Rajd Maroka: innowacje i bezpieczeństwo w 2020
Organizatorzy Rajdu Maroka ujawnili zmiany wynikające z pandemii Covid-19, które obowiązywać będą podczas tegorocznego wyścigu w październiku. Zaplanowane zmiany wynikają także z kwestii bezpieczeństwa zawodników na trasie. Jest tego całkiem sporo.
Wiele się zmieniło, odkąd organizatorzy Rajdu Maroka ogłosili w lutym, że tegoroczna edycja będzie bardziej "koczownicza". Epidemia sprawiła, że plany musiały się zmienić, ale rajd będzie nadal zbliżony do Rajdu Dakar, aby odpowiednio przygotować zawodników do Dakaru 2021. Zawodnicy będą mogli więc przetestować kamizelki z poduszką powietrzną oraz stosowanie kolorowych roadbooków.
Wydarzenie, które w 2019 roku wygrał Andrew Short, zostanie zorganizowane wokół jednego biwaku w rozmiarze XXL. Wszystko po to, aby uniknąć kontaktu społecznego z mieszkańcami, ale także, aby zmniejszyć koszty dla zawodników, jednocześnie poprawiając element społecznościowy.
Ogłoszona trasa będzie miała sporo odcinków piaskowych z trzema pętlami na Wydmach Szikaka (Erg Chigaga), największych wydmach w Maroku. Trasa zostanie urozmaicona dzięki dwóm pętlom wzdłuż doliny Draa na terenie mieszanym, gdzie możliwe będą szybkie i techniczne przejazdy. Jednocześnie, ze względów bezpieczeństwa, trasa omijać będzie obszary skaliste.
Rajd Maroka, postrzegany jest jako ważny krok dla zawodników w drodze na Rajd Dakar. Ma ten sam poziom organizacji, wiele takich samych zasad i ma na celu stać się najbardziej dostępnym międzynarodowym Rajdem FIA i FIM.
Dzięki kategoriom przygotowanym z myślą o nowych uczestnikach oraz naciskowi na uczenie się potrzebnych umiejętności, pozwala zawodnikom rozwijać się w swoim własnym tempie i przy posiadanych środkach, co pozwala wszystkim skutecznie przygotować się do Dakaru. Rajd Maroka korzysta z etykiety "Road to Dakar", co oznacza, że spełnia kryteria bezpieczeństwa i organizacji sportowej.
Rajd Maroka będzie jedyną imprezą rajdową z etykietą "Road to Dakar", biorąc pod uwagę poziom organizacji oraz bezpieczeństwo. Główne zalety dla uczestników na motocyklach w wydarzeniu to:
- udział w Rajdzie Maroka 2020 potwierdza prośbę o rejestrację w Dakarze 2021 w kategorii motocykli,
- zawodnicy startujący w kategoriach Afriquia Enduro Cup i Open SSV Maroc Telecom, którzy nigdy nie brali udziału w Dakarze, otrzymają zniżki na rejestrację w Dakarze 2021: 1000€ na motocykl i 1500€ na SSV. Doatkowo, przewidziano bezpłatną rejestrację dla najlepszych dwóch debiutantów w każdej z tych dwóch kategorii.
Oto, co jeszcze organizatorzy Rajdu Maroka mają do powiedzenia na temat wyścigu w 2020 roku:
- Nasze ciągłe obawy dotyczące bezpieczeństwa dotyczą z jednej strony bezpieczeństwa wszystkich, nie tylko organizatorów, ale także zawodników i zespołów. Z drugiej strony sport, innowacje i bezpieczeństwo uzupełniają się, a nie są sprzeczne z naszymi zasadami. W tym kierunku chcemy iść naprzód, o czym świadczą inicjatywy wdrożone w edycji 2020.
W tym kontekście zawodnicy motocykli w kategorii GP Rallye będą mieli do dyspozycji ograniczoną liczbę tylnych opon, naprawa motocykli będzie zabroniona w punktach tankowania, a alarm dźwiękowy ogłosi wszystkie zgłoszone niebezpieczeństwa w roadbooku.
Wprowadzone zmiany idą w ślad za zmianami w Dakarze, ponieważ dodatkowo również podczas Rajdu Maroka obowiązywać będą kamizelki z poduszką powietrzną i kolorowany roadbook, który zawodnicy będą dostawać tuż przed startem.
Program Rajdu Maroka 2020
27 września - zamknięcie procesu rejestracji
9 października - kontrole administracyjne i techniczne
10-14 października - etapy 1-5 Rajdu Maroka
14 października wieczorem - oficjalna ceremonia wręczenia nagród
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze