Przegląd transferów w Speedway Ekstralidze
Karuzela transferowa w polskiej lidze zakręciła się na dobre. Spójrzmy zatem jak na dzień dzisiejszy drużyny w najsilniejsze lidze żużlowej świata zmieniły swe oblicza.
O tym, kto, gdzie i nawet za ile podpisze kontrakt mówiono już od dawna, choć regulamin stanowił jasno, że o kontraktach z zawodnikami innych klubów rozmawiać można od pierwszego grudnia. W rzeczywistości był to martwy przepis. Pierwszy wyłamał się Kenneth Bjerre, który już w połowie listopada ogłosił, że przechodzi z Wybrzeże Gdańsk do klubu z Wrocławia.
Reszta zawodników trzymała język za zębami, ale oczywiste było że ani oni, ani działacze nie stosowali się do tego przepisu, gdyż już pierwszego grudnia drużyny oficjalnie chwaliły się kogo zakontraktowały, a z kim rozmowy nie doszły do skutku. Jeśli ktoś wierzy, że kontrakt zawodniczy z nowym klubem uzgadnia się w dwa dni jest w wielkim błędzie.
Zacznijmy od beniaminka Speedway Ekstraligi - Unii Tarnów. Jasnym było, że zespól „Jaskółek" w składzie z pierwszej ligi może nie być bardzo skuteczny w walce szczebel wyżej. Włodarze z Tarnowa przedłużyli umowy z Sebastianem Ułamkiem, Jesperem, Bjarne Pedersenem i Patrickiem Hougaardem. Nowymi nabytkami są Krzysztof Kasprzak (Unia Leszno), Tomasz Jędrzejak (Atlas Wrocław), Martin Vaculik (Wybrzeże Gdańsk).
Atlas Wrocław jak już opisałem wzmocnił się Kennethem Bjerre. Duńczyk w sezonie 2009 jeździł w barwach gdańskiego Wybrzeża. Kontrakt z klubem przedłużył jeden z czołowych polskich juniorów Maciej Janowski, a także IMŚ AD 2009 Jason Crump oraz solidny filar ekipy Daniel Jeleniewski. W składzie znajduje się także zawodnik, który uratował Atlas przed spadkiem z ligi - Leon Madsen - od stycznia będzie już seniorem. Z klubu odszedł Tomasz Jędrzejak. Nowym żużlowcem w talii Marka Cieślaka będzie Piotr Świderski, bliski przejścia na Dolny Śląsk jest także Adam Skórnicki.
Szósta w tabeli Stal Gorzów sezon transferowy rozegrała bardzo ofensywnie. Zaczęto od trenera. Miejsce Stanisława Chomskiego zajął Czesław Czernicki. Do kapitana Tomasza Golloba i Mateja Zagara dołączył Tomasz Gapiński, który w rozmowie z Gazetą Lubuską wygadał się kto wraz z nim założy gorzowski plastron: To dla mnie wieli zaszczyt, że będę jeździł u boku takich asów, jak Gollob oraz Pedersen. I z nimi, i z Zagarem występowałem już w tych samych drużynach w ligach szwedzkiej i polskiej. Mimo, że mówiło się o transferze Nickiego Pedersena już od dawna, to wypowiedź Gapińskiego była pierwszą oficjalną potwierdzającą ten fakt. Być może na Śląskiej startował będzie młody i utalentowany syn legendarnego Szweda Henrika Gustafssona - Simon.
Piąte miejsce w sezonie 2009 dla Unii Leszno niewątpliwie było porażką, zarówno dla kibiców, działaczy jak i zawodników. Wielu spodziewałoby się zatem kadrowej rewolucji w zespole „Byków" Leszczynianie mają jednak inne plany. Za współpracę podziękowali trenerowi Czernickiemu oraz Krzysztofowi Kasprzakowi. W ich miejsce ściągnięto z Tarnowa Janusza Kołodzieja, oraz szkoleniowca Romana Jankowskiego - ikonę leszczyńskiego speedwaya.
Podobnie jak Stal Gorzów Polonia Bydgoszcz również była agresywnym graczem na rynku transferowym. Prowadzono rozmowy z wieloma zawodnikami, jednak ostatecznie nad Brdą pojawili się Denis Gizatulin, Robert Kościecha i złoty medalista DMP z sezonu 2009 Grzegorz Walasek. W klubie pozostali także Andreas Jonsson i Emil Sajfutdinov, który kontrakt ma parafować 15 grudnia.
Najgorzej sytuacja wygląda w zespole, który wywalczył brązowy medal DMP AD 2009. Kłopoty finansowe sprawiły, ze drużynę opuścił Nicki Pedersen. Inne kluby wybrali także Tomasz Gapiński(Gorzów), Michał Szczepaniak(Gniezno) i Lee Richardson(Rzeszów). Z zespołu odejdzie także czwarty zawodnik cyklu Grand Prix - Greg Hancock. Z „Lwem" na piersi najprawdopodobniej dalej startował będzie Sławomir Drabik, a nowymi nabytkami mają być Peter Karlsson i Krzysztof Słaboń. Możliwe także, że do klubu dołączy Lukas Dryml.
Srebrne medale wywalczyli żużlowcy Unibaxu Toruń. W tej drużynie doszło do kosmetycznych zmian. Roberta Kościechę wymieniono na Hansa Andersena z Wybrzeże Gdańsk, oraz zakontraktowano młodego Michała Jepsena Jensena. Ponadto zdecydowano się wypożyczyć kilku juniorów. Damian Celmer startował będzie w II-ligowym Orle Łódź, zaś Mateusz Lampkowski i Matej Kus znaleźli swoje miejsce w Gdańsku.
Na sam koniec został nam aktualny Drużynowy Mistrz Polski na żużlu - Falubaz Zielona Góra. Założeniem prezesa Roberta Dowhana było utrzymanie składu z sezonu 2009 i wzmocnienie formacji juniorskiej. Niestety dla zielonogórzan stracili oni kapitana - Grzegorza Walaska. Nowym juniorem będzie młody, lecz bardzo perspektywiczny Łukasz Sówka z Ostrowa Wielkopolskiego. Falubaz w kontekście niewątpliwych wzmocnień przeciwników, by skutecznie walczyć chociaż o medal musi „załatać" dziurę po Walasku. Na tę chwilę prawie pewne jest, że Amerykanin założy plastron z Myszką Miki. Do ustalenia pozostała tylko kwestia odstępnego za wypożyczenie „Herbiego" z Częstochowy, gdzie nadal ma ważny kontrakt.
Po bardzo zaciętym sezonie 2009 kolejny rok zapowiada się równie emocjonująco. Dotychczas silnie ekipy: Falubaz, Unibax i Unia Leszno jeszcze bardziej się wzmocniły. Dodając do tego zespoły Stali Gorzów i Polonii Bydgoszcz, które niewątpliwie najbardziej zyskały na transferach i nieobliczalne składy drużyn z Częstochowy, Wrocławia i Tarnowa mamy mieszankę wybuchową, która nieraz rozpali nas do czerwoności i sprawi niespodziankę.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze