tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest możliwe. Ale tylko w określonych warunkach
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest możliwe. Ale tylko w określonych warunkach

Autor: Andrzej Sitek 2021.07.23, 11:41 11 Drukuj

Wyjątki istnieją, ale tylko wówczas jeśli na drodze nie występuje znak B-25, który bezwzględnie zabrania wyprzedzania pojazdów silnikowych przez inne pojazdy wielośladowe o napędzie silnikowym. A co jeśli znaku nie ma, a na drodze widzimy linię podwójną ciągłą?

Wyprzedzanie nadal jest dozwolone ale pod warunkiem, że podczas manewru kierowca nie najedzie na wymalowane na jezdni dwie białe linie. Konieczne jest także zachowanie szczególnej ostrożności, natomiast przed i na zakręcie oznaczonym znakiem, a także na wzniesieniu wyprzedzać nie wolno.

NAS Analytics TAG

W praktyce, aby zachować się zgodnie z przepisami i nie najechać na linię, wyprzedzić możemy jedynie rower i to pod warunkiem zachowania minimum jednego metra odległości od jednośladu.

A co z maszynami rolniczymi oraz sprzętem budowlanymi i innymi pojazdami zaliczanymi do grupy wolnobieżnych, których prędkość nie może wynosić więcej niż 25 km/h? Tego typu pojazdy powinny być oznaczone czerwoną, trójkątną tablica i nie są w stanie pojechać szybciej.

Niestety jeśli spotkamy je na drodze z linią podwójną ciągłą, nie możemy ich wyprzedzić i musimy czekać aż do fragmentu drogi, na którym znaki poziome i pionowe dadzą nam taką możliwość.

Czy kierowca kombajnu lub walca drogowego ma obowiązek umożliwić przejazd innymi pojazdom? Okazuje się, że art. 24 pkt 6 Kodeksu Drogowego zobowiązuje kierowców pojazdów wolnobieżnych, traktorów i pojazdów bez silnika, do zjechania jak najbardziej w prawo w celu ułatwienia manewru wyprzedzania. Ale konieczne są jeszcze dwa warunki, aby tak się stało.

Po pierwsze użytkownik ciężkiego sprzętu musi mieć gdzie zjechać - po prostu nie zawsze jest to możliwe. Po drugie musimy liczyć na dobrą wolę kierującego. Jeśli jej zabraknie, a warunki drogowe umożliwiają zjazd ciągnika lub kombajnu, z czego kierujący ciężkim sprzętem nie skorzysta, policja może wystawić mu mandat w kwocie 100 złotych.  

Z kolei kierowcy niestosujący się do linii podwójnej ciągłej muszą się liczyć z mandatem w wysokości 200 złotych i 5 punktami karnymi.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym przypadku. Co mówią przepisy w sytuacji, jeśli natkniemy się na linię podwójną ciągłą oraz unieruchomiony z różnych względów, np. przyczyn technicznych, sprzęt rolniczy i budowlany? W powyższym przypadku mamy prawo ominąć pojazd lub inną przeszkodę, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności. 

Warto pamiętać powyższe reguły, szczególnie ze względu na to, że motocykl jest znacznie węższy od pojazdu samochodowego, co daje nam więcej możliwości w przypadku natknięcia się na odcinek z linią podwójną ciągłą.   

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę