Motocykl na którym mo¿na je¼dziæ, w ca³o¶ci zbudowany z LEGO!
LEGO nieświadomie dołączyło do grona producentów motocykli. Wszystko za sprawą hiszpańskiego Youtubera, który od kilku lat pokazuje na swoim kanale niezwykłe projekty motoryzacyjne. Vicesat, bo o nim mowa, zbudował z klocków LEGO w pełni funkcjonalny motocykl, którym można jeździć z prędkością do około 50 km/h. Co ciekawe, używając drukarki 3D, zbudował też uprzednio klocki, wzorowane na modelach LEGO, które posłużyły mu do budowy tego niezwykłego pojazdu.
Vicesat miał już na swoim koncie projekty jednośladów. Zbudował wcześniej swój własny BMX, którym z powodzeniem ścigał się z modelami renomowanych producentów. Jednak w tym projekcie można powiedzieć, że przeszedł on sam siebie. Nie zadowolił się tylko zbudowaniem własnego motocykla, ale poszedł dalej, stworzył własny, unikalny zestaw klocków LEGO, z których można złożyć jeżdżący motocykl. Plastikowe klocki są wierną kopią oryginalnych klocków, dostępnych w zestawach LEGO, ale wydrukowanych na drukarce 3D w większej skali.
Celem tego projektu było stworzenie zestawu klocków LEGO, a następnie ułożenie z nich motocykla, na którym będzie mógł jeździć dorosły człowiek. Oczywiście w tym miejscu pojawiły się wątpliwości odnośnie trwałości takiej konsturkcji. Jednak Vicesat odkrył niezwykłą właściwość klocków LEGO. Pewnie każdy z was kiedyś nadepną na klocek LEGO. Jeżeli nadepnięcie odbyło się gołą stopą, to zapewne trochę to zabolało. Jednak chyba mało kto złamał przy tym klocek. Jeżeli małe klocki dla dzieci są tak wytrzymałe, to powiększone do dużo większych rozmiarów będą miały również proporcjonalnie większą wytrzymałość. I o dziwo tak się dokładnie stało w rzeczywistości. Proces budowania najpierw klocków, a następnie motocykla, możecie zobaczyć na tym filmie:
Film ten nie tylko pokazuje geniusz Vicesat, ale również wyjątkowość projektu klocków LEGO. Nie przypadkiem stały się one światowym przebojem i pod względem popularności nie mają one sobie równych. Otóż ich budowa, z cylindrycznymi blokami w środku, zapewnia im niezwykłą wytrzymałość na zgniatanie. Ta technologia jest też wykorzystywana w przemyśle ciężkim, by tworzyć lekkie elementy o dużej wytrzymałości na zgniatanie. Cała konstrukcja motocykla składa się z 74 klocków, wyprodukowanych w większej skali na drukarce 3D. Twórca ograniczył liczbę elementów, aby skrócić czas produkcji całego motocykla. Oczywiście poszczególne moduły można było zdekomponować na większą liczbę małych klocków, ale biorąc pod uwagę proces drukowania 3D oraz potem składania całości w jedną całość, nie wpłynęłoby na istotę tego projektu, a jedynie wydłużyłoby czas produkcji całości.
Jedyną wadą motocykla Vicesata jest to, że nie można go sprzedać. Bazuje on mianowicie na wiernych kopiach klocków LEGO, a te są chronione prawami autorskimi.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze