Suzuki Moto Szkoła w sezonie 2024. Terminy, program, jak się zapisać
Z roku na rok rośnie liczba motocyklistów na polskich drogach. Jedni kupują jednoślad, żeby wyruszyć na przygodę życia, inni - żeby po prostu posmakować wiatru we włosach i niespiesznie patrolować miasto, a są również tacy, którzy używają motocykla jako alternatywy dla samochodu w codziennym przemieszczaniu się. Niezależnie od motywacji najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo.
Temat bezpieczeństwa na motocyklu jest rozumiany na wiele sposobów. Motocykl powinien być w doskonałym stanie technicznym, a więc należy dbać o stan zawieszenia, hamulców, ogumienia. Dlatego warto przynajmniej raz w sezonie odwiedzić serwis, żeby sprawdzić, czy wszystko jest ok. Jeżeli motocykl jest na gwarancji, to oczywiście jego właściciel musi dokonywać regularnych przeglądów, żeby ją utrzymać.
Zadbaj o strój
Motocyklista powinien być odpowiednio ubrany i tu zarówno w Polsce, jak i w większości krajów przepisy regulują tylko kwestię kasku. Wyłamać próbuje się tutaj Hiszpania, która zastanawia się nad zakazem korzystania z kasków otwartych oraz nakazem jazdy w certyfikowanych rękawicach. Były też pomysły zmuszenia motocyklistów do zakładania odzieży z poduszkami powietrznymi, ale szybko spaliły na panewce, ponieważ np. w Hiszpanii wiele osób po prostu nie ma na to pieniędzy. Trzeba pamiętać, że na południu wiele osób kupuje jednoślad dlatego, że nie stać ich na kupno i utrzymanie samochodu.
Program minimum
Jednak nawet najnowszy i najsprawniejszy motocykl oraz najbardziej zaawansowana odzież są niczym bez odpowiedniego wyszkolenia. System szkolenia kierowców jest skonstruowany tak, że teoria opiera się na nauce przepisów, a praktyka - na ich egzekwowaniu w praktyce oraz przygotowaniu stricte pod egzamin. Ze świecą można szukać ośrodków szkolenia kierowców, które wybiegają poza ten schemat. Czy to oznacza, że motocyklista po zdaniu egzaminu jest zdany tylko i wyłącznie na siebie? Niekoniecznie...
Wyższa szkoła jazdy
Producenci, importerzy i dystrybutorzy jednośladów coraz częściej organizują różnego rodzaju programy szkoleniowe dla posiadaczy motocykli konkretnych marek. Początkujący mogą się nauczyć techniki jazdy, a ci bardziej zaawansowani - odświeżyć swoją wiedzę lub lepiej poznać świeżo kupiony motocykl. Tego typu zajęcia odbywają się na zamkniętych obiektach i pod okiem profesjonalnych instruktorów.
Najlepszym przykładem takich programów jest Suzuki Moto Szkoła, organizowana przez Suzuki Motor Polska przy współpracy z JC Group. Sam program jest już pełnoletni, bo w tym roku odbywa się 18. edycja, która ruszyła w maju i potrwa aż do września. Przez te 18 lat program szkoleniowy mocno ewoluował. Doświadczeni instruktorzy objaśniają zagadnienia dotyczące techniki jazdy w teorii, a następnie uczestnicy mają okazję sprawdzić je w praktyce. Po zakończeniu sesji na torze każdy otrzymuje konstruktywny i szczegółowy feedback.
Program Suzuki Moto Szkoła jest przeznaczony dla właścicieli motocykli marki Suzuki, niezależnie od tego, czy jest to maszyna klasy 125, czy Hayabusa i niezależnie od stopnia zaawansowania. Wiele osób regularnie przyjeżdża na szkolenia Suzuki Moto Szkoły i często nawiązują się tu wieloletnie (i wielokilometrowe) przyjaźnie. Ważne, żeby jednoślad był zarejestrowany i miał obowiązkowe ubezpieczenie OC. Sam uczestnik musi mieć pełny strój motocyklowy.
Szczegółowe informacje na temat Suzuki Moto Szkoła znajdziecie na stronach internetowych Suzuki.
Suzuki Moto Szkoła 2024 (pozostałe terminy)
- 30.06 - Tor Łódź
- 6.07 - Steel Ring Trzyniec
- 28.07 - Tor Słomczyn
- 22.09 - Tor Jastrząb
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze