Ku pamięci Władysława Pietrzaka - Wystawa Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya
Wystawą poświęconą osobie śp. Władysława Pietrzaka Warszawskie Towarzystwo Speedwaya zainaugurowało sezon żużlowy 2009. Sala konferencyjna Polskiego Związku Motorowego w ten jeden, pełen wspomnień wieczór, została przemieniona w wielkie muzeum sportu żużlowego dokumentujące życie oraz działalność zasłużonego sędziego, działacza oraz dziennikarza żużlowego.
Wystawa podzielona została na dwie części. W pierwszej nie zabrakło wypowiedzi oraz wspomnień osób związanych z Władysławem Pietrzakiem. - On był perłą polskiego żużla. Ten człowiek w całości oddał się swojej ukochanej dyscyplinie. Dla nas wszystkich był niedoścignionym wzorem. Pamiętam jego zapał do pracy. On zawsze wszystkich motywował. Pracował od rana do wieczora - mówił mgr inż. Andrzej Jabłkowski, honorowy wiceprezes Polskiego Związku Motorowego, a prywatnie wielki przyjaciel Władysława Pietrzaka. - Władek znał wiele języków. Potrafił porozumieć się chyba w sześciu językach. Jeżdżąc na posiedzenia FIM, często nie mogłem zrozumieć, co Władek mówił do przedstawicieli pozostałych federacji - zakończył humorystycznie Andrzej Jabłkowski. Wojciech Morawski, wiceprezes Okręgowego Związku Motorowego Warszawa podkreślił mentorską rolę Pana Władysława dla wszystkich obecnych działaczy.
Swoimi wspomnieniami podzieli się kolejno: Andrzej Skolimowski, Teresa Juraszek oraz Paweł Palka, który pełnił funkcję kustosza wystawy. Zaprezentował najważniejsze eksponaty możliwe do obejrzenia na wystawie. Nie zabrakło pamiątek związanych ze służbą ojczyźnie Pana Władysława. Na wystawie można było obejrzeć m.in. historyczną opaskę powstańczą. Udokumentowana została także działalność dziennikarska. Zaprezentowano artykuły oraz ręczne zapiski, a także książkę Władysława Pietrzaka - „Z motorem na Ty...".
Andrzej Skolimowski, Prezes Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya po raz kolejny wspomniał o zmianie strategii w działalności stowarzyszenia. - Dziś spotykamy się, żeby połączyć historię ze współczesnością. Organizacja wystawy jest naszym pierwszym przedsięwzięciem w 2009 roku. Władysław Pietrzak był wybitną postacią dla polskiego oraz światowego żużla. Ale był On przede wszystkim otwarty na nowości, na zmiany. Dla wielu ludzi żużel w Warszawie wydaje się być utopią. Dlatego my musimy najpierw zmienić wizerunek tej dyscypliny w stolicy. Potrzebne jest stworzenie trwałych fundamentów pod naszą dalszą działalność - opisał obecną sytuację stowarzyszenia Andrzej Skolimowski.
Na zakończenie części oficjalnej wyemitowano prawdopodobnie najdłuższy zachowany do tej pory wywiad telewizyjny na temat historii polskiego żużla z Władysławem Pietrzakiem.
Następnie wszyscy zwiedzający przenieśli się do sali ekspozycyjnej, gdzie przez ponad dwie godziny udostępnione zostały archiwalne zbiory. Duże zainteresowanie wzbudził motocykl Tomasza Zbyszyńsiego, kierownika startu z Gwardii oraz olbrzymia kolekcja programów z rozmaitych imprez żużlowych, które zostały rozegrane w Warszawie. Ogromną wartość merytoryczną miały zaprezentowane projekty geometrii torów żużlowych (Leszno) oraz stare regulaminy sportu żużlowego. Należy tutaj podkreślić, że Władysław Pietrzak uznawany jest za osobę, która ujednoliciła regulaminy światowego speedwaya.
Wszyscy, którzy odwiedzili wystawę, otrzymali bezpłatny egzemplarz publikacji „Władysław Pietrzak. Życie i działalność". - W imieniu organizatorów chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom, bez których ta wystawa nie mogłaby się odbyć. Mamy kilka pomysłów na naszą dalszą działalność w sezonie, które przedstawimy w najbliższym czasie. Wierzę, że wszyscy zwiedzający opuszczali wystawę zadowoleni oraz bogatsi w wiedzę - podsumował przedsięwzięcie Wojciech Jankowski, wiceprezes Warszawskiego Towarzystwa Speedwaya.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze