tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kontrola drogowa - Policja a motocykliści - strona 2
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kontrola drogowa - Policja a motocykliści - strona 2

Autor: Piotr "Pedro" Kowalik 2008.11.20, 15:36 43 Drukuj

Nie uciekaj!

Jeżeli policja będzie próbowała zatrzymać motocykl do kontroli, a ten pomimo wyraźnych sygnałów nie zatrzyma się, to jest to rozumiane jednoznacznie: kierowca ma coś na sumieniu. Potwierdzają to statystyki - do ucieczek najczęściej dochodzi wówczas, gdy kierowcy są pod wpływem alkoholu, bądź nie mają uprawnień do kierowania pojazdem.

NAS Analytics TAG

Gdy motocykl nie zatrzyma się do kontroli, policjanci najczęściej rozpoczynają pościg. Konsekwencje takiego pościgu są bardzo nieprzyjemne. Po pierwsze najmniejsza kara za ucieczkę jest wtedy, gdy kierowca w porę zreflektuje się i przestanie uciekać w takim wypadku nastąpi zatrzymanie prawa jazdy i skierowanie sprawy do sądu grodzkiego. Ostateczna decyzja co do wysokości kary zależy oczywiście od sądu, ale w takim wypadku można liczyć na wyrozumiałość: zatrzymanie prawa jazdy jedynie na 2-3 miesiące i mandat do 1000 zł.

Jeżeli jednak pościg będzie trwać długo, powodując niebezpieczeństwo na drodze, albo też kierowca podczas ucieczki spowoduje wypadek, to konsekwencje będą znacznie poważniejsze. Sąd może zabrać mu prawo jazdy nawet na kilka lat i zasądzić mandat w wysokości kilku tysięcy zł. Ewentualne uszkodzenia mienia prowadzący auto będzie musiał pokryć z własnej kieszeni - żaden ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeżeli kierowca zniszczył motocykl w trakcie ucieczki przed policją. Gdy dojdzie do wypadku, w którym ktoś zostanie ranny, sąd może zmienić kwalifikację czynu z wykroczenia na przestępstwo. Wówczas trzeba się liczyć nawet z karą pozbawienia wolności. Warto wiedzieć, że w razie niezatrzymania się pojazdu do kontroli drogowej, gdy ucieczka stanowi poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu bądź osób postronnych, policjanci mogą użyć broni.

Policja na motocyklu
Policja Logo BMW
Policja sygnal

Pościg za motocyklistą

Wśród wielu kierowców panuje przekonanie, że policja nie ugania się za motocyklami. Tego typu myślenie jest błędne. Co z tego, że policja jeździ 20 letnimi Polonezami, których prędkość maksymalna oscyluje w granicach 120km/h w porównaniu z motocyklami osiągającymi taką i większą prędkość bez żadnego problemu. Jednym z wielu zadań, jakie muszą wykonywać policjanci jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Wiąże się to z pilnowaniem, żeby KAŻDY użytkownik pojazdu stosował się do przepisów. Nie ma w prawie jasno powiedziane, że policjanci mają zakaz ścigania motocyklistów z uwagi na ryzyko wypadku motocyklisty. A zgodnie ze znaną prawniczą maksymą: co nie jest zakazane jest dozwolone. W tym przypadku nie tyle, co dozwolone ale nakazane ze względu na pośrednią interpretację przepisów prawa. W związku z tym brak w polskim prawie przepisu o zakazie ścigania motocyklistów. To czy jedziesz Ferrari, Hayą czy też furmanką nie ma w tym przypadku znaczenia - policja ma obowiązek interweniować w takiej sytuacji, ze względu na ryzyko, jakie powodujesz wobec innych uczestników.

Prawo do godności

Swego czasu byłem uczestnikiem sytuacji, w której to pewien policjant obrażał kierowcę i udowadniał mu wykroczenie, którego ta osoba nie popełniła. Na podstawie tego przykładu objaśnię jak się ma rzeczywistość do prawa oraz jak ewentualnie radzić sobie w takich przypadkach. Po pierwsze godność. Zgodnie z art. 14 ust.3 ustawy o policji: policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. O tym, że należy szanować zatrzymanego jest mowa również w §6. Kodeksu Etyki Policjanta Postępowanie, który jasno stwierdza: policjanta w kontaktach z ludźmi powinna cechować życzliwość oraz bezstronność wykluczająca uprzedzenia rasowe, narodowościowe, wyznaniowe, polityczne, światopoglądowe lub wynikające z innych przyczyn. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu zostaliśmy obrażeni powinniśmy udać się na Komendę Policji właściwą dla policjanta, który nas zatrzymał i tam złożyć ustnie, bądź też pisemnie skargę wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Przypuszczam, że wiele osób stwierdzi, iż nie warto się fatygować i tracić swojego czasu. Wiem też jednak, że gdy ktoś przekroczy poważnie granicę naszej godności nie zostawimy tego samopas.

Łapówka czy uczciwość?

A teraz kilka słów o tym, kiedy policjant udowadnia nam wykroczenie, którego nie popełniliśmy. Za przykład niech posłuży wymuszenie pierwszeństwa przy wjeździe z drogi podporządkowanej. Ważne w takiej sytuacji jest to, iż policja powinna mieć stwierdzone np. na wideo rejestratorze, że dopuściliśmy się złamania prawa. Co jednak, gdy nie mają takiego dowodu? Osobiście polecam w takiej sytuacji być stanowczym, ale grzecznym i próbować przedstawić swój punkt widzenia. Zdarzają się policjanci, którzy dają się przekupić. Jest to jakiś sposób na załatwienie sprawy, aczkolwiek trzeba liczyć się, że możemy zostać oskarżeni o korupcję, która kwalifikuje się jako przestępstwo. Lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest nie przyjęcie mandatu i skierowanie sprawy do sądu grodzkiego. Może się to wydawać nieco dziwne, lecz jak pokazuje praktyka w sytuacji, kiedy policja nie ma jasno stwierdzonego popełnionego wykroczenia sądy oddalają stawiane zarzuty. Procedura ta zajmuje trochę czasu, ale w sytuacji, gdy wisi nad nami wysoki mandat oraz punkty karne warto się pofatygować i oszczędzić sobie niesłusznie nałożonej kary.

Na koniec

Nie ma skutecznego remedium na problemy związane z kontaktami z policją. Każde z zatrzymań stanowi indywidualny przypadek, który może nie mieścić się w ramach tego artykułu. Jedno jest pewne, jeżeli znamy swoje prawa jesteśmy w stanie wyjść z większości sytuacji obronną ręką. Jeżeli miałeś jakiekolwiek problemy związane z zatrzymaniem albo masz jakiekolwiek pytania w związku z wyżej opisanym tematem opisz to ścigaczowym forum.

NAS Analytics TAG

Zobacz również
Komentarze 16
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę