tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Münch Mammoth - pierwszy europejski superbike
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Münch Mammoth - pierwszy europejski superbike

Autor: Konrad Bartnik 2018.03.11, 18:52 Drukuj

Münch Mammoth to niezwykły motocykl produkowany na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku, który wyposażony był w samochodowy silnik R4, generujący szokujące w tamtych czasach 104 KM. Wyznaczył ścieżkę rozwoju dla sportowych motocykli, które produkowane są do dziś.

Historia tego pojazdu zaczęła się w 1965 roku, kiedy były projektant działu sportowego firmy Horex, Freidl Münch, spotkał francuskiego zawodnika Jeana Murita, startującego w wyścigach motocykli z wózkiem bocznym. Ich wspólną ideą było stworzenie maszyny, która pod względem osiągów wyprzedzi wszystkie inne. W tamtym okresie wzorem motocykla sportowego był Norton Commando z silnikiem o pojemności 745 cm3 i mocy 58 KM.

NAS Analytics TAG

Obaj panowie wiedzieli, że tworzenie nowego silnika od podstaw zrujnuje ich budżet, zaczęli się więc rozglądać za gotową konstrukcją. Wybór padł na jednostkę pochodzącą z niewielkiego auta NSU Prinz 1000, które miało być konkurencją dla słynnego Garbusa czy brytyjskiego Mini. Był to chłodzony powietrzem litrowy, czterocylindrowy, rzędowy silnik z rozrządem na łańcuchu i możliwością wyboru jednego, dwóch lub czterech gaźników. W zależności od wersji posiadał moc 43 lub 52 KM. Pomysł był bardzo śmiały, ale szybko okazało się, że ten kompaktowy silnik idealnie wpasowuje się w ideę motocykla sportowego i już kilka lat później w Japonii podobne konstrukcje zaczęły robić oszałamiającą karierę, która trwa do dziś.

Nie istniała wtedy na rynku motocyklowa rama, mogąca pomieścić taki silnik, Freidl Münch stworzył ją więc sam, wzorując się na ramie Norton Featherbed, uchodzącą wtedy za wzór dobrego prowadzenia. Dorzucił do tego potężne hamulce z magnezu, duży zbiornik paliwa i charakterystyczną podwójną przednią lampę. Prototypowy egzemplarz wielkiego motocykla został pokazany w 1966 roku na paradzie w Val d’Isère, gdzie z miejsca stał się sensacją i przyciągnął ogromną uwagę publiczności.

W roku 1968 pojawiła się kolejna wersja motocykla Mammoth, wyposażona w nowy silnik NSU o pojemności 1177 cm3. W najmocniejszym wariancie z mechanicznym wtryskiem paliwa firmy Kugelfischer dysponowała mocą 104 KM, która w tamtym czasie potrafiła zerwać szprychy tylnego koła w czasie intensywnego przyśpieszania. Skonstruowano więc specjalne odlewane obręcze z magnezu, które od tej pory stosowane były we wszystkich wyprodukowanych motocyklach. Powstała również wersja na rynek USA, o nazwie Clymer-Münch Mammoth IV, stworzona we współpracy z amerykańskim inwestorem Floydem Clymerem. Jeden z takich egzemplarzy, pochodzący z 1970 roku, jest widoczny na zdjęciach.

Münch Mammoth był maszyną ręcznie składaną, dlatego zawsze był drogi. Kosztował ponad dwukrotnie więcej niż popularne wtedy BMW R69S. Przez kilka lat produkcji zbudowano tylko ok. 500 motocykli. Na szczęście ich właściciele byli świadomi ich unikatowości, stąd wiele z nich dotrwało do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Egzemplarz ze zdjęć jest właśnie wystawiony na sprzedaż w brytyjskim domu aukcyjnym Bonhams. Jego oczekiwana cena mieści się w przedziale 350-470 tysięcy zł. Dużo, ale to ważna część historii motoryzacji i jeden z pionierów segmentu superbike.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê