tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Triumph Street Twin - neoklasyka gatunku
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Triumph Street Twin - neoklasyka gatunku

Autor: Lovtza 2016.07.11, 10:56 21 Drukuj

Gdy myślę o klasycznym motocyklu w klimacie przełomu lat 60’ i 70’ to do głowy przychodzi mi natychmiast Triumph. Tak, wiem że wielu producentów motocykli z Europy i Japonii staje dziś na głowie, aby udowodnić swoimi neoklasykami że to oni prowadzili w wyścigu zbrojeń 50 lat temu, ale… Triumph to Triumph.

Oczywiście to kwestia skojarzeń. Tak naprawdę nigdy nie byłem fanem brytyjskich maszyn z okresu gdy dwoma kółkami zaczynał jarać się mój ojciec. Jak dla mnie ówczesne Triumphy, Nortony, BSA i pozostałe marki Albionu nie były wcale fajnymi motocyklami. Wiem że ich miłośnicy się teraz obruszą, ale mało trwałe i awaryjne silniki, kiepskie zawieszenia, słabe hamulce i dyskusyjna jakość były w stanie bronić się tylko do momentu, gdy na rynku nie pojawiła się japońska konkurencja. Zawsze jednak Brytyjczycy byli świetni w stylizacji swoich maszyn. Klasyczna linia dwu i trzycylindrowców z Wielkiej Brytanii nie tylko przyprawiała młodych chłopaków o szybsze bicie serca, ale także stała się częścią popkultury.

NAS Analytics TAG

A wspominam o tym wszystkim ciesząc się z faktu, że doczekałem takich czasów, gdy ponadczasowa stylizacja Triumpha spotyka poziom jakości wykonania i dobór komponentów charakterystyczny dla najlepszych produkowanych obecnie motocykli na świecie. Przed Wami zupełnie nowy Triumph Street Twin.

Broda i tak dalej…

O stylizacji nie będę się długo rozwodził. Jaki koń jest każdy widzi. W mojej ocenie Street Twin kryje w sobie to co najlepsze w brytyjskiej klasyce – piękną linię, ładnie wyeksponowany silnik, fajnie wykończoną kanapę, dobrze dobraną kolorystykę i kilka fajnych detali. Mi osobiście bardzo spodobały się takie szczegóły jak ładna lampa (LED) z tyłu, fajnie wyglądający licznik, czy chociażby gniazdo USB, dzięki któremu można naładować telefon. Klasyka to także pozycja za sterami – wygodna, odprężona, dająca dobrą kontrolę nad motocyklem. Wszystkie instrumenty są tam, gdzie być powinny, w lusterkach kierowca ma dobry wgląd w sytuację za swoimi plecami.

Prezentowany model ma być relatywnie tani, dlatego oszczędzono mu kilku drogich wodotrysków. Felgi są aluminiowe, amortyzatory z tyły sprawiają wrażenie prostych i tanich, styliści w Hinckley nie szaleli też z ilością chromowanych elementów. Zaszaleli natomiast inżynierowie…

Nowy dwucylindrowiec

Nowy silnik linii Bonneville to dwucylindrowiec w układzie rzędowym, który wyposażono w cały szereg nowoczesnych rozwiązań technicznych – począwszy od czterech zaworów na cylinder, przez elektroniczny wtrysk paliwa, skończywszy na bardzo nowoczesnym systemie zarządzania pracą silnika połączony z przepustnica typu Ride-by-wire. Co szalenie ważne – piec chłodzony jest cieczą. Pozwala to na wyciszenie napędu, ale także wespół ze wspomnianymi wyżej rozwiązanymi technicznymi umożliwia spełnienie normy emisji spalin Euro4. Co więcej nowy silnik, jeśli wierzyć zapewnieniom producenta, zużywa aż o 37% mniej paliwa niż jego poprzednik.

Klasyczny układ silnika rzutuje także na jego charakterystykę. Bonneville zastosowany w Street Twinie produkuje moment obrotowy na poziomie 80 Nm, ale co ważne jest on osiągalny już przy 3200 obr/min. Wykorbienia wału przesunięto o 270 stopni, co daje bardzo przyjemny dźwięk i charakterystykę pracy. Dwucylindrowiec nie kręci się jednak wysoko, przez co maksymalna moc to zaledwie 55KM uzyskiwane przy 5900 obr/min. Cały ten urobek przenoszony jest na mokre sprzęgło i pięciobiegową skrzynię. Triumph podkreśla właśnie wspomaganie sprzęgła, które wraz z ultra przyjazną charakterystyką silnika i nisko umieszczonym siodłem jest ewidentnym puszczaniem oka do kobiet i początkujących.

Elektronika!

Tym, co mnie osobiście zaskoczyło w Street Twinie jest poziom zaawansowania jeśli chodzi o elektronikę. Standardowo instalowany ABS to już powoli norma. Nowością jest natomiast układ Ride-by-wire, zastępujący klasyczną linkę łączącą rollgaz i przepustnicę. To ogromna zmiana, która inżynierom umożliwia zastosowanie np. kontroli trakcji. Triumph poszedł tą drogą i w relatywnie niedrogim motocyklu o mało wyśrubowanej mocy pokusił się o zastosowanie tego nowoczesnego rozwiązania. To kolejne oko puszczone do kobiet i początkujących. Czy takie rozwiązanie ma sens? Ja miałem okazję jeździć Twinem w czasie pięknych słonecznych dni po dobrych i przyczepnych drogach. Kontrola trakcji była tutaj zupełnie niepotrzebna. Natomiast dziś pojazd budowany i wyposażany jest tak, aby skusić klienta do wyłożenia na niego pieniędzy. Jazda to dziś temat drugoplanowy. Jeśli klient jeździ przez cały rok po wiecznie mokrych i niekoniecznie przyczepnych drogach w Anglii, to elektroniczny „dupochron” może być ważnym argumentem na „tak”. Street Twin udowadnia zresztą, że zaawansowana elektronika wkrótce trafi pod strzechy, czyli do niedrogich maszyn o relatywnie niedużej mocy.

Easy!

Od strony jeździeckiej Triumph Street Twin jeździ poprawnie. Tutaj właściwie moglibyśmy skończyć dywagacje na temat parametrów jezdnych, bo przy formie i przeznaczeniu motocykla schodzą one na plan dalszy. Producent co prawda mówi o opracowaniu podwozia zapewniającego większą poręczność, ale powiedzmy sobie to szczerze – moc silnika nie stawia zbyt wysokich wymagań podwoziu i hamulcom. Dlatego też nastawy zawieszeń nakierowane są na komfort. Street Twin ustawiony jest relatywnie miękko, co świetnie sprawdza się przy spokojnej jeździe i przy kręceniu się po typowo miejskich kocich łbach, torowiskach, studzienkach. Prędkości przy których Triumph czuje się najlepiej poza miastem to 100-120 km/h. Dwucylindrowiec ma wtedy ciągle sporo pary do dynamicznego wyprzedzenia, a klasyczna pozycja za sterami nie męczy walką z naporem powietrza. Na takie prędkości w zupełności wystarczają też zainstalowane hamulce. Co prawda przedni zacisk Nissina zaprojektowany został w czasie gdy Związek Radziecki był jeszcze światową potęgą, ale w przypadku tej maszyn nie ma to większego znaczenia, bo to nie jest wóz do bicia rekordów prędkości.

Wyluzowane i nastawione na komfort podwozie współgra z charakterystyką silnika. Twin ciągnie płynnie i pewnie już od niskich obrotów. Dźwięk pracy jest bardzo przyjemny. Skrzynia biegów działa trochę twardo, a wybór luzu czasem potrafi zająć chwilę, przy czym na mój nos to kwestia zupełnie nowego i nierozjeżdżonego egzemplarza który trafił do naszej redakcji.

Motocykl świetnie sprawdza się do relaksacyjnego śmigania, zarówno po mieście, jak też po przedmieściach, gdzie można nieco się napędzić. Tak jak maszyny niektórych producentów nakręcają do ciśnięcia, wygłupów i utraty prawa jazdy, to Triumph Street Twin tonuje nastroje i zachęca do rozkoszowania się spokojną jazdą.

Zabawka?

Jeżdżąc Trampkiem przez chwilę przeszło mi przez myśl, że mógłby to być fajny motocykl na np. codzienne dojazdy do pracy. Przewidywalny, bezpieczny, poręczny, a nawet oszczędny. Ale potem przyszła chłodna refleksja. Mały 12 litrowy bak paliwa, nawet przy spalaniu na poziomie 4 litry na 100 km oznacza w moim przypadku konieczność częstego odwiedzania stacji paliw. Motocykl praktycznie nie ma możliwości zainstalowania kufra (jak by zresztą z nim wyglądał?), a jazda z pasażerem mocno ogranicza jego osiągi. Tymczasem katalog akcesoriów Triumpha aż puchnie od fajnych dodatków -tłumiki, osłony, chromowane nakładki, itd. Do tego mnóstwo fajnych ciuchów zarówno do jazdy na motocyklu, jak i do prezentowania się poza nim. Jak dla mnie wniosek jest prosty – Street Twin to motocykl do zabawy i czerpania radości z posiadania stylowych dwóch kółek i w tej kategorii powinien być przede wszystkim traktowany. Przy czym „zabawka” nie ma tutaj zabarwienia pejoratywnego.

Konkurencja i polski rynek

Były takie czasy, gdy Triumph ze swoimi Bonnevillami miał monopol na neoklasyczny segment rynku. Czasy te minęły jednak bezpowrotnie, tak jak panowanie Wielkiej Brytanii na morzach i ocenach. Bardzo podobne w wyglądzie i specyfikacji Kawasaki W800 kupić można już za niecałe 36 tysięcy złotych. Yamaha odpowiada całą serią niedrogich nowoczesnych klasyków, gdzie najbliższe Triumphowi to XSR700 i XV950R. Honda ma w ofercie CB1100, ale to maszyna z wyższej półki i w innej cenie. No i Ducati ze swoimi Scramblerami, których ceny zaczynają się właśnie w okolicach ceny Street Twina. Mówiąc krótko jest w czym wybierać, a oferta maszyn inspirowanych tradycją stale się poszerza. Mimo to cena katalogowa Triumpha na poziomie 40 900 zł nie przeraża i wydaje się odzwierciedlać to, co w zamian za swoje pieniądze otrzymacie.

Fajnie, że zawirowanie związane ze zmianą importera Triumpha mamy już za sobą i że Tramki są ponownie dostępne na naszym rynku. Dlaczego? Bo nawet jeśli porównujemy je do konkurencji, to w maszynach tych jest nadal coś unikalnego, coś co daje tylko Triumph. I Street Twin zdecydowanie to „coś” w sobie ma!

Pulsy dodatnie

- jest piękny, it’s beautiful!
- wysoka jakość wykonania
- niskie zużycie paliwa
- bardzo łatwy do opanowania

Plusy ujemne

- mały zbiornik paliwa
- cena

Dane techniczne:

Model Triumph Street Twin 2016
Układ napędowy 
Układ i typ silnika Dwucylindrowy w układzie rzędowym, chłodzony cieczą, SOHC, wykorbienia wału 270°
Pojemność skokowa 900cc
Średnica x skok tłoka 84.6 mm / 80 mm
Stopień sprężania 10.5:1
Moc maksymalna 55 KM (40.5kW) @ 5900rpm
Moment obrotowy 80 Nm @ 3230rpm
Zasilanie Wielopunktowy elektroniczny wtrysk paliwa
Układ wydechowy Wykonany ze szczotkowanej stali nierdzewnej, z dwoma tłumikami
Przeniesienie napędu Łańcuch X ring
Sprzęgło Mokre, wielotarczowe, ze wspomaganiem
Skrzynia biegów 5 biegowa
Podwozie 
Rama Stalowa, kołyskowa, spawana z rur
Wahacz Dwustronny, stalowy
Koło przednie Odlew aluminiowy
Rozmiar przedniego koła 18 x 2.75 cala
Koło tylne Odlew aluminiowy
Rozmiar tylnego koła 17 x 4.25 cala
Opona przód 100/9018
Opona tył 150/70 R17
Zawieszenie przód Widelec teleskopowy Kayaba, 41mm średnicy rur nośnych
Skok przedniego zawieszenia 120mm
Zawieszenie tył Dwa amortyzatory Kayaba, regulowane napięcie wstępne sprężyn
Skok tylnego zawieszenia 120mm
Hamulec przód Tarcza 310mm, zacisk dwutłoczkowy Nissin, ABS
Hamulec tył Tarcza 255mm, zacisk dwutłoczkowy Nissin, ABS
Wskaźniki Instrument wielofunkcyjny z wyświetlaczem LCD
Wymiary i wagi 
Szerokość (na kierownicy) 785 mm
Wysokość (bez lusterek) 1114 mm
Wysokość siedzenia 750 mm
Rozstaw osi 1415 mm
Kąt główki ramy 25.1º
Wyprzedzenie 102.4 mm
Waga (na sucho) 198 Kg
Pojemność baku 12 L
Zużycie paliwa (dane producenta) 3,7 l/100km
Norma emisji spalin Euro4
Cena 40 900 zł
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
nowy Triumph StreetTwin 900 Scigacz plprawy zakret Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
NAS Analytics TAG
od przodu Triumph StreetTwin 900 Scigacz plna ulicy Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
nowym Triumph StreetTwin 900 Scigacz plna drodze Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
przechyl na Triumph StreetTwin 900 Scigacz plprzechyl Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
wlaczanie sie do ruchu Triumph StreetTwin 900 Scigacz plzakret w prawo Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
lewa strona Triumph StreetTwin 900 Scigacz pllewy tyl Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
od lewej strony Triumph StreetTwin 900 Scigacz plod prawej strony Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
prawy przod Triumph StreetTwin 900 Scigacz plprawy tyl Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
tyl Triumph StreetTwin 900 Scigacz plzbiornik Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
kierownica Triumph StreetTwin 900 Scigacz pllampa Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
licznik Triumph StreetTwin 900 Scigacz pltylna lampa Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
kierunkowskaz Triumph StreetTwin 900 Scigacz plklocek hamulcowy Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
chlodnica Triumph StreetTwin 900 Scigacz plcylinder Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
manetka lewa Triumph StreetTwin 900 Scigacz plmanetka prawa Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
podnozka Triumph StreetTwin 900 Scigacz plsilnik prawa strona Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
silnik Triumph StreetTwin 900 Scigacz plsiodlo Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
tarcza Triumph StreetTwin 900 Scigacz pltlumik od lewej Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
tlumik Triumph StreetTwin 900 Scigacz plamortyzator Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
zacisk Triumph StreetTwin 900 Scigacz pltlumik wylot Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
 zebatka Triumph StreetTwin 900 Scigacz pl
Komentarze 9
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê