Silk Way Rally 2021: ujawniono szczegó³y trasy z Rosji do Mongolii
Trasa Rajdu Jedwabnego Szlaku 2021 została oficjalnie zaprezentowana w Moskwie na nieco ponad miesiąc przed startem tego wydarzenia 1 lipca.
- Tradycją każdego roku jest to, aby każda kolejna edycja była inna, aby było ciekawie dla uczestników, a tegoroczny Rajd Jedwabnego Szlaku (SWR) nie jest inny - mówią organizatorzy, którzy zaplanowali trasę 5500 kilometrów z Omska w Rosji do Ułan-Bator w Mongolii. Rajd potrwa od 1 do 11 lipca.
Trasa Silk Way Rally 2021 zapowiada się jako mocno wymagająca, z 3500 kilometrami odcinków specjalnych i krótszymi dojazdówkami, które tym razem stanowią niecałe 37% z ogólnej liczby 5500 kilometrów, co stanowi rekordowy wynik w historii tego transkontynentalnego rajdu.
Podczas gdy pierwsze odcinki w Rosji będą służyć głównie jako rozgrzewka, obejmująca łącznie 329 kilometrów mierzonych, po wjeździe na mongolską ziemię rozpocznie się prawdziwe rajdowe ściganie, na odcinkach specjalnych wynoszących każdego dnia od 340 do 540 kilometrów. Jak obiecują organizatorzy, w drodze do mety mongolskie krajobrazy dostarczą uczestnikom spektakularnych widoków.
W harmonogramie rajdu nadal znajduje się najbardziej wymagający etap wyścigu - maraton. Na tym etapie uczestnicy będą musieli samodzielnie naprawiać swoje samochody i motocykle, przy czym bezwzględnie zabronione jest innym członkom zespołu zbliżanie się do pojazdów. Dzień etapu maratońskiego będzie dla ekip wsparcia technicznego swego rodzaju dniem wolnym - będą one stacjonowały na kolejnym biwaku.
Oprócz trasy, organizatorzy poinformowali, że dzięki wsparciu Gazpromu, który jest generalnym partnerem rajdu, po raz pierwszy będą mogli zaoferować zawodnikom paliwa naturalne: gaz ziemny (metan), propan lub wodór.
Wszystkim uczestnikom rajdu Gazprom Neft zapewni zaawansowane technologicznie oleje i paliwa, a także mobilny serwis laboratoryjny, doradztwo ekspertów i specjalistów firmy.
Vladimir Chagin, szef projektu: - W 2019 roku przyjęliśmy ofertę naszych mongolskich kolegów na organizację Rajdu Jedwabnego Szlaku także na terenie Mongolii. Reakcja społeczności sportów motorowych na mongolskie etapy trasy była więcej niż pozytywna, dlatego nie mieliśmy absolutnie żadnych wątpliwości co do włączenia etapów przecinających Krainę Błękitnego Nieba do programu rajdu w 2021 roku.
W tym roku Rosja i Mongolia obchodzą 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Jesteśmy przekonani, że uczestnikom rajdu spodoba się nowa trasa, która zachwyca zarówno pięknymi krajobrazami, wśród których poprowadzone będą odcinki specjalne, jak i różnorodnością pokonywanych terenów.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomagają nam w przygotowaniu i organizacji Rajdu Jedwabnego Szlaku - wszystkim naszym przyjaciołom z Rosji, Europy, Mongolii i Chin! Razem osiągniemy wielki sukces.
Luc Alphand, dyrektor sportowy: - Przygotowując trasę w tym roku uwzględniliśmy wszystkie lekcje z poprzednich lat, co pomogło nam uczynić ją ciekawszą, skomplikowaną, bardziej urozmaiconą pod względem nawierzchni dróg i stref klimatycznych, spektakularną dzięki otaczającym ją krajobrazom i, co równie ważne dla naszych zawodników, udało nam się znacznie skrócić dojazdówki. Nie mam żadnych wątpliwości, że trasa Rajdu Jedwabnego Szlaku 2021 dostarczy uczestnikom najwspanialszych wrażeń.
Silk Way Rally 2021 ponownie będzie stanowić rundę Pucharu Świata FIA w Rajdach Cross-Country samochodów i po raz drugi Mistrzostw Świata FIM w Rajdach Cross-Country motocykli i quadów.
Finał i ceremonia dekoracji zwycięzców 11. edycji odbędzie się 11 lipca w stolicy Mongolii, w dniu święta narodowego rozpoczynającego tradycyjny, coroczny festiwal sportowy Nadaam.
Więcej o rajdzie znajdziecie na STRONIE.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze