Rogi renifera i czerwony nos na motocyklu. Czy to jest dozwolone?
Przedświąteczna atmosfera oraz liczne w grudniu zloty motocyklowe w ramach tzw. "motomikołajów", mogą skłonić niektórych motocyklistów to użycia specyficznych, świątecznych ozdób w celu upiększenia swojego jednośladu. Czy to w ogóle jest dozwolone?
W ostatnich tygodniach kilka razy widziałem chłopaków, których motocykle nawiązywały do Świąt, a raz do bożonarodzeniowego drzewka — ze względu na girlandy kolorowych lampek. Wyglądało to nawet nieźle, ale trzeba wiedzieć, że tego typu dodatkowe oświetlenie może być podstawą do interwencji policji.
Powyższą kwestię reguluje rozporządzenie z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów w zakresie niezbędnego wyposażenia. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zabrania instalowania na pojazdach dodatkowego oświetlenia w barwnych kolorach, jak również świateł błyskowych. Tego typu oświetlenie możliwe jest jedynie na pojazdach uprzywilejowanych.
Warto pamiętać, że również dodatkowe światełka na podwoziu motocykla lub samochodu są traktowane jako element zabroniony. Za święcące, kolorowe lampki, policjant może wystawić mandat w wysokości 500 zł i zabrać dowód rejestracyjny. Jeśli światełka lub inne ozdoby zasłaniają tablicę rejestracyjną, trzeba liczyć się z kolejnym mandatem w kwocie 500 zł (na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 2).
Co z nosem Rudolfa i pluszowymi rogami? Zasadniczo nie ma zapisu, który zakazywałby tego typu ozdób. Sytuacja bez wątpienia się komplikuje, jeśli świąteczne przybranie ogranicza wymagane przepisami oświetlenie lub zagraża innym uczestnikom ruchu drogowego, np. druciane, wystające poza obręb motocykla rogi renifera.
Policjant może przywołać art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który reguluje warunki techniczne pojazdów, szczególnie podpunkt 5. W myśli przepisów pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.
Przyznacie, że ten paragraf daje dość szeroki pole do popisu dla policji, dlatego warto upewnić się, czy świąteczne ozdoby nie zachęcą funkcjonariuszy do interwencji i nałożenia kary.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze