tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ten wynalazek zamienia dwutlenek wêgla na paliwo! Ratunek dla silników konwencjonalnych i koniec k³opotów z emisj± CO2?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ten wynalazek zamienia dwutlenek wêgla na paliwo! Ratunek dla silników konwencjonalnych i koniec k³opotów z emisj± CO2?

Autor: Andrzej Sitek 2024.11.05, 10:19 Drukuj

Czy nietypowe wynalazki mogą pomóc rozwiązać kryzys klimatyczny, a przy okazji uratować tradycyjne silniki spalinowe? Startup SpiralWave chce nas o tym przekonać.

Firma zaprezentowała niezwykłe urządzenie, które wciąga dwutlenek węgla z powietrza i przekształca go w zielony metanol - paliwo o znacznie niższej emisji węglowej niż konwencjonalne źródła energii. SpiralWave, przedstawiając swoje urządzenie na konferencji TechCrunch Disrupt 2024, przyciągnęła uwagę dzięki jednemu z najoryginalniejszych przykładów technologii ekologicznych na rynku.

NAS Analytics TAG

Na pierwszy rzut oka urządzenie przypomina długą, półprzezroczystą kolumnę, w której pojawiają się świetliste kule plazmy, wirujące w górę i rozbijające CO2 na poszczególne składniki. Wyglądają tajemniczo, ale pełnią niezwykle praktyczną rolę: z każdym impulsem plazma rozbija dwutlenek węgla, umożliwiając przekształcenie go w zielony metanol, paliwo o 95% niższych emisjach CO2 w porównaniu do tradycyjnych źródeł energii.

Jak wyjaśnił CEO SpiralWave, Abed Bukhari, inspiracja do stworzenia tego urządzenia przyszła z jego wcześniejszych doświadczeń z tzw. zimną plazmą - wykorzystywaną m.in. w świetlówkach - którą zastosował, by zaprojektować swój własny sprzęt. Z taką technologią Bukhari postanowił zmierzyć się z jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów: usuwaniem ogromnych ilości CO2 z atmosfery.

Jak działa SpiralWave? SpiralWave stworzyło dwa prototypy: mniejszy model Nanobeam oraz większy, mierzący ponad dwa metry Microbeam, który zademonstrowano na konferencji. Oba modele działają na zasadzie serii trzech impulsów mikrofalowych o różnych częstotliwościach, które kolejno rozbijają określone wiązania chemiczne. Pierwszy impuls rozdziela CO2 na tlenek węgla (CO), drugi rozkłada wodę (H2O) na wodór (H) i grupę hydroksylową (OH), a trzeci łączy te elementy w metanol.

To nie tylko sprytne rozwiązanie, ale i wydajne: urządzenie jest w stanie przekształcić ok. 75% zużytej energii elektrycznej w metanol przy pobieraniu CO2 z powietrza, a przy wyłapywaniu gazów odlotowych - jak np. te z kominów elektrowni - wydajność wzrasta do 90%.

Obecne urządzenia są już w stanie wytworzyć tonę metanolu przy użyciu CO2 i około 10 000 kWh energii. Przy wyższych stężeniach dwutlenku węgla możliwe jest osiągnięcie tego wyniku przy jedynie 7 000 kWh. Chociaż ilość potrzebnej energii jest znaczna, proces ten daje obustronną korzyść - redukuje CO2 i tworzy odnawialne paliwo, które można zasilać energią odnawialną w okresach niskiego zapotrzebowania.

Bukhari ma jednak jeszcze ambitniejsze plany: jego wizją jest stworzenie gigantycznej, ponad 90-metrowej wersji urządzenia, która miałaby potencjał do usuwania aż gigatony CO2 rocznie. To ogromny krok naprzód, zważywszy, że zdaniem ekspertów, aby skutecznie walczyć z kryzysem klimatycznym, musimy usuwać z atmosfery około 10 gigaton CO2 rocznie.

Czy wizja SpiralWave okaże się praktyczna na szeroką skalę? Czas pokaże, ale jedno jest pewne - startup obiera kurs na innowacje, które mogą odegrać kluczową rolę w walce o czystsze środowisko, a przy okazji nowa technologia może pomóc w zachowaniu silników spalinowych, a zatem i spalinowych motocykli.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê