tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Sprzedaż motocykli w Ukrainie i Rosji. Jak oba rynki radzą sobie podczas trwającej wojny?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Sprzedaż motocykli w Ukrainie i Rosji. Jak oba rynki radzą sobie podczas trwającej wojny?

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.07.01, 13:49 Drukuj

Wydawałoby się, że trwająca w Ukrainie wojna i sankcje nałożone na Rosję mocno uderzą w tamtejsze rynki motocyklowe. Tymczasem opublikowane dane wskazują na zupełnie inny obraz sytuacji. Jak radzą sobie Ukraińcy i Rosjanie? Zaglądamy do raportów rejestracji jednośladów.

W Ukrainie dane na temat rejestracji jednośladów są podawane przez tamtejszy Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego. Ostatni raport pochodzi z okresu od 1 stycznia do końca maja. Wskazuje on, że w samym maju zarejestrowano 7,4 tys. nowych i używanych motocykli. Od 1 stycznia na ukraińskie drogi wyjechało 26,3 tys. nowych i używanych maszyn. Rynek rozkłada się mniej więcej po połowie. W maju 48,7 proc. udziału miały motocykle nowe, a 42,8 proc. - używane pochodzące z importu. Jednocześnie tegoroczna dynamika ukraińskiego rynku jest gorsza niż przed rokiem.

NAS Analytics TAG

Jeśli chodzi o używane motocykle już zarejestrowane w Ukrainie, to w maju największą popularnością cieszyły się marki Honda, Yamaha oraz Suzuki. W pierwszej dziesiątce znalazły się też Kawasaki (6. miejsce) i BMW (7. miejsce). Są też znane nam Loncin i Bajaj, które zamykają top 10. W przypadku sprowadzanych motocykli używanych w top 10 maja znalazły się Honda, Yamaha, Suzuki, Kawasaki, Harley-Davidson, BMW, Ducati, Triumph, Indian oraz KTM. Rynek nowych motocykli okupują marki z Chin i Indii. W maju na podium znalazły się Spark, Lifan oraz Musstang.

Dane z Rosji pochodzą z kilku źródeł. Według portalu Motorcycles Data od 1 stycznia do końca maja Rosjanie kupili ponad 20 tys. nowych jednośladów, a rynek urósł o 13,6 proc. Sprzedaż motocykli wzrosła o 14,6 proc., a motorowerów spadła o 31 proc. Najmocniejsze marki to Regulmoto, Motoland, Racer oraz Bajaj. Te trzy pierwsze to brandy sprzedające chińskie projekty pod własną nazwą. Niektóre z nich można też kupić w Polsce.

Rosjanie stracili dostęp do wielu marek po tym, jak zaatakowali Ukrainę i zostali objęci sankcjami. Zdarzają się jednak firmy, które zajmują się reeksportem nowych motocykli oraz części do nich. Nabywcy mogą jednak mieć problem chociażby z gwarancjami na takie maszyny. Najpopularniejszą z nich wydaje się być Avtodom, a przynajmniej o niej jest najgłośniej w rosyjskich mediach motoryzacyjnych.

Bardziej szczegółowe dane Avtostat pokazują, że np. w pierwszym kwartale 2024 r. Rosjanie kupili 9139 motocykli używanych oraz 3516 nowych. W rankingu marek na pierwszych miejscach znalazły się Regulmoto, Racer, Voge, Bajaj i Motoland. Jeżeli chodzi o motocykle używane, to sytuacja jest analogiczna, jak w przypadku rynku ukraińskiego. Rosjanie stawiają na Hondę, Yamahę i Suzuki. Dalej znalazły się BMW, Kawasaki i Harley-Davidson. Sami Rosjanie chętnie przesiadają się na motocykle ze względów ekonomicznych. Według oficjalnych danych, w 2022 r. wydano 55 tys. praw jazdy kat. A1 i A, a w 2023 ta liczba wynosiła już prawie 70 tys. dokumentów.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę