tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 WFM
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

WFM "Osa"

Autor: Tomek 2005.03.25, 12:29 15 Drukuj

Cofnijmy się trochę w czasie. Są lata 50-te XX wieku. Do seryjnej produkcji trafia pierwsza Polska wersja skutera WFM „Osa M-50”. Polacy postanowili wtedy dorównać innym krajom europejskim, które miały już doświadczenie w tworzeniu skuterów.

Pierwsze wynalazki Niemców, Francuzów czy innych krajów pojawiły się na rynku (choć jeszcze w niewielu egzemplarzach) tuż przed II Wojną Światową. Do Polski myśl o tworzeniu ciekawych, małych motocykli o niedużej pojemności trafiła dopiero w latach 50-tych, tuż po odbudowie Polski po zniszczeniach wojennych. Tworzeniem pierwszych prototypów zajęła się Warszawska Fabryka Motocykli (stąd skrócona nazwa WFM). Skutery były wtedy bardzo ciekawą i futurystyczną rzeczą, zwłaszcza dla osób, które nie widziały nigdy wcześniej takich motocykli. Charakterystyczna podłoga przechodząca w przednią osłonę, obudowany silnik, małe koła... To robiło wrażenie. W latach 1959-1965 Warszawa wyprodukowała około 25 tysięcy sztuk „Osy” co jest wynikiem imponującym jak na tamte lata i dziwne przekonania ludzi co do skuterów.

NAS Analytics TAG

Nic dziwnego, że Polacy byli bardziej zacofani w stosunku do innych krajów europejskich, w których moda na skutery była bardzo żywa. Nie mogliśmy porównać naszego kraju np. do Włoch, gdzie układ uliczek, zabudowania itp... wiążą się z romantycznymi scenami „Romea i Julii”, skutery tworzyły piękny dodatek. Natomiast w Polsce, gdzie jeszcze przez kilkanaście lat po wojnie dominowała szarość, skutery po prostu nie odegrały swojej roli. Ludzie mieli mało pieniędzy, mieli o wiele więcej zmartwień na głowie w przeciwieństwie do południowców, którzy mało ucierpieli podczas II Wojny Światowej.

Zadziwiające jest to, że z biegiem czasu moda na ówczesne skutery powraca. Kiedyś ludzie nie lubowali się w tego typu skuterach, dzisiaj natomiast tacy światowi producenci jak Vespa wracają swoim designem kilkadziesiąt lat wstecz i przypominają o tradycji tworzenia skuterów.

Dane techniczne:

Długość: 1880 mm
Szerokość: 610 mm
Wysokość: 970 mm
Wysokość siedziska: 740 mm
Waga: 125 kg (dopuszczalne obciążenie: 180 kg)
Prędkość maksymalna: 80 km/h
Zużycie paliwa: 3,2 l/100 km (przy 50 km/h)
Silnik: jednocylindrowy, dwusuwowy
Pojemność skokowa: 148 cm3
Moc: wynosi 6,5 KM (przy 48000 obr/min)
Zbiornik paliwa: 7,5 litra
Ilość biegów: 3
Amortyzatory: hydrauliczne (przednie i tylne) wraz ze sprężynami śrubowymi
Ogumienie: 3,25x14"

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 11
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Tagi

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê