tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rajd Dakar 2024. Brabec wygrywa etap i zbliża się do drugiego zwycięstwa, Dąbrowski utrzymuje pozycję [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2024.01.18, 09:39 Drukuj

Dziesiąty etap Dakaru to pętla ze startem i metą w Al Ula. Liczący 371 kilometrów odcinek specjalny wiódł głównie po sprzyjających dużym prędkościom terenach piaszczystych, poprzecinanych kamienistymi sekcjami. Niezbędna była koncentracja na roadbooku pełnym niuansów i bezbłędna nawigacja. Po etapowym zwycięstwie, Ricky Brabec jest coraz bliżej swojego drugiego zwycięstwa w Dakarze.

Dziesiąty etap był pokazem pracy zespołowej zawodników Hondy, która dała czerwonym drugiego z rzędu hat-tricka na mecie. Otwierający trasę Adrien Van Beveren, dzięki wspópracy z Rickym Brabecem, zajął trzecie miejsce i zmniejszył stratę do drugiego w tabeli Rossa Brancha do 52 sekund. Z kolei Brabec odniósł pierwsze w tym roku i dziesiąte w karierze zwycięstwo etapowe, powiększając przewagę nad rywalem z Botswany do 10 minut. Zaledwie o 2 sekundy gorszy czas na mecie od Brabeca odnotował trzeci zawodnik Hondy, Nacho Cornejo, który był drugi na finiszu.

Konrad Dąbrowski, który w środę uzyskał 25. czas, zajmuje obecnie 12. miejsce w klasie Rally 2 oraz 25. w klasyfikacji generalnej rajdu. Coraz bliżej swojej debiutanckiej mety jest Bartłomiej Tabin, który ukończył etap na 62. pozycji, a w klasyfikacji rajdu awansował na 56. miejsce.

W klasie samochodów, Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja dwukrotnie zmieniali poprzebijane na kamieniach opony, ale etap ukończyli z bardzo dobrym 14. czasem. Magdalena Zając i Jacek Czachor wreszcie dotarli do mety przed zachodem słońca, notując 46. czas.

W Dakar Classic na 22. miejsce awansowali Michał Horodeński i Arkadiusz Sałaciński, którzy ukończyli etap na 21. pozycji. 47. miejsce zajęli Łukasz i Michał Zoll, a w klasyfikacji rajdu są na 50. pozycji. 3 oczka wyżej w generalce znajdują się Tomasz Staniszewski i Stanisław Postawka. Ten duet był 66. na środowym etapie. Dominik Ben i Katarzyna Malicka zajęli 59. miejsce, a w klasyfikacji rajdu widnieją na 70. pozycji.