Unibax Toruń - Przed sezonem
W naszym cyklu „Przed sezonem" prezentujemy kolejny z klubów ekstraligowych - Unibax Toruń.
Informacje ogólne:
Korzenie toruńskiego żużla sięgają lat 30-tych zeszłego stulecia, gdy w mieście regularnie rozgrywano zawody dirt-trackowe. Na poważnie zaczęto się jednak ścigać w Toruniu dopiero po drugiej wojnie światowej, gdy powstały Toruński Klub Motocyklowy i następnie LPŻ. Właśnie pod tym drugim szyldem miejscowy zespół w latach 50-tych przystąpił do rywalizacji w III lidze.
Początki były jednak trudne i choć wkrótce zlikwidowano najniższą klasę rozgrywkową, na silny zespół w grodzie Kopernika trzeba było jeszcze poczekać. Nie oznacza to jednak, że toruńscy kibice nie mieli swojego idola. Takim zawodnikiem był Marian Rose, jeden z najlepszych polskich żużlowców tamtych lat, który w 1966 roku przyczynił się do zdobycia przez naszą reprezentację Drużynowego Mistrzostwa Świata. Wkrótce potem, w 1970 roku, Rose zginął w Rzeszowie podczas meczu ligowego.
Rok 1976 przyniósł torunianom upragniony awans do I ligi. Jak się okazało, Apator nigdy nie opuścił najwyższej klasy rozgrywkowej i startuje w niej do dziś.
Lata 80-te i 90-te przyniosły bardzo wiele sukcesów - wystarczy wymienić drużynowe mistrzostwo Polski wywalczone w 1986, 1990 i 2001 roku, złote medale IMP Wojciecha Żabiałowicza i Jacka Krzyżaniaka, czy Złoty Kask Wiesława Jagusia. Nie wolno pominąć też postaci kultowej dla toruńskiego speedwaya - jest nią Szwed Per Jonsson, IMŚ z 1990 roku, znakomity zawodnik ligowy, który w barwach Apatora jeździł w latach 1991-1994 i dla nich oddał swe zdrowie ulegając ciężkiej kontuzji kręgosłupa w derbach z Polonią Bydgoszcz.
Oprócz niego w toruńskim klubie jeździli także inni mistrzowie świata: Mark Loram, Tony Rickardsson i Jason Crump.
Po sezonie 2006 pogrążony w długach klub został przekształcony w spółkę akcyjną, zyskał nowe władze i nowego sponsora - firmę Unibax, która uratowała go od likwidacji.
Transfery:
Przed sezonem 2007 toruński klub został znacząco wzmocniony. Z Włókniarza Częstochowa powrócił Ryan Sullivan, który 11 lat temu zaczynał starty w Polsce właśnie w Apatorze i jest w Toruniu postacią bardzo lubianą. Oprócz Australijczyka na powrót do rodzinnego miasta zdecydował się także jeżdżący ostatnio w bydgoskiej Polonii Robert Kościecha. Nie zabrakło również wzmocnień zawodnikami nie startującymi dotąd w polskich klubach. Najbardziej znanym z nich jest reprezentant Słowenii Matej Zagar, który w zeszłorocznym cyklu GP zajął siódmą pozycję. Kontrakty z Unibaxem podpisali ponadto dwaj młodzi Szwedzi: Robin Tornqvist i Simon Gustafsson oraz Alan Marcinkowski.
Kadra drużyny:
Ales Dryml - Czechy
Wiesław Jaguś - wychowanek
Robert Kościecha - wychowanek
Adrian Miedziński - wychowanek
Ryan Sullivan - Australia
Matej Zagar - Słowenia
Juniorzy:
Damian Celmer - wychowanek
Simon Gustafsson - Szwecja
Alan Marcinkowski - Zielona Góra
Damian Stachowiak - wychowanek
Robin Tornqvist - Szwecja
Adam Wiśniewski - wychowanek
Tomasz Wiśniewski - wychowanek
Karol Ząbik - wychowanek
Lider drużyny:
Do miana lidera drużyny kandydować będzie zapewne dwójka zawodników: Wiesław Jaguś i Ryan Sullivan. Obydwaj od wielu lat świetnie spisują się w polskiej lidze i zapewne podobnie będzie w bieżącym sezonie. Będzie on szczególny zwłaszcza dla Jagusia, gdyż po raz pierwszy w swojej karierze będzie on pełnoprawnym uczestnikiem cyklu Grand Prix.
Druga linia:
Toruński klub ma szeroką kadrę, w której znajduje się wielu zawodników będących w stanie zdobywać pokaźne ilości punktów. Ales Dryml, Matej Zagar, Robert Kościecha, Karol Ząbik i Adrian Miedziński nie będą być może największymi gwiazdami drużyny, jednak z pewnością nieraz będą w stanie przechylić swoją jazdą szalę zwycięstwa na korzyść Unibaxu.
Ocena przedsezonowa:
Unibax Toruń dysponuje jednym z silniejszych składów w Ekstralidze. W zespole znajdują się przede wszystkim wychowankowie klubu będący gwarancją dobrego wyniku. Nie będzie zatem przesady w stwierdzeniu, że torunianie powalczą o medal DMP.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze