiem, ale silnik i zawieszenie sprawiają, że jesteś w stanie sprostać siłom znacznie większym, niż podczas innych czynności. Najlepiej byłoby, gdyby twoje ćwiczenia cardio pozwoliły odzyskać siły po walce z siłami grawitacji, które dotykają Cię podczas jazdy na moto. Motocross jest wystarczająco intensywnym sportem, więc dlaczego jeszcze dodatkowo obciążać swoje ciało podczas treningu? Wierzę, że wykorzystanie treningu cardio, który minimalizuje i tak duże obciążenie, pozwoli na odzyskiwanie sił do jazdy w znacznie większym stopniu i może sprawić, że będziesz mógł dłużej cieszyć się jazdą na motocyklu, nie sięgając co chwilę po tabletki przeciwbólowe.
2. Przyjemność płynąca z wykonywanych ćwiczeń
Wiele z ćwiczeń treningu cardio jest wykonywana w pojedynkę i prawdopodobnie zajmują one drugie miejsce (po treningu stricte motocrossowym) w ilości czasu, którą zabierają w tygodniu. Żeby zapewnić sobie lepszą i dłuższą motywację do treningu, pod pewnymi względami musi on stanowić formę przyjemności. Niektórzy sportowcy uważają, że pływanie jest dla nich czystym relaksem (cisza i spokój, ruch wody, swobodne unoszenie się na powierzchni), podczas gdy inni, z tych samych powodów, uważają je za niesamowicie nudne. Może kolarstwo górskie będzie wystarczająco ekscytujące? A może, jeśli zależy ci na tym, by nie trenować samotnie – wybierzesz kolarstwo szosowe w dużej grupie? Cokolwiek zdecydujesz, pamiętaj, że powinno to być przyjemnością, a nie udręką. W ten sposób będziesz mógł być pewien, że nie porzucisz treningu po dwóch tygodniach.
Myślę, że długoterminowo powinno się wybierać przynajmniej dwie formy treningu cardio i realizować je regularnie. Dużo zdrowsze dla organizmu jest, by poruszać się na różne sposoby, wykorzystywać różne zakresy ruchowe i poddawać się różnorodnym bodźcom, niż podążać ciągle tą samą ścieżką. Zaangażowanie w różne aktywności jest bardziej atrakcyjne i prowadzi do osiągnięcia większej motywacji do ćwiczeń przez dłuższy czas.
Wierzę również, że aby osiągnąć długotrwały sukces podczas treningu musisz stać się wyjątkowo dobry w wybranej przez siebie dyscyplinie cardio. Jeżeli wybrałeś rower jako metodę treningową – staraj się uzyskać nowe taktyki i umiejętności, by móc stać się świetnym rowerzystą. Spowoduje to dodanie innego wymiaru rzeczom, którymi się interesujesz, da większą motywację i pozwoli na kontynuowanie zdrowego i ciekawego życia, nawet w momencie, kiedy zakończysz swoją przygodę z motocrossem. To nie tylko tryb treningowy, lecz kolejne wyzwanie, które musisz przyjąć i zrealizować!
Mam nadzieję, że te podstawy, dotyczące popularnych sposobów na trening cardio pomogą Ci ukierunkować się w miarę rozbudowy treningu motocrossowego. Korzyści z takich aktywności wykraczają daleko poza tor motocyklowy – ćwiczenia sprzyjają poprawie ogólnego stanu zdrowia, a także zwiększeniu sprawności umysłowej, które z kolei prowadzą do długiego życia w zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej.
Foto: Racerx VT
Komentarze 8
Pokaż wszystkie komentarzeWYSTARCZY ŻE 99 % TYCH INTERNETOWYCH RIDERSÓW PRZESTANIE KONIA NAP IE RR FALAĆ PRZED KOMPEM!! TO JUŻ BEDZIE SUKCES
OdpowiedzBieganie - bardzo fajne na wydolnosc, ale gorna partie nie sa dobrze przygotowane pod katem MX Wiosła - mega fajny trening wydolnosciowy i silowy - zdecydowanie polecam :). Polecam szczegolnie, ...
OdpowiedzBieganie forever! Nic nie kosztuje, możesz robić wszędzie i zawsze, a efekty są naprawdę niezłe!
OdpowiedzByle nie na bieżni bo j*bie stawy kolanowe jak cholera.
OdpowiedzBardzo fajny art. Na pewno się przyda
OdpowiedzOrbitrek, polecam osobiście przerobiłem wszystkie wyżej wymienione treningi cardio. Wadą orbitreka jest możliwość trenowania tylko na siłowni (klubie fit.) gdzie takowy jest. Cena w miare dobrego ...
OdpowiedzFajny artykuł dla tych, którzy są niezdecydowani jaką formę treningu wybrać. Osobiście wybieram pływanie i bieganie, ale muszę przyznać, że wiosełka to też dobry pomysł, żeby wzmocnić mięśnie ...
Odpowiedz