tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Technologia zasilania wodorem coraz lepsza? Naukowcy zaprzêgli do procesu nawet S³oñce
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Technologia zasilania wodorem coraz lepsza? Naukowcy zaprzêgli do procesu nawet S³oñce

Autor: Andrzej Sitek 2024.08.21, 10:04 Drukuj

Naukowcy z Uniwersytetu Paderborn prowadzą innowacyjne badania nad produkcją wodoru z wykorzystaniem energii słonecznej i specjalnych materiałów węglowych. To ważne również dla branży motoryzacyjnej. 

Projekt, nazwany "C2-SPORT" (Carbon Composites as Direct Z-Scheme Photocatalysts for Overall Water Splitting), ma na celu opracowanie bardziej ekologicznej metody wytwarzania wodoru, która mogłaby zrewolucjonizować sektor czystej energii.

NAS Analytics TAG

Badania są prowadzone przez profesor Marię Nieves López Salas i dr Ying Pan z Wydziału Chemii Uniwersytetu Paderborn. Naukowcy skupiają się na technologii "Z-scheme", inspirowanej naturalnym procesem fotosyntezy, która wykorzystuje dwa różne rodzaje półprzewodników, by zwiększyć wydajność rozszczepiania wody na wodór i tlen za pomocą energii słonecznej.

"Użycie światła słonecznego do rozszczepiania wody na wodór i tlen przybliża nas do osiągnięcia idealnego, opłacalnego i ekologicznego źródła energii," wyjaśnia profesor López Salas. Jednakże, jak dodaje, nadal istnieją wyzwania, takie jak trudność w całkowitym rozszczepieniu wody przy użyciu pojedynczego materiału katalitycznego.

Obecne półprzewodniki jednoskładnikowe nie spełniają wszystkich wymagań niezbędnych do efektywnego rozszczepiania wody. Natomiast półprzewodniki zawierające węgiel mogą okazać się obiecującą alternatywą w systemach Z-scheme, ze względu na ich korzystne właściwości fotokatalityczne, niską wagę, a także niskie koszty i powszechność występowania na Ziemi.

Dr Ying Pan podkreśla, że "zrozumienie tego procesu może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju technologii przekształcania energii słonecznej w wodór. Może to stanowić podstawę dla niezwykle wydajnych katalizatorów i przyczynić się do powstania nowych urządzeń do sztucznej fotosyntezy."

Projekt, finansowany od kwietnia tego roku przez Paderborner Wissenschaftskolleg, ma na celu stymulowanie nowych badań poprzez współpracę interdyscyplinarną i globalne partnerstwa.

Zastosowanie czystej energii, takiej jak wodór wytwarzany z energii słonecznej, ma kluczowe znaczenie dla przyszłości motoryzacji. Pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla, co jest istotne w walce z globalnym ociepleniem, a także oferuje alternatywę dla paliw kopalnych, których dostępne technologiczne zasoby skończą się za kilka dekad.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê