tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Yamaha SR400 - nostalgia palona z kopniaka
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Yamaha SR400 - nostalgia palona z kopniaka

Autor: Lovtza 2014.10.15, 14:49 17 Drukuj

Dzisiejszy świat, mimo całego galopującego postępu pełen jest żywych skamienielin funkcjonujących w najlepsze w naszej codzienności. Krzysztof Krawczyk, Polski Związek Motorowy czy też Poczta Polska - to oczywiście najbardziej ekstremalne przykłady. Jednak nie wszystko co jakimś niezrozumiałym zrządzeniem losu dotarło z zamierzchłej przeszłości w niezmienionej formie do czasów obecnych musi budzić negatywne, czy przynajmniej mieszane uczucia. Spójrzcie bowiem na nią!

W świecie motocykli żywą skamienieliną jest właśnie Yamaha SR400. W przeciwieństwie do współczesnych neoklasyków nie jest to maszyna zaprojektowana od nowa i naszpikowana nowoczesną elektroniką. SRka to do szpiku kości klasyczny motocykl, który powstał ponad 30 lat temu i w tym sezonie wrócił do naszej rzeczywistości na fali nostalgii za tym co stare i dobre.

NAS Analytics TAG

Klasyka gatunku

Parafrazując słowa klasyka – jaki klasyk jest, każdy widzi. SR400 wygląda jakby przeniosła się w czasie. Linia motocykla pochodzi z okresu, gdy motocykle MZ TS 250 nie uchodziły wcale za przestarzałe, gdy królowały szprychowane koła, a silniki były chłodzone powietrzem. Wszystko trąci tutaj szalonymi latami 80-tymi – antyczne zawieszenia, napęd zegarów linkami, okrągłe kierunkowskazy na chromowanych wysięgnikach, absolutnie zabytkowe przełączniki no i ten kopniak… SR400 to jeden z ostatnich dziś motocykli szosowych oferowanych wyłącznie z rozrusznikiem nożnym. Dopiero z czasem bardzo wprawne oko dostrzeże delikatny, wymuszony dzisiejszymi normami wpływ współczesnej technologii w postaci nowoczesnego zacisku hamulcowego i elektronicznego wtrysku paliwa.

Jak działa ten kopniak?

Przygoda z Yamahą zaczyna się właśnie od uruchomienia tej nietuzinkowej maszyny. To trochę jak z automatami w Stanach Zjednoczonych. Stały się tak powszechne, że bardzo głośna stała się niedawno sprawa dwóch mocno opalonych złodziejaszków, którzy upatrzyli sobie furę z manualną skrzynią. Brak umiejętności posługiwania się nią doprowadził do spektakularnej porażki przy próbie ucieczki przed policją. Bardzo podobnie jest z odpalaniem motocykli z kopniaka. Teoretycznie wszyscy wiedzą jak to robić, ale przez ostatnie 20 lat wyrosły nam całe pokolenia, które nigdy nie paliły motocykla w ten sposób.

Nasi ojcowie robili to wyczuwając sprężanie pod stopą, do dziś w ten sposób swoje fury palą offroadowcy (choć rozruszniki nawet w motocrossie wypierają kopniaki!). Młodzi ludzie nie rozstający się nawet na nanosekundę ze swoim smartfonem potrzebują jednak małej pomocy. Aby delikatna stopa odziana w modne trampki nie rozpadła się na kawałki po tym, jak „odda” w nią kopniak po niedostatecznie mocnym kopnięciu, konstruktorzy zdecydowali się na zastosowanie odpowietrznika uruchamianego cięgnem z kierownicy. Sprytny wziernik informuje także o tym w jakim położeniu jest tłok, tak aby nie kopać silnika w chwili gdy i tak nie ma szansy na pewny zapłon.

Nie ma co jednak demonizować rozruchu małego jednocylindrowca. Silnik pali na dotyk, a osoby mające jakiekolwiek doświadczenie z offroadem będą robił to intuicyjnie bez oglądania się na wskaźnik położenia tłoka i bawienie się dekompresorem. Teraz wystarczy założyć na głowę klasyczny kask, zapiąć suwak skórzanej kurtki i już można ruszyć na podbój miasta.

Jednocylindrowiec już od pierwszych metrów przenosi nas w czasy naszych ojców gdy funkcjonowały zupełnie odmienne punkty odniesienia jeśli chodzi o dynamikę i kulturę pracy. Silnik generalnie rzecz biorąc ciągnie pewnie, ale dynamika jest co najwyżej dostateczna, a i to odnosi się do jazdy po mieście. Trudno jednak spodziewać się więcej po pojeździe, który legitymuje się mocą 23 KM i gotowy do jazdy waży ponad 170 kg. Zmiana biegów generalnie jest pewna, ale wymaga użycia większej siły, niż współczesne motocykle. Poziom wibracji należy uznać za spory.

Lekko i przyjemnie

SRka prowadzi się zaskakująco dobrze. Choć opony swoim bieżnikiem przypominają te, które wypatrzeć można na eksponatach w Muzeum Techniki, zapewniają absolutnie współczesną przyczepność. Motocykl prowadzi się lekko i precyzyjnie. Nic tutaj nie buja, nie pompuje, nie pojawiają się dziwne wibracje. Oczywiście podwoziu życie ułatwia relatywnie słaby silnik, który jest w stanie rozpędzić motocykl do maksymalnie 130-140 km/h. Pod takie prędkości przygotowane zostały także hamulce. Bęben z tyłu działa jak większość bębnów, czyli topornie. Hydrauliczny tarczowy układ z przodu działa zdecydowanie lepiej, ale aby uzyskać odpowiednią siłę hamowania konieczny jest mocny nacisk na dźwignię, co z kolei oznacza słabą dozowalność i niską precyzję hamowania. W przypadku 400-tki Yamahy najlepiej sprawdza się kombinacja obu hamulców.

Teraz czas na mocne strony SRki. Maszyna świetnie spisuje się w mieście, szczególnie jako pojazd do codziennego użytku. W krótkich przelotach idealnie sprawdzi się kombinacja niskiej masy, wystarczającego do miasta silnika, odprężonej pozycji za kierownicą. Yamaha zużywa bardzo mało paliwa, zejście poniżej 4 litrów na 100 nie jest żadnym problemem.

Wehikuł czasu Yamahy ma też słabe punkty. Poza nieco niedzisiejszą kulturą pracy i przeciętnymi hamulcami, my odnotowaliśmy dwa minusy istotne z użytkowego punktu widzenia. Motocykl dysponuje małym bakiem i jego zasięg jest bardzo ograniczony. W sumie nie ma sensu nawet wybierać się nigdzie dalej, ponieważ SRka z uwagi na ograniczone możliwości zapakowania bagażu i mało wyśrubowane osiągi słabo nadaje się na dalsze wypady. Do tego dochodzi cena. Marketingowcy i sprzedawcy Yamahy będą mieli cholernie trudne zadanie, aby wytłumaczyć przeciętnemu motocykliście swoją politykę cenową. Prosty do bólu motocykl produkowany od lat w niezmiennej formie, którego koszty R&D dawno zdążyły się zamortyzować, kosztuje 25500 zł, czyli o jakieś 3000 drożej od przebojowego, nowoczesnego, o wiele bardziej skomplikowanego i zaawansowanego MT-07. Generalnie utyskiwania na cenę 400-tki słychać nawet w zachodniej Europie i Stanach, gdzie nabywcy dysponują o wiele zasobniejszymi portfelami.

Reasumując – Yamaha SR400 to bardzo fajny motocykl, który z pewnością wart jest rozważenia jako pomysł na pierwszy motocykl, albo jeśli po prostu chcecie stylowo poruszać się po zatłoczonym mieście. Ma swoje zalety w postaci wspaniałej prezencji, niskich kosztów eksploatacji, klimatyczności oraz tradycyjnie wysokiego dla Yamahy poziomu wykonania i wykończenia. Ma też jednak swoje ograniczenia w postaci osiągów i zasięgu, co przy wysokiej cenie skazuje go na rolę zabawki dla indywidualistów (ekscentryków?) chcących posiadać coś dokładnie takiego, a nie innego. Pierwsza generacja SR400 stała się legendą dlatego, że była tania, fajna, niezawodna przez co cieszyła się ogromną popularnością. Obawiamy się, że cena prezentowanej maszyny skutecznie zapobiegnie powtórzeniu tego sukcesu przez najnowsze wcielenie SRki…

Dane techniczne:

Silnik
Typ silnika 4-suwowy, Chłodzony powietrzem, SOHC, 2-zaworowy
Pojemność 399 cm3
Stopień sprężania 8,5 : 1
Moc maksymalna 17,1 kW (23,2KM) @ 6 500 obr./min
Maksymalny moment obrotowy 27,4 Nm (2,8 kg-m) @ 3 000 obr./min
Układ smarowania Sucha miska olejowa
Typ sprzęgła Mokre, Wielotarczowy
Zasilanie Wtrysk paliwa
Układ zapłonu TCI
Układ rozrusznika Nożny
Skrzynia biegów Z kołami w stałym zazębieniu, 5-biegowa
Napęd końcowy Łańcuch
Podwozie
Rama Stalowa, podwójna kołyska
Układ przedniego zawieszenia Widelec teleskopowy
Skok przedniego zawieszenia 150 mm
Kąt wyprzedzania sworznia zwrotnicy 27 stopni
Wyprzedzenie 111 mm
Układ tylnego zawieszenia Podwójny amortyzator
Skok tylnego zawieszenia 125 mm
Hamulec przedni Hydrauliczny tarczowy, 298 mm
Hamulec tylny Bębnowy mm
Opona przednia 90/100-18M/C 54S (Tube type)
Opona tylna 110/90-18M/C 61S (Tube type)
Wymiary
Długość całkowita 2 085 mm
Szerokość całkowita 750 mm
Wysokość całkowita 1 095 mm
Wysokość siodełka 785 mm
Rozstaw kół 1 410 mm
Minimalny prześwit 130 mm
Masa z obciążeniem (wliczając wypełnione zbiorniki oleju i paliwa) 174 kg
Pojemność zbiornika paliwa 12 litrów
Pojemność zbiornika oleju 2,4 litrów
Cena (model 2014) 25 200 zł
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
Yamaha SR400 2014 zakretprofil Yamaha SR400 2014
NAS Analytics TAG
Yamaha SR400 2014Yamaha SR400 2014 jazda
nowa Yamaha SR400 2014Yamaha SR400 MY 2014
Na centralce Yamaha SR400 MY 2014Droga Yamaha SR400 MY 2014
Prawy profil Yamaha SR400 MY 2014Lewy bok Yamaha SR400 MY 2014
Przod Yamaha SR400 MY 2014Tyl Yamaha SR400 MY 2014
Przod Yamaha SR400Yamaha SR400 lampa
Kopniak Yamaha SR400Kierunkowskaz Yamaha SR400
Naped Yamaha SR400Logo Yamaha SR400
Lancuch napedowy Yamaha SR400Hamulec Yamaha SR400
Odpreznik Yamaha SR400Przelaczniki Yamaha SR400
Dzwignia zmiany biegow Yamaha SR400Szczegoly Yamaha SR400
Wlew paliwa Yamaha SR400Wskaznik polozenia tloka Yamaha SR400
Yamaha SR400 bebenNaped predkosciomierza Yamaha SR400
Yamaha SR400 lampa tylnaYamaha SR400 przelaczniki
Yamaha SR400 silnikYamaha SR400 tlumik
Yamaha SR400 tlumikYamaha SR400 wtrysk paliwa
Yamaha SR400 zegaryZa sterami Yamaha SR400
 Zegary Yamaha SR400


Plusy

- palony z kopa
- ³adny, nostalgiczny, przyjemnie siê nim je¼dzi
- niskie spalanie

Minusy

- s³abe hamulce
- wysoki poziom wibracji
- zbyt wysoka cena

Komentarze 10
Poka¿ wszystkie komentarze
Autor:nItO¶ 19/10/2014 22:23

Wolê MZ ETZ 251 :)

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê