tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Z zadatkami na klasyka: Honda CX500
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Z zadatkami na klasyka: Honda CX500

Autor: Jakub Olkowski 2020.12.21, 14:40 Drukuj

Mnogość wersji
Wspomniany silnik zaprojektowano z myślą o niewielkim aucie, ale z nieznanych przyczyn trafił na półkę magazynu. Odświeżono go przy projekcie średniej wielkości motocykla, oznaczonego CX500. Pojazd był dostępny w kilku wersjach: sportowej (Euro), klasycznej, custom, turystycznej (Silver Wing) i flagowej, z turbodoładowaniem, w której zmodyfikowano większość elementów.
Jednostka napędowa posiadała kilka ciekawych rozwiązań, niestandardowych jak na koniec lat 70: proste kanały dolotowe i chłodzenie cieczą co w połączeniu z nadkwadratowym stosunkiem średnicy do skoku cylindra i pojedynczym wałkiem rozrządu w głowicy, ale z krótkimi popychaczami sprawiło, że uwielbiała wysokie obroty. Elastyczność od 2000 obrotów była bardzo dobra, jak na jednostkę o pojemności 500 ccm. W celu wyrównoważenia wibracji, konstruktorzy zastosowali sprzęgło obracające się w przeciwną do wału korbowego, stronę.


Serce jak dzwon
W pierwszych dwóch rocznikach problemy sprawiał napinacz rozrządu. Modele od 1980 roku posiadają wzmocniony już, komponent, a od 1982 całkowicie automatyczny. Problemy sprawia uszczelka pompy chłodzącej - do jej naprawy należy zdemontować silnik. Poza tym poluzowany wentylator potrafi wydawać metaliczne dźwięki, a chłodnice się rozszczelniać. To wszystkie "duże" grzechy CX500. Serwisowany silnik bez trudu zniesie przebieg rzędu 150 tysięcy kilometrów. Niektórzy użytkownicy narzekają na zbyt miękko zestrojony widelec.  Napęd wałem kardana zmniejsza koszty eksploatacji, a wygodna pozycja kierowcy i pasażera zachęcają do dalszych podróży, szczególnie w wersji Silver Wing z obszerną obudową. Dynamika silnika jest bardzo dobra i znacznie przewyższa wydajność hamulców.  Najlepiej prowadzi się, za sprawą wzmocnionej ramy i bardziej twardo zestrojonego zawieszenia wersja turbo. Ma też mocniejszy, o 32 KM silnik, ale jej masa względem wersji standardowej wzrosła o 40 kg.
W 1983 model zastąpiono większym, ze zmodyfikowaną konstrukcją, oznaczony CX650. Niestety, rynek przyjął go znacznie chłodniej niż poczciwą CX500.

NAS Analytics TAG


Naszym zdaniem
Czy i którą wersję wybrać - pozostawiam Wam. Na pewno, najciekawsze jest CX500 turbo. Amatorzy dalekiej turystyki z pewnością wybiorą Silver Winga. Do dzisiaj jest to całkiem udany pojazd dla kierowcy ceniącego komfort, ekonomię i spokojny charakter maszyny. Mnie najbardziej podoba się standardowy model w niebieskim malowaniu - klasyczny, spokojny, fajny sprzęt do codziennego poruszanie się a przy tym mający status youngtimera. Szkoda, że wiele z nich pocięto na cafe racery, z których 50% wygląda komicznie i za kilka lat będą miały status społeczny porównywalny z Junakiem M10 przerobionym na choppera.
Bez względu jednak na wersję, zadbany CX jest trwałym, wygodnym, klimatycznym pojazdem z początku ery hard-rocka

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê