Zabytkowe motocykle tropami Piastów. Niezwykły rajd po Pojezierzu Gnieźnieńskim
Rajd, rajd i po rajdzie. Te trzy dni minęły w mgnieniu oka. Zacznę może jednak od początku. Pewnego dnia trzej bracia Lech, Czech i Rus… No może nie aż takiego początku, choć jak już się pewnie domyślacie ta relacja dotyczy XVII edycji Rajdu Motocykli Zabytkowych "Śladami Piastów" i drugiej tegorocznej Rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych w kategorii Motocykle. Organizatorem tego rajdu był ClassiC MC Poland, który wywodzi swoje korzenie właśnie z Gniezna z Pierwszej Stolicy Polski. Uczestnicy zapraszani byli przez Klub ClassiC do Dąbrówki Kościelnej, do Oćwieki, do Zaniemyśla, a w tym roku bazą rajdu był Ośrodek Roma w Chomiąży Szlacheckiej położony nad jednym z licznych jezior Pałuk.
Szlak rajdu przebiegał przez malownicze tereny Pojezierza Gnieźnieńskiego na pograniczu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Krajobraz tego regionu jest bardzo zróżnicowany. Polodowcową wysoczyznę urozmaicają, bowiem liczne pagórki, tworzące charakterystyczny pofałdowany krajobraz. Przecinają go głęboko wcięte doliny rynnowe, których największe zagłębienia wypełnia woda. Błękit jezior kontrastuje z zielenią otaczających je lasów, łąk i torfowisk, przeplatających się z polami uprawnymi. To tymi ścieżkami kroczył kiedyś Piast, a następnie jego potomkowie Siemowit, Lestek, Siemomysł, Mieszko I, aż w końcu pierwsi królowie Polski z Bolesławem Chrobrym na czele. Jakież było wielkie zdziwienie organizatorów gdy pierwszym zawodnikiem który przekroczył bramę bazy rajdu okazał się Mieszko z córką Dobrawą na motocyklu AJS. Dzięki nim nazwa imprezy "Śladami Piastów" nabrała zupełnie nowego znaczenia. Tradycyjnie na kołach przyjechała bardzo liczna ekipa z niemieckiego Harley-Indian Club Ost. Sobotnia trasa II Rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych wynosiła 149 km, 600 metrów i była podzielona na 5 etapów. Na końcu każdego z nich zawodnicy byli poddawani próbom sprawnościowym w prowadzeniu motocykla. Jednak największym zaskoczeniem dla Zawodników okazała się "Próba Górska", na którą organizatorzy zaprosili w piątek 31 maja zaraz po rozdaniu numerów startowych i sprawdzeniu dokumentów PZM i kart MOTOTEST. Konkurencja polegała na zjechaniu i podjechaniu pod górę w czasie jak najbardziej zbliżonym do 40 sekund. Odstępstwa poniżej lub powyżej tej wartości rozpoczęły kolekcjonowanie punktów karnych naliczanych do rywalizacji podczas rundy. Próba niby prosta ale wzbudziła wiele sportowych emocji i sprawiła zawodnikom mnóstwo "frajdy".
Wracając do drugiego dnia, obawy przed zapowiadanym deszczem rozwiał wiatr i zawodnicy wystartowali w pełnym słońcu. Nie będę opisywał każdej konkurencji, slalomów i punktów kontrolnych, jednak wspomnę o jednym wyzwaniu, którym było wejście na wieżę katedry gnieźnieńskiej. Po przybiciu pieczęci kontrolnej, zawodnicy mogli podziwiać piękną panoramę Gniezna z najwyższego punktu na Wzgórzu Lecha gdzie rozpoczęła się historia Polski. Za udostępnienie tej atrakcji organizatorzy bardzo dziękują Dyrektorowi Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej Panu Bartoszowi Przybyle. Ze zgłoszonych 71 załóg, na trasę rajdu wystartowało 46 motocykli, w tym aż 17 zawodników PZM. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwał, rad udzielał i wspierał Obserwator PZM kolega Marcin Wójcik. Po powrocie do bazy na uczestników czekał jeszcze OTJ, "Konkurs Elegancji" i "Konkurs Wolnych Obrotów", a następnie wręczanie nagród i pucharów dla zwycięzców poszczególnych kategorii. Nagrody dla zwycięzców ufundowali nasi Partnerzy www.protektorsklep.pl, www.klasykiwpodrozy.blogspot.com. Protektor nasz strategiczny sponsor ufundował, aż 4 kurtki motocyklowe z możliwością dopasowania rozmiaru, a "Klasyki w podróży" podnośniki i kosmetyki dla motocykli. Panowie bardzo dziękujemy, a wszystkich czytających zapraszamy do sklepu www.protektorsklep.pl lub na przymiarki do Lubonia, Inowrocławia lub Osielska.
Wyniki w poszczególnych klasach: Pre45: I miejsce Piotr Tubilewicz (Sokół 1000), II miejsce Grzegorz Stasiak (M72), III miejsce Robert Krotkiewski (BMW). Post45: I miejsce Mieszko Stubiński (AJS), II miejsce Bartosz Kwiatoń (Panther), III miejsce Paweł Jakub Oleszak (Velocette). Post60: I miejsce Marcin Lipiński (KMZ), II miejsce Grzegorz Dąbrowski (WSK), III miejsce Joanna Wandzel (DKW). Post70: I miejsce Adam Marczuk (MZ), II miejsce Krzysztof Szwajger (WSK), III miejsce Marek Popławski (Jawa). Post80: I miejsce Artur Węgler (Yamaha), II miejsce Piotr Wojdyga (Moto Guzzi) , III miejsce Marcin Pękala (MZ).Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim Uczestnikom za niesamowitą atmosferę jaką stworzyli podczas imprezy, zdrowe współzawodnictwo i zapraszają za rok na kolejną już XVIII edycję Rajdu Motocykli Zabytkowych "Śladami Piastów". Cała impreza została objęta patronatem Pana Michała Powałowskiego Prezydenta Miasta Gniezna oraz patronatem medialnym portali www.gniezno24.com, www.motocyklista.info, www.scigacz.pl. Partnerami imprezy są www.protektorsklep.pl, www.klasykiwpodrozy.blogspot.com i Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze