Kolejarz Opole - prezentacja klubu
Klub
Siedziba: ul. Plebiscytowa 25
45-367 Opole
Tel.: (0-prefix-77) 453-96-00
Fax: (077) 453-96-00
Stadion:
Ul. Wschodnia 2; 45-233 Opole (w trakcie przebudowy)
Pojemność widowni: 9.000 (W trakcie przebudowy ok. 4.000)
Nawierzchnia toru: granitowa
Długość toru: 321 metrów
Rekord toru: 60,4 s. - Adam Czechowicz
Data ustanowienia rekordu toru: 16.05.2004
Prezes klubu: Jerzy Drozd
Dyrektor klubu: Zbigniew Szulc
Trener: Marian Spychała
Historia
Pełna nazwa to „Klub Żużlowy Kolejarz Opole". Powstał on w 2003 roku, zastępując bankrutujący już klub TŻ Opole. KŻ Kolejarz Opole to już czwarty żużlowy klub w Opolu. Ostatnie sezony Kolejarz spędził w II lidze i zaliczał się bardziej do przeciętniaków niż pretendentów do awansu, jednak obecnie zaczyna powoli wychodzić na prostą. Nie jest to może klub bogaty, ale stara się być wypłacalny i nie posiada znaczących zadłużeń. Mało kto teraz zna historię opolskiego żużla i czasy, których sytuacja Opolan nie była taka trudna.
Pierwsza drużyna żużlowa powstała, w 1957, czyli dokładnie 50 lat temu. Byłą to sekcja żużlowa Klubu Sportowego Kolejarz, który powstał zaraz po II wojnie światowej. Żużlowcy z Opola w lidze wystartowali cztery lata później. Pierwsze trofeum zdobył Zygfryd Friedek, który zwyciężył w zawodach o Srebrny Kask A.D. 1966. Upragniony awans udało się osiągnąć w roku 1969 i od tego czasu zaczęły się udane lata dla żużla w Opolu.
Eksplodował talent Jerzego Szczakiela, który wraz z Kolejarzem zdobył już w następnym sezonie brązowy medal DMP. Sam Szczakiel, który awansował do Finału IMŚ, na większe sukcesy musiał poczekać jeszcze 2 lata. Już w następnym sezonie razem z Andrzejem Wyglendą, są niepokonani w Finale MŚP. Jerzy zdobywa srebro IMP oraz brąz w ZK. Znów startuje w finale IMŚ.
Dwa lata później już po raz czwarty startuje w finale IMŚ. Tym razem „na własnych śmieciach" i nieoczekiwanie młody zawodnik z Opola pokazał wszystkim plecy. Polak został IMŚ i jak na razie jest to nasz jedyny złoty medal w tych rozgrywkach (obecnie Grand Prix). Kolejarzowi od tego czasu szło już coraz trudniej. Zespół z reguły zajmował pozycje w środku tabeli, a jego zawodnicy w zawodach indywidualnych byli bardzo groźni jednak zawsze czegoś brakowało do zdobycia np. złotego medalu IMP. Ta sztuka udała się dopiero w 1989 roku - Wojciechowi Załuskiemu.
Załuski odszedł w 1992 i od tego czasu klub z Opola zaczynał się staczać sportowo. Wielosekcyjny klub Kolejarz-Remak posiadał coraz większe długi. Jedynym wyjściem było powołanie nowego klubu - OTŻ Opole. Jednak i ten szybko popadł w finansowe kłopoty. Prawdziwą niemoc klub przeżył w 1996 roku, kiedy to w II lidze zdobył zaledwie dwa punkty. W końcu upadł i OTŻ, jednak znaleźli się ludzie chcący stworzyć żużel na ogólnopolskim poziomie.
W roku 1998 powstał TŻ Opole, a w roku 2002 wszystko zapowiadało się wręcz wyśmienicie w mieście polskiej piosenki. Ściągnięto samego Sławomira Drabika, a wraz z nim Rafała Osumka. Znów zakontraktowano ulubieńca publiczności - Seana Wilsona. Powrócił Wojciech Załuski. Rafał Osumek szybko złapał kontuzje. Zakontraktowano Węgra - Roberta Nagy. Pierwszy mecz z Tarnowem można było zaliczyć do udanych jednak kolejne spotkanie z Rybnikiem zmiażdżyło kibiców Opola. Przegrana 61-29 mówi sama za siebie. Opole jechało bardzo źle. Znów był problem z wypłatami i wszystko skończyło się na barażach o pozostanie w I lidze. Te drużyna przegrała już w pierwszym meczu na torze w Warszawie, kiedy to nie zdołała zdobyć nawet 30 punktów. Zwycięstwo w Opolu było już tylko na otarcie łez.
Popadający w długi klub w drugiej lidze znów zastąpił nowy. Tym razem Kolejarz Opole, który jak na razie jest zarządzany z głową i kto wie, czy nie nawiąże do sukcesów tego Kolejarza sprzed 30 lat.
Kolejarz Opole w sezonie 2006:
Czwarte miejsce w drugiej lidze, zdobytych 21 punktów.
Kadra:
Seniorzy - Marcin Bełkot, Adam Czechowicz, Robert Flis, Krzysztof Stojanowski, Marcin Sekula, Krzysztof Mikuta, Piotr Rembas, Adam Pietraszko, Adam Pawliczek.
Juniorzy - Łukasz Kasperek, Michał Ciura, Marcin Koj, Paweł Koy, Tomasz Schmidt.
Obcokrajowcy - Antonin Galliani, Mattias Nilsson, Thomas Stange, Friedrich Wallner.
Źródło: www.tz.sport.opole.pl
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze