Kurtka Rukka Anna i Spodnie Unit Lady - prawie jak policjant
Kiedy po raz pierwszy założyłam na siebie komplet odzieży Rukka Anna i spojrzałam w lustro, na mojej twarzy pojawił się lekki grymas. Niby wszystko wydawało się na miejscu, jednak wzrok koncentrował uwagę na odblaskowych elementach kurtki, których nie sposób przeoczyć.
Prawie jak policjant
Podobnie jak większość użytkowników jednośladów nie przepadam, a właściwie nie przepadałam za odzieżą, która przykuwa wzrok innych. W przypadku Rukki po prostu nie sposób nie zwrócić na siebie uwagi, w szczególności wyglądając prawie jak pan Policjant. Stojąc na placyku zabaw przed jednym z warszawskich blokowisk z białym kaskiem w ręku nagle z ust moich znajomych padło stwierdzenie podszyte lekką szyderą „Chyba wyglądasz jak pan policjant”. Jak się bowiem okazało przechodząca tuż za moim plecami grupka młodzieży z piwem w ręku nagle schowała je pod bluzy i szybko zmieniła uprzednio obrany kierunek. Hmm ciekawe czemu? Jednak do rzeczy! Odzież motocyklowa nie służy temu, aby pięknie się w niej prezentować. O wiele ważniejszą jej funkcją jest bezpieczeństwo, które ma nam zapewnić. Na drodze dosyć szybko przekonałam się na własnej skórze, że owe odblaski znacząco zwiększają moją widoczność, i to z daleka. Ma to przede wszystkim dosyć istotne znaczenie w trakcie jazdy nocą, czy też przy dużych opadach deszczu, kiedy widoczność na drodze znaczenie się pogorsza. Problem polega jednak na tym, że nie każdy będzie w stanie przełknąć tą gorzką pigułkę goryczy jaką są wielkie odblaski umiejscowione na kurtce, nawet za cenę własnego bezpieczeństwa.
Nie tylko dla Niemek
Jak się okazuje nawet w ofercie Rukki można trafić na rozmiary, które będą pasować nawet na nieco bardziej filigranowe osoby. Dodatkowa regulacja szerokości rękawów oraz pasa w kurtce pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie jej do danej figury. Jednym słowem kurtka leży jak ulał i wszystko jest na swoim miejscu. Gorzej jest w przypadku spodni, które o ile w pasie układają się idealnie, o tyle w kroczu mogłyby być lepiej spasowane. Kolejnym nie mniej ważnym elementem funkcjonalnym danej odzieży są kieszenie. Jeżeli chodzi o kurtkę Anna to wyposażono ją w dwie kieszenie zewnętrzne oraz w dwie, całkiem spore wewnętrzne. Te pierwsze są niestety jedynym przemakalnym elementem kurtki, natomiast te drugie umożliwiają schowanie np. telefonu, który zewnętrzny materiał skutecznie chroni przed deszczem. Jeżeli chodzi o spodnie do dyspozycji pozostają dwie, naprawdę duże kieszenie. Warto również wspomnieć, że omawiany komplet można zamówi ć w męskim kroju jak i męskich rozmiarach.
W strugach deszczu
Komplet tego modelu odzieży miałam okazję sprawdzić w trakcie mojej ostatniej eskapady w Beskidy. Praktycznie przez 80% pokonywanej trasy z nieba lały się strumienie deszczu. Kurtka spisała się jednak w 100% zachowując swoją wiatro i wodoodporność. Spodnie natomiast nie zdały niestety egzaminu w konfrontacji z tak silnymi opadami deszczu. Niezbyt spasowane w okolicy krocza zatrzymywały wodę, przez co z czasem odczuwalne było ich przemoczenie. Oczywiście woda nie przeciekała przez nie strumieniami, ale tak czy inaczej po prostu było czuć wilgoć, a tak być nie powinno. Być może to kwestia egzemplarza, na jaki trafiłam, ale innego nie było dane mi testować. Dodatkową szczelność kurtki w trakcie opadów deszczu zapewnia opatentowane przez GORE zapięcie Lockout Closure, które widać na zamieszczonych zdjęciach. Ważne jest jednak, aby raz na jakiś czas posmarować to zapięcie silikonem bo ma tendencję do zacierania się. Przy dłuższej trasie odblaskowe elementy kurtki zaczyna doceniać się jeszcze bardziej. Przy złych warunkach pogodowych naprawdę zapewniają nam o niebo lepszą widoczność.
Pierwsza gleba
Niestety tym razem przy testowanej odzieży miałam okazję sprawdzić jej protektory w praktyce. Przy niskiej prędkości zaliczyłyśmy z WRką mały szlif w trakcie deszczowej aury. Boczne protektory bioder skutecznie przyjęły jednak uderzenie i z całej gleby wyszłam bez najmniejszych obrażeń. Protektory RVP Air zastosowane zarówno w spodniach jak i kurtce zostały opatentowane przez Rukkę. W opisie odzieży opisano je jako oddychające. Są one bowiem złożone z kratki, a powierzchnia pomiędzy poszczególnymi kratkami zapewnia odpowiednią wentylację. Dzięki temu ciało utrzymuje tą samą temperaturę na całej swojej długości.
+20 stopni Celsjusza
Zakładam, że ten fiński produkt został wyprodukowany z myślą przede wszystkim o skandynawskiej turystyce. Komplet odzieży, w którym jeździłam przez ostatnie cztery miesiące sprawdzał się mniej więcej do temperatury nie wyższej, niż 20 stopni Celsjusza. Wszystko co ponad to, w połączeniu z brakiem otworów wentylacyjnych, sprawiało, że było w niej po prostu za gorąco. W przypadku wyższych temperatur ważnym jednak elementem wykończenia kurtki okazała się być jej wyściółka, która dzięki zastosowanemu materiałowi nie przylegała do ciała. To naprawdę spory plus. Nie wyobrażam sobie bowiem pokonywania większych tras z odparzonymi czterema literami.
Najniższy model?
Testowany przeze mnie model był najniższym, a co za tym idzie najtańszym modelem z oferty Rukki. Za cenę ok. 1800 pln jaką zapłacimy za kurtkę, otrzymujemy jednak produkt bardzo wysokiej jakości, nieprzemakalny, ciepły, zapewniający nam dobrą widoczność na drodze, a także bezpieczeństwo. Za spodnie Unit Lady zapłacimy natomiast 1390 pln jednak dla osób lubiących podróżować w deszczu nie jest to chyba wydatek uzasadniony. Warto wspomnieć, że każda kurtka i każde spodnie Rukka objęte są 5-letnią gwarancją.
Kurtka Rukka Anna
- odporna na ścieranie Cordura 500
- membrana Gore-Tex Performance Shell
- 60-cio gramowa, wypinana podpinka ocieplająca
- zapięcie Lockout Closure
- oddychające i opatentowane przez RUKKA protektory RVP Air posiadające normę CE EN 1621
- odblaski dostarczane przez 3M
- każda kurtka RUKKA jest objęta 5-cio letnią gwarancją producenta.
- rozmiary: 34-50
- cena ok. 1800PLN (gdy 1EUR=4,1PLN)
Ocena: 5,5
Spodnie Unit Lady
- odporna na ścieranie Cordura 500
- membrana Gore-Tex Performance Shell
- wypinana podpinka ocieplająca
- zapinane mankiety z podwójnym ściągaczem
- dwie duże kieszenie zewnętrzne
- RVP air Protectors z wymaganą normą CE: EN1621-1
- wzmocniona Cordura na goleniach/kolanach
- kolor 990 czarny
- rozmiary:
C1;38-46 (nogawki krótsze o 7 cm)
C2;34-46
C3;36-42 (nogawki dłuższe o 7 cm)
- cena ok. 1390PLN (gdy 1EUR=4,1PLN)
Ocena: 4,5
Strona www producenta: www.rukka.com
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarzeRukkę Armas poproszę. Wiem, że dużo kosztuje i jest najwyższym modelem tej firmy, ale zastanawiam się nad jej kupnem.
Odpowiedz"Niezbyt spasowane w okolicy krocza zatrzymywały wodę, przez co z czasem odczuwalne było ich przemoczenie. Oczywiście woda nie przeciekała przez nie strumieniami, ale tak czy inaczej po prostu było...
OdpowiedzStojąc na placyku zabaw przed jednym z warszawskich blokowisk z białym kaskiem w ręku, nagle z ust moich znajomych usłyszałam stwierdzenie podszyte lekką szyderą(...) Żmija, przepraszam za nękanie,...
OdpowiedzKoza to endurak więc poza lekko wygiętą kierownicą nic jej się nie stało :) Twarda z niej sztuka :D Jeżeli zaś chodzi o pisanie to bardzo dziękuję za opinię aczkolwiek do redakcyjnych kolegów jeszcze mi dużo brakuje, wszak pisanie to ich domena. Ja jedynie czasami skrobię coś wieczorami w wolnych chwilach na kolanie.
Odpowiedz