Rizla Suzuki MotoGP
W wyścigach królewskiej klasy fabryczny zespół Suzuki bierze udział od początku lat 60'tych, jednak podobnie jak Yamaha, w tym okresie miał on wyraźne wzloty i upadki.
Fabryka nigdy nie bała się inwestować w młode talenty. Tak było w przypadku legendarnego Barry Sheene'a w drugiej połowie lat siedemdziesiątych i Kevina Schwantza dziesięć lat później. Po raz ostatni sukcesy Suzuki święciło pod koniec poprzedniej dekady, gdy w 1999 roku po swój pierwszy i jedyny tytuł sięgnął w jego barwach Amerykanin Kenny Roberts Junior.
Rozpoczęcie czterosuwowej ery MotoGP dla Suzuki oznaczało spore problemy z modelem GSV-R, którego japońscy inżynierowie po prostu nie potrafili rozwinąć odpowiednio stosując się do wskazówek zawodników.
Kolejnym talentem producenta z Hamamamatsu miał być John Hopkins, jednak Anglo-Amerykanin, po pięciu latach współpracy, opuścił zespół pod koniec bardzo udanego sezonu 2007 i przesiadł się na Kawasaki tuż po wywalczeniu swoich pierwszych wizyt na podium.
Zmiany wewnątrz składu ulokowanego w Wielkiej Brytanii widać z kolei wyraźnie od momentu, gdy Brytyjczyk Paul Denning zastąpił swojego rodaka Garry'ego Taylora na stanowisku szefa zespołu pod koniec 2004 roku.
Denning wyraźnie poprawił komunikację pomiędzy zawodnikami oraz samą ekipą a siedzibą główną w Japonii, zaś w dużej mierze dzięki jego wysiłkom, inżynierom z Hamamatstu udało się znacznie rozwinąć GSV-R. Nie bez znaczenia był także zastrzyk finansowy od nowego sponsora, producenta papieru do tytoniu, Rizla, który razem z Denningiem trafił do MotoGP z brytyjskiej serii „British Superbike".
Sezon 2008 Rizla Suzuki rozpoczyna z wyjątkowo silnym składem. Do utalentowanego Chrisa Vermeulena dołączył w tym roku doświadczony Loris Capirossi jednak problemy z motocyklem podczas zimowych testów mogą być zapowiedzią długiej i ciężkiej kampanii.
Motocykl Suzuki GSV-R
Opony Bridgestone
Zawodnicy Chris Vermeulen, Loris Capirossi
Szefowie mechaników Tom O'Kane, Stuart Shenton
Szef Zespołu Paul Denning
Strona www.rizla-suzuki-motogp.co.uk
Rizla Suzuki MotoGP - więcej informacji
Rizla Suzuki MotoGP - filmy z udziałem zawodnika
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze