tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Seria Kawasaki KX na rok 2006
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Seria Kawasaki KX na rok 2006

Autor: Lovtza 2005.07.26, 09:42 Drukuj

Kawasaki po odzyskaniu czołowej pozycji w klasach 600 i 1000 drogowych motocykli sportowych bierze się pełną parą za umocnienie swej pozycji wśród motocykli krosowych. Na rok 2006 japoński koncern przygotował całą odmłodzoną serię KX i przyznać trzeba, że prezentuje się ona bardzo atrakcyjnie.

Zieloni skupili swoją uwagę na trzech najważniejszych klasach: 125, 250 i 450. W artykule tym postaramy się przybliżyć wam najważniejsze zmiany jakie znaleźć będzie można w modelach na rok 2006.

NAS Analytics TAG

KX125

Ten model został zmodernizowany w najmniejszym stopniu spośród całej omawianej trójki. Motocykl napędzany jest jednocylindrowym dwusuwem o pojemności 124 ccm. Usprawnieniu uległ układ zapłonowy tegoż silnika w celu poprawienia jakości iskry na świecy. Kawasaki dwukrotnie zwiększyło pojemność kondensatora, co w połączeniu z mniejszą cewką zapłonową sprawia, że cały układ jest lżejszy. W wirniku zastosowano znacznie mocniejsze magnesy.

W zmodernizowanym silniku wirnik i jarzmo to teraz jedna całość, co zwiększyło ich wytrzymałość. Nowe i krótsze świece NGK również przyczyniają się do redukcji wagi. W KX125 ad 2006 znajdziemy też koszyczki wewnętrznego łożyska wału zainstalowane tam w celu zwiększenia stabilności i ich wytrzymałości.

Znaczącej modernizacji uległ układ hamulcowy. W nowym KX125 tarcze hamulcowe dzięki redukcji wagi oraz dzięki odpowiedniemu systemowi nacięć i otworów na tarczy, zapewniają większą wydajność całego układu, szczególnie w odniesieniu do parametru chłodzenia a także oczyszczania tarczy z brudu i błota.

W nowym KX250 na półce znajdziemy teraz kierownicę firmy RENTHAL, co zredukowało wagę motocykla. Nowe dźwignie sprzęgła i hamulca – dzięki większej podstawie znajdują się dalej od manetki. Uzupełnieniem wszystkich zmian jest nowa wykładzina siedziska oraz nowe malowanie.

KX250F

Znacznie więcej zmian znajdziemy w modelu KX250F. Tak dla porządku przypomnimy, że modele z oznaczeniem „F” oznaczają motocykle wyposażone w silniki 4-suwowe. W dwa lata po zaprezentowaniu KX250F Kawasaki postanowiło całkowicie go zmodernizować – poprawiono silnik i jego parametry, w tym moc, a także dodano nową aluminiową ramę.

Zakres zamian dokonanych w silniku pozwala na użycie określenia, że jest to całkowicie nowa jednostka napędowa. Dzięki temu nowy KX 250F ma więcej mocy, co szczególnie powinno być zauważalne przy wyższych obrotach. Wyrównaniu uległ przebieg krzywej momentu obrotowego, tak by pełna moc była dostępna w szerszym zakresie. W trakcie pracy nad silnikiem Kawasaki zwróciło bardzo dużo uwagi na wszystkie detale, a szczególnie na jakość ich wykonania oraz ciężar wszystkich składowych elementów silnika.

Nowa rama

To jedna z najważniejszych zmian w KX250F. Początek pracy na nowym modelem to stworzenie nowej ramy dla poprawienia możliwości podwozia, polepszenia rozkładu mas w motocyklu, obniżenia środka ciężkości oraz zmiany położenia tylnej osi. Cel tych wszystkich zabiegów jest taki, aby tylne koło miało zawsze, bez względu na warunki terenowe, optymalną przyczepność do podłoża. Silnik został umieszczony prawie pionowo, co pomogło w skupieniu masy pojazdu w centralnym punkcie.

Całkowicie nowa aluminiowa rama jest skomplikowaną strukturą elementów kutych, tłoczonych i odlewanych. Porównując ją do stalowej ramy z modelu 2005, nowa jest lżejsza o około 1 kg jednocześnie oferując znacznie poprawione parametry. Całość stanowi teraz bardziej zwartą, sztywną i odporną na skręcanie konstrukcję. Dodatkowo w standardzie znajduje się również aluminiowa osłona silnika.

Kawasaki obecne jest w motokrosie już od wielu lat i to ze znakomitymi wynikami. Dlatego też dzięki uwagom zawodników ze światowej czołówki, którzy testowali nowe motocykle, zieloni zbudowali nowe tylne zawieszenie z nowym systemem łączenia i regulowanym amortyzatorem, które stanowią doskonałe uzupełnienie aluminiowej ramy.

Silnik

Jednocylindrowy silnik o pojemności 249 cm, chłodzony cieczą dostarcza pełną moc już przy stosunkowo niskich obrotach. Całość została tak zestrojona, aby w pełni usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagających i doświadczonych kierowców.

Jednym z bardzo ważnych elementów odpowiadających za wydajną pracę silnika są parametry (wielkość, kształt itd) wlotów powietrza do cylindra i wylotów gorących gazów z komory spalania. Kawasaki zmodyfikowało gniazda zaworowe podnosząc w górę ich płaszczyznę w celu wydajniejszego przepływu gazów. Modyfikacji nie oparł się także kształt komory spalania w okolicach zaworów, tak aby proces zasysania mieszanki i wylotu spalin przebiegał jeszcze płynniej.

Stopień kompresji wzrósł z 12,6 do 13,5. Nowy silnik dysponuje zmienionymi parametrami składu mieszanki oraz przeprogramowanym na nowo systemem zapłonu. Przeprojektowane wałki rozrządu poprawiają znacznie parametry pracy, zwłaszcza w przedziale wysokich obrotów.

Zwiększenie mocy i kompresji wymusiło na konstruktorach dodanie na tłoku dodatkowej korony pogrubiającej. W celu ułatwienia startu silnika zmieniły się kształty i czasy otwarć zaworów. Wał korbowy został dodatkowo wzmocniony kąpielą węglową i specjalnym systemem hartowania. Sztywniejsze sprężyny zaworowe pozwalają na lepszą kontrolę pracy zaworów, szczególnie przy wysokich obrotach.. Mniejsze luzy na łożyskach powodują sprawniejszą pracę całego silnika, a sprawniejsza pompa olejowa (zarówno przepływ jak i zasilanie) zwiększyła przepustowość oleju o prawie 20%.

Nowo zaprojektowana, większa chłodnica firmy Denso, ma na celu poprawę parametrów pracy silnika w skrajnych warunkach. Chłodnica jest szczuplejsza (dzięki czemu nakładka wzmacniająco-ochronna jest węższa), o bardziej zwartej budowie, co wraz z nowym kształtem ożebrowania w znaczny sposób poprawiło cyrkulację powietrza i wymianę temperatury.

Podobnie jak w przypadku mniejszego brata zmiany dotknęły także elektrykę i układ zapłonowy. Przeprojektowany wirnik alternatora jest teraz jednoczęściowy, co podniosło jego wydajność. Zastosowanie fajko-cewki poprawiło parametry pracy układu zapłonowego i było jednym z wielu elementów zmniejszających wagę pojazdu.

Przeniesienie napędu

W KX250F zastosowano nowe sprzęgło – tarcza sprzęgła otrzymała nową wykładzinę cierną (wyższe µ) i sztywniejszą sprężynę. W efekcie przełączanie poszczególnych biegów jest szybsze i bardziej wydajne. Wałek napędu posiada zwiększoną średnicę (z 20 mm do 22 mm), a zęby zębatki szerszą podstawę ze względu na przenoszenie zwiększonej mocy. Krzywki w komorze zmiany biegów poddane zostały modyfikacji tak, aby poprawić płynność zmiany poszczególnych biegów.

Trakcja

Nowy system tylnego zawieszenia UNI-TRAK poprawia wzajemną współpracę pomiędzy ramą a wahaczem. Dłuższy suw umożliwia precyzyjniejsze zestrojenie całego zawieszenia pod potrzeby każdego zawodnika. System UNI-TRAK testowany był dla Kawasaki przez zawodników ze światowej czołówki i uzyskał ich aprobatę.

Na wszystkie zmiany dokonane w 250-tce składają się, tak zmiany zasadnicze, jak i drobiazgi. Kawasaki dla unowocześnienia swojego produktu skorzystało z elementów o najwyższych parametrach i najlepszej stylistyce, jak nowe tarcze hamulcowe czy kierownica firmy RENTHAL. Nawet siedzisko i owiewki skonstruowane są tak, by tworzyły z kierowcą opływową całość – wszystko po to, by uczynić z szybkiego motocykla jeszcze szybszy.

Skoro mowa o trakcji to nie sposób nie wspomnieć o nowym wahaczu. Jego nowe ramię posiada odlewaną część przednią, stożkowatą formowaną ciśnieniowo część środkową i kutą część końcową. Stożkowaty kształt zapewnia odpowiednią ilość wolnej przestrzeni pomiędzy wahaczem a tłumikiem, co jest istotne szczególnie podczas wyścigu i ekstremalnych warunków eksploatacji. Nowa mniejsza prowadnica łańcucha również została odchudzona.

Przednie olejowo-powietrzne amortyzatory firmy SHOWA gwarantują doskonałe parametry pracy i regulacji. Wyrobów tej firmy nie trzeba reklamować nikomu, kto jest obeznany z techniką motocyklową. W stosunku do modelu 2005, zmniejszeniu uległ stożek na zewnętrznej rurze pomiędzy zaciskiem a końcówką amortyzatora.

Koła i hamulce

KX 250 F posiada tarcze hamulcowe najnowszej generacji. Ich kształt oraz materiały użyte do produkcji pomagają zredukować masę przy zachowaniu najwyższej efektywności.

W celu zredukowania wagi nowe tylne koło posiada mniej szprych (32 w miejsce 36). Porównując do modelu 2005 waga tylnej piasty jest mniejsza o 200g. Dzięki redukcji żeberek w piaście całość uzyskała znacznie większą sztywność i odporność na zużycie.

Detale

Zastosowanie wspomnianej wyżej kierownicy RENTHAL pozwoliło zredukować wagę o kolejne 0,3 kg w porównaniu do modelu 2005. Ponadto użycie specjalnych manetek zmniejsza przenoszenie wibracji z silnika i zawieszenia na ręce i ramiona kierowcy.

Nowy KX 250F otrzymał też wiele innych nowych elementów, jak: osłony, błotnik a także siedzisko. Złączka hot-startera posiada osobną uszczelkę by zapobiec przedostawaniu się wody do gaźnika. Wydech w wersjach europejskich został tak dostosowany, by spełniać unijne normy (96 dB). Zmianom nie oparła się nawet podnóżka, gdzie zwiększono wielkość zaczepu, aby ułatwić kierowcy jej rozkładanie.

KX450F

Zmiany dokonane w największym z całej trójki KX 450F są bardzo podobne do tych z modelu 250F. Skoncentrujmy się zatem na najważniejszych modyfikacjach.

Silnik

Jednostka napędowa została stworzona specjalnie pod kątem zastosowania w wyścigach. Jednocylindrowy silnik (449 cm³, chłodzony cieczą, 4 zawory na cylinder) dostarcza maksymalną moc już od połowy zakresu obrotów. Gładzie kanałów ssących są teraz wypolerowane – wszystko po to aby mieszanka paliwowa w sposób niezakłócony i prawidłowy była podawana do cylindra. Ciekawym rozwiązaniem są asymetryczne wałki rozrządu, które wzmacniają efekt przyrostu mocy. Aluminiowe sprężyny zaworowe redukują wagę głowicy silnika. Równocześnie podwójny układ sprężyn stabilizuje pracę zaworów w całym zakresie obrotów. Lekkie tytanowe zawory gwarantują najwyższą jakość pracy w każdych warunkach.

Nowy napinacz łańcucha rozrządu zaopatrzony został w system silnych sprężyn – całość w sposób automatyczny redukuje wszystkie luzy. Dzięki temu rozwiązaniu minimalizacji uległo ryzyko awarii podczas zawodów. System „hot-start” pozwala sprawniej uruchomić rozgrzany silnik m.in. przez sprzężenie z pozycją sprzęgła. Osłona wydechu zrobiona jest teraz z tytanu i dodatkowo ponacinana w celu lepszego odprowadzania ciepła.

Podczas zawodów jednym z bardzo ważnych czynników jest bezproblemowe uruchomienie silnika w jak najkrótszym czasie. Dlatego silnik zaopatrzony jest w system automatycznej dekompresji cylindra (ACR). KX 450F jest pierwszym z serii KX, w którym zastosowano okładzinę redukującą tarcie na sworzniu tłoka. Wał korbowy i korbowód zostały dodatkowo wzmocnione odpowiednią obróbką hutniczą oraz powleczone cząstkami węglowymi.

Trakcja

Zmiany w zakresie konstrukcji ramy oraz poprawa możliwości zawieszenia są analogiczne jak w przypadku modelu KX 250F. Różnicą jest tutaj system przedniego zawieszenia z powietrzno-olejowymi amortyzatorami KAYABY zamiast SHOWA, który pozwala na pełny zakres regulacji i dostosowanie wszystkich parametrów do indywidualnych potrzeb.

Hamulce i koła

Podobnie jak w przypadku KX 250F, większy brat posiada tarcze hamulcowe najnowszej generacji. Ich kształt oraz materiały użyte do produkcji pomagają zredukować masę przy zachowaniu najwyższej efektywności. Nowe tylne koło posiada 32 szprychy (w miejsce 36). Dzięki redukcji żeberek w piaście całość uzyskała znacznie większą sztywność i odporność na zużycie.

Podsumowanie

Seria KX to pojazdy przeznaczone do użytku wyczynowego. Takimi motocyklami zainteresowani są przede wszystkim profesjonaliści, a nie klient z ulicy, któremu właśnie spodobał się motocykl umieszczony w oknie salonu sprzedaży. Dlatego też mniejsze znaczenie w dystrybucji takich pojazdów mają zdolności działu marketingu, a podstawowym kryterium wyboru stają się konkretne rozwiązania techniczne i walory użytkowe. Nowa seria KX pokazuje, że Kawasaki doskonale zdaje sobie sprawę z tego faktu.

Dane techniczne:

Model

KX125M6F

KX250T6F

KX450D6F

Silnik

Typ

Jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 2-suwowy

Jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 4-suwowy

Jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 4-suwowy

Pojemność

124 ccm

249 ccm

449 ccm

Średnica tłoka x skok

54,0 x 54,5 mm

77,0 x 53,6 mm

96,0 x 62,1 mm

Stopień sprężania

11,1:1

13,5:1

12,0:1

Moc maksymalna (kW/KM)

30,2 / 41 przy 11500 obr/min

31/7 / 43,1 przy 11000 obr/min

N/A

Maksymalny moment obrotowy (Nm/kgm)

26,5 / 2,7 przy 10500 obr/min

28,7 / 2,93 przy 8500 obr/min

N/A

Zapłon

CDI

CDI

CDI

Rozruch

Rozrusznik nożny

Rozrusznik nożny

Rozrusznik nożny

Smarowanie

Mieszanka 32:1

Ciśnieniowe

Ciśnieniowe

Przeniesienie napędu

Skrzynia biegów

6-biegowa

5-biegowa

4-biegowa

Napęd końcowy

łańcuch

łańcuch

łańcuch

Przełożenie wstępne

3,200

3,350

2,727

Przełożenia na biegach:

1: 2,384
2: 1,857
3: 1,529
4: 1,294
5: 1,125
6: 1,000

1: 2,142
2: 1,785
3: 1,444
4: 1,200
5: 1,052

1: 1,800
2: 1,412
3: 1,188
4: 1,000

Przełożenie końcowe

3,923

3,692

3,846

Sprzęgło

Mokre, wielotarczowe

Mokre, wielotarczowe

Mokre, wielotarczowe

Rama

Typ

Kołyskowa, stalowa

Kołyskowa, aluminiowa

Kołyskowa, aluminiowa

Kąt główki ramy

27o

27,50

27,10

Wyprzedzenie

113 mm

119,5 mm

117 mm

Kąt sterowania (lewo/prawo)

42o / 42o

42o / 42o

42o / 42o

Zawieszenie

Przód: typ

Odwrócony widelec średnicy rur nośnych 48 mm

Odwrócony widelec średnicy rur nośnych 47 mm

Odwrócony widelec średnicy rur nośnych 48 mm

Regulacja odbicia

16 stopniowa

16 stopniowa

22 stopniowa

Regulacja tłumienia

16 stopniowa

16 stopniowa

20 stopniowa

Skok

300 mm

315 mm

315 mm

Ogumienie

80/100-21 51M

80/100-21 51M

90/100-21 51M

Tył: typ

Wahacz Uni-link

Wahacz Uni-link

Wahacz Uni-link

Regulacja odbicia

16 stopniowa

13 stopniowa

22 stopniowa

Regulacja tłumienia

16 stopniowa

17 stopniowa

22 stopniowa

Napięcie sprężyny

bezstopniowe

bezstopniowe

bezstopniowe

Skok

310 mm

310 mm

315 mm

Ogumienie

100/90-19 57M

100/90-19 57M

120/80-19 57M

Hamulce

Przód: typ

Pojedyncza tarcza pływająca 250mm

Pojedyncza tarcza pływająca 250mm

Pojedyncza tarcza pływająca 250mm

Zacisk

Dwutłoczkowy

Dwutłoczkowy

Dwutłoczkowy

Tył: typ

Pojedyncza tarcza 240 mm

Pojedyncza tarcza 240 mm

Pojedyncza tarcza 240 mm

Zacisk

jednotłoczkowy

jednotłoczkowy

jednotłoczkowy

Źródło: Materiały prasowe Kawasaki.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê