tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wypadek na motocyklu - jak zminimalizować straty?
NAS Analytics TAG

Wypadek na motocyklu - jak zminimalizować straty?

Autor: Artykuł sponsorowany 2018.06.25, 09:00 Drukuj

Motocykl ma dwa koła i jest bardziej wywroty od samochodu. To truizm, a większość z nas siadając na jednoślad deklaruje świadomość tego faktu i gotowość do zmierzenia się z jego konsekwencjami.

Mimo to kolizja, a tym bardziej poważniejszy wypadek zawsze jest zdarzeniem stresującym. Straty materialne, ewentualny uszczerbek na zdrowiu i konsekwencje prawne – to wszystko sprawia, że nasze działania na miejscu kolizji często pogarszają sytuację. Jak się odnaleźć w tej skrajnie niekomfortowej sytuacji?

Przede wszystkim – nie ulegaj emocjom. Nawet jeśli do kolizji doprowadził przez swoją bezmyślność ktoś inny, nie ma sensu pastwić się nad nim - także w sytuacji gdy sprawca jest pijany, albo w ogóle nie powinien siadać za kierownicę. Od ścigania i wymierzania kar są Policja i sądy. Próby działania w tej materii na własną rękę generują więcej problemów, niż ich rozwiązują.

Jeśli w kolizji nikt nie ucierpiał – postaraj się jak najszybciej usunąć uszkodzone pojazdy z jezdni. Wymaga tego prawo o ruchu drogowym, a niezastosowanie się do tego wymogu może skutkować mandatem. Wcześniej zrób zdjęcia miejsca wypadku, ewentualne ślady na jezdni oraz uszkodzenia pojazdów. W dobie powszechnego dostępu do aparatów fotograficznych w telefonach znacząco uprości to rozstrzygnięcie kto jest odpowiedzialny za zaistniałe zdarzenie.

Jeśli nie jesteś w stanie ustalić wspólnej wersji zdarzeń z osobą, która współuczestniczyła w kolizji, wezwij Policję - nawet jeśli będzie wiązało się to z ryzykiem ukarania mandatem. Ułatwi to proces orzekania o winie, a później likwidację szkody. Drogówka powinna bezwzględnie pojawić się na miejscu wypadku jeśli podejrzewasz, że kierowca z którym wszedłeś na kurs kolizyjny może być pijany, nie ma odpowiednich dokumentów (prawa jazdy, dokumentów pojazdu, dowodu ubezpieczenia), lub pojazd nie spełnia warunków dopuszczenia do ruchu (brak przeglądu, brak ubezpieczenia, itd.). Policyjna notatka bardzo ułatwić też likwidację szkody w przypadku gdy sprawca wypadku nie jest Polakiem, a pojazdów spoza wschodniej granicy w ostatnim czasie sporo u nas przybyło.

Postaraj się pozyskać jak najwięcej świadków. Jeśli nie chcą oni podać swoich namiarów – notuj ich tablice rejestracyjne. Jeśli zajdzie taka potrzeba Policja ma możliwość ustalenia ich tożsamości i wezwania do złożenia zeznań, na które świadkowie mają obowiązek się stawić.

Jeśli w kolizji ktoś ucierpiał, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Zacznij od zabezpieczenia miejsca wypadku i zapewnienia bezpieczeństwa sobie. Zgaś silnik, oznacz miejsce wypadku w sposób widoczny dla innych kierowców jeśli masz taką możliwość i dopiero wtedy skup się na osobach poszkodowanych. Ustal ich liczbę, stan i rodzaj obrażeń. Te informacje przekaż pogotowiu ratunkowemu. Gdy wezwana jest karetka, dopiero wtedy powinieneś przejść do udzielania pomocy. Możesz poinformować o wypadku policję, ale dyspozytor pogotowia i tak zrobi to w ramach swoich obowiązków. Nie ruszaj pojazdów uczestniczących w wypadku, postaraj się jednocześnie zabezpieczyć lub utrwalić tak dużo śladów wypadku, jak to tylko możliwe. Jeśli któraś z poszkodowanych osób trafi do szpitala na dłużej niż 7 dni – sprawa z automatu trafia do sądu który będzie ustalał przebieg wypadku i orzekał o winie.

Straty powstałe w wypadku pokrywane są z polisy OC sprawcy. To bardzo ważne, abyś uzyskał oświadczenie, w którym sprawca oświadcza, że to on spowodował zdarzenie i opisuje jego przebieg (dzień, godzinę i miejsce) oraz powstałe uszkodzenia. W przypadku poszkodowanego motocyklisty lista strat i uszkodzeń obejmuje również odzież motocyklową, kask, wyposażenie dodatkowe motocykla, a nawet to co miałeś ze sobą w plecaku motocyklowym. W oświadczeniu którego formularz łatwo znaleźć w sieci muszą znaleźć się pełne dane sprawcy spisane z dowodu osobistego i rejestracyjnego oraz z prawa jazdy i polisy OC, w tym numery i daty wystawienia. Warto zrobić zdjęcia wszystkich dokumentów. Należy też sprawdzić, czy pojazd winnego ma aktualne badania techniczne. Ważne, by podpis sprawcy był czytelny.

Kup porządne ubezpieczenie obejmujące pomoc w przypadku wypadku. Dzięki temu będąc daleko od domu z niezdolnym do jazdy motocyklem nie pozostaniesz zdany na łaskę losu i miejscowych laweciarzy. Porządne ubezpieczenie poza wsparciem przy naprawie lub transporcie uszkodzonego motocykla daje ci szereg realnych korzyści, jak choćby zwrot kosztów pobytu w hotelu na czas naprawy, lub ubezpieczenie NNW w przypadku doznanego uszczerbku na zdrowiu.

Zdję™cia
NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    na górę