tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Sportowy motocykl z silnikiem TDI
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Sportowy motocykl z silnikiem TDI

Autor: Lovtza 2005.02.28, 22:26 5 Drukuj

Wraz ze wzrostem możliwości silników Diesla pojawia się coraz częściej pytanie o możliwości zastosowania ich w motocyklach. Turystyczni zapaleńcy twierdzą, że wykorzystując wysoki moment obrotowy silników wysokoprężnych oraz ich niskie zużycie paliwa, z powodzeniem można by je, przynajmniej na początku, wykorzystać w motocyklach turystycznych. Holenderska firma Star Twin Motors stworzyła motocykl napędzany silnikiem TDI i to od razu w sportowym wydaniu.

Jak genialnym wynalazkiem jest silnik wysokoprężny, nie dane było w pełni przekonać się nawet jego wynalazcy, Rudolfowi Diesel’owi. Sam silnik na początku swego istnienia miał być alternatywą dla silników parowych, przez co był ciężki i nie nadawał się do zastosowań w transporcie kołowym. Doskonale radził sobie natomiast jako źródło napędu statków, łodzi podwodnych, pojazdów szynowych i wszelkich ciężkich pojazdów, gdzie rady nie dawały sobie silniki benzynowe. Po I wojnie światowej firma Bosh opracowała w 1923 nowoczesne układy wtryskowe, pozwalające na miniaturyzacje jednostek wysokoprężnych, a pierwszy samochód ciężarowy, MAN 150 PS, napędzany silnikiem wykorzystującym olej napędowy wyjechał na drogi już w 1924 roku. W połowie lat 30-tych Rosjanie jako pierwsi zastosowali silniki Diesla w swoich czołgach, co było rewolucyjną zmianą, czyniącą z radzieckich czołgów pojazdy deklasujące parametrami technicznymi i możliwościami trakcyjnymi wszystko, co w owym czasie jeździło na gąsienicach po ziemi.

NAS Analytics TAG

Początek XXI wieku stawia przed silnikiem wysokoprężnym nowe wyzwania oraz, dzięki nowoczesnej technologii, nowe perspektywy. Dziś Diesel nie kojarzy się już z klekoczącym, dymiącym i mułowatym Golfem I, ponieważ dziś motocykl napędzany silnikiem Diesla potrafi osiągnąć prędkość 250 km/h.

Ci z was, którzy mieli przyjemność spędzić w Holandii trochę czasu wiedzą, iż Holendrzy to naród kochający motocykle. Jest to także naród bardzo oszczędny, i to do tego stopnia, że człowiek momentami łapie się za głowę z niedowierzaniem, że to akurat Szkotom przypadł tytuł największych skąpców pod słońcem. Czy to właśnie mając na uwadze te względy panowie Kees van der Starre i Jeroen Bernart stworzyli ThunderStara spalającego 2,5l oleju napędowego na 100km? Oficjalnie nie, ale my w Polsce wiemy jak mało kto, jak bardzo oficjalne wersje potrafią się mieć do rzeczywistości.

Firma Star Twin Motors zajmuje się przede wszystkim handlem jednośladami oraz produkcją podzespołów do nich. Wykorzystując swoje doświadczenie w produkcji ram motocyklowych firma postanowiła stworzyć prototypowy motocykl oparty na ramie własnego projektu i napędzany 3 cylindrowym silnikiem wysokoprężnym pochodzącym z VW Lupo. Projektantem motocykla jest Jeroen Bernart, który wspólnie z Kees van der Starre, współwłaścicielem Star Twin, rozpoczął prace nad pojazdem w 2001 roku.

Podstawą nowego silnika jest jednostka napędowa Volkswagena, która została jednak gruntownie przebudowana. Do projektowania nowego źródła napędu konstruktorzy wykorzystali program SolidWorks pozwalający uzyskiwać trójwymiarowe obrazy projektowanych elementów. Oryginalne koło zamachowe VW Lupo zostało odchudzone z blisko 7 kg do zaledwie niewiele ponad 2 kg. Pięciobiegowa skrzynia biegów pochodzi z Yamahy FJ1200 i współpracuje ona z silnikiem poprzez suche, wielotarczowe sprzęgło Benelli. Samo sprzęgło zostało wzmocnione i dodano w nim dodatkową tarczę sprzęgłową. Komputer pokładowy, elektronika i system zarządzania wtryskiem paliwa pochodzi z seryjnego VW. System zasilania zaopatrzony jest w intercooler. Nad zapewnieniem właściwej temperatury pracy silnika czuwają dwie chłodnice umieszczone z przodu po obu stronach silnika. To rozwiązanie, przypominające układy chłodzenia w motocyklach crossowch, zostało wymuszone koniecznością zachowania krótkiego rozstawu osi, jaki jest niezbędny dla zapewnienia odpowiednich parametrów jezdnych, sportowego przecież, motocykla.

Osiągi oryginalnego silnika VW Lupo 1200 to 61 KM /4000 obr/min i 140 Nm/1800 obr/min. Osiągi przerobionego silnika to kwestia zestrojenia. Wyjściowe parametry to 80 KM przy 4500 obr/min i 200 Nm momentu obrotowego. Dzięki modyfikacji map wtrysku i ciśnienia doładowywanego powietrza można uzyskać 120 KM i 325 Nm przy zaledwie 5500 obr/min.

Pomimo, że silnik Diesla jest cięższy w porównaniu z silnikiem benzynowym o podobnej pojemności, wagę całego pojazdu udało się utrzymać na zaskakująco niskim poziomie 205 kg. Bardzo pomogło w uzyskaniu tego rezultatu zastosowanie ultralekkiej ramy wykonanej z rur chromo-molibdenowych, lekkich węglowych kół włoskiej firmy BST oraz specjalnych kewlarowych owiewek opracowanych przez holenderską firmę Bart. Odwrócony widelec stosowany w maszynach Superbike dostarczyła firma WP, radialne wsporniki do zacisków, oraz same 6-tłoczkowe zaciski pochodzą z firmy PFM i są wykonane specjalnie dla ThunderStar’a. Tylny zacisk to produkt Brembo i współpracuj on z falistą tarczą hamulcową projektu Star Twin. Bardziej rozpoznawalne elementy motocykla to wahacz z Ducati SS1000 oraz pochodzący z tego samego motocykla korek wlewu paliwa (waży on więcej, niż sam zbiornik wykonany z karbonu). Co wprawniejsze oko dopatrzy się, że przednia lampa pochodzi z Cagivy Raptor.

Według zapewnień producenta motocykl znakomicie przyspiesza (ok 3,0s do 100km/h), hamuje i prowadzi się w zakrętach. Wszystko to przy zużyciu paliwa na poziomie 2,5 l/100km. W tej chwili twórcy motocykla pracują nad dalszym rozwojem konstrukcji mającym pomóc w tworzeniu koncepcyjnych motocykli napędzanych silnikiem Diesla przeznaczonych dla motocyklowych turystów oraz dla tych, którzy codziennie wykorzystują motocykl na dojazdy do pracy. Wydaje się również, że ze względu na swą długowieczność, bezobsługowość, małe zużycie paliwa oraz niską emisje spalin motocykle z silnikami wysokoprężnymi maja wszelkie szanse aby zawojować oficjalne resory posługujące się jednośladami, czyli policję i operującą na zunifikowanym, dieslowskim paliwie armię. Na ile jest to realne, pokaże najbliższa przyszłość.

Dane techniczne:

Silnik:

3-cylindrowy w układzie rzędowym, wysokoprężny, turbosprężarka, intercooler

Pojemność skokowa

1200 cm3

Średnica cylindra x skok tłoka

76,3 x 87 mm

Stopień sprężania

1:16

System wtrysku

wtrysk bezpośredni

Liczba biegów

5

Rama

Konstrukcja Star Twin, rury cr-mo

Widelec

WP GP

Wahacz

Aluminiowy, wleczony, element resorująco-tłumiący WP GP

Hamulce przód

Zaciski 6-tłoczkowe PFM, dwie tarcz 320mm

Hamulce tył

Zacisk 2-tłoczkowy Brembo, tarcza Star Twin

Opona przód

120/65 R17

Opona tył

190/50 R17

Kąt główki ramy

23o

Rozstaw osi

1533 mm

Masa sucha

205 kg

Pojemność zbiornika paliwa

18l

Zużycie paliwa

2,5l/100 km

Kontakt:

Star Twin Motors
Kanaal Zuid 484
7371 GL Loenen (Veluwe)
The Nederlands
Tel: 0031 55 505 13 29
Fax: 0031 55 505 21 54
info@startwin.com
www.startwin.com

Źródło, zdjęcia: www.startwin.com, www.canyonchasers.net

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Poka¿ wszystkie komentarze
Autor:gigu¶ 05/08/2006 21:39

Ciekawa jaka cena...?

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê