tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kolejarz Opole - prezentacja klubu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kolejarz Opole - prezentacja klubu

Autor: Bartosz Ignaszewski 2007.01.16, 11:03 Drukuj

Klub

Siedziba: ul. Plebiscytowa 25
45-367 Opole
Tel.: (0-prefix-77) 453-96-00
Fax: (077) 453-96-00

Stadion:
Ul. Wschodnia 2; 45-233 Opole (w trakcie przebudowy)

Pojemność widowni: 9.000 (W trakcie przebudowy ok. 4.000)

Nawierzchnia toru: granitowa
Długość toru: 321 metrów
Rekord toru: 60,4 s. - Adam Czechowicz
Data ustanowienia rekordu toru: 16.05.2004

Prezes klubu: Jerzy Drozd
Dyrektor klubu: Zbigniew Szulc
Trener: Marian Spychała

Historia

Pełna nazwa to „Klub Żużlowy Kolejarz Opole". Powstał on w 2003 roku, zastępując bankrutujący już klub TŻ Opole. KŻ Kolejarz Opole to już czwarty żużlowy klub w Opolu. Ostatnie sezony Kolejarz spędził w II lidze i zaliczał się bardziej do przeciętniaków niż pretendentów do awansu, jednak obecnie zaczyna powoli wychodzić na prostą. Nie jest to może klub bogaty, ale stara się być wypłacalny i nie posiada znaczących zadłużeń. Mało kto teraz zna historię opolskiego żużla i czasy, których sytuacja Opolan nie była taka trudna.

Pierwsza drużyna żużlowa powstała, w 1957, czyli dokładnie 50 lat temu. Byłą to sekcja żużlowa Klubu Sportowego Kolejarz, który powstał zaraz po II wojnie światowej. Żużlowcy z Opola w lidze wystartowali cztery lata później. Pierwsze trofeum zdobył Zygfryd Friedek, który zwyciężył w zawodach o Srebrny Kask A.D. 1966. Upragniony awans udało się osiągnąć w roku 1969 i od tego czasu zaczęły się udane lata dla żużla w Opolu.

Eksplodował talent Jerzego Szczakiela, który wraz z Kolejarzem zdobył już w następnym sezonie brązowy medal DMP. Sam Szczakiel, który awansował do Finału IMŚ, na większe sukcesy musiał poczekać jeszcze 2 lata. Już w następnym sezonie razem z Andrzejem Wyglendą, są niepokonani w Finale MŚP. Jerzy zdobywa srebro IMP oraz brąz w ZK. Znów startuje w finale IMŚ.

Dwa lata później już po raz czwarty startuje w finale IMŚ. Tym razem „na własnych śmieciach" i nieoczekiwanie młody zawodnik z Opola pokazał wszystkim plecy. Polak został IMŚ i jak na razie jest to nasz jedyny złoty medal w tych rozgrywkach (obecnie Grand Prix). Kolejarzowi od tego czasu szło już coraz trudniej. Zespół z reguły zajmował pozycje w środku tabeli, a jego zawodnicy w zawodach indywidualnych byli bardzo groźni jednak zawsze czegoś brakowało do zdobycia np. złotego medalu IMP. Ta sztuka udała się dopiero w 1989 roku - Wojciechowi Załuskiemu.

Załuski odszedł w 1992 i od tego czasu klub z Opola zaczynał się staczać sportowo. Wielosekcyjny klub Kolejarz-Remak posiadał coraz większe długi. Jedynym wyjściem było powołanie nowego klubu - OTŻ Opole. Jednak i ten szybko popadł w finansowe kłopoty. Prawdziwą niemoc klub przeżył w 1996 roku, kiedy to w II lidze zdobył zaledwie dwa punkty. W końcu upadł i OTŻ, jednak znaleźli się ludzie chcący stworzyć żużel na ogólnopolskim poziomie.

W roku 1998 powstał TŻ Opole, a w roku 2002 wszystko zapowiadało się wręcz wyśmienicie w mieście polskiej piosenki. Ściągnięto samego Sławomira Drabika, a wraz z nim Rafała Osumka. Znów zakontraktowano ulubieńca publiczności - Seana Wilsona. Powrócił Wojciech Załuski. Rafał Osumek szybko złapał kontuzje. Zakontraktowano Węgra - Roberta Nagy. Pierwszy mecz z Tarnowem można było zaliczyć do udanych jednak kolejne spotkanie z Rybnikiem zmiażdżyło kibiców Opola. Przegrana 61-29 mówi sama za siebie. Opole jechało bardzo źle. Znów był problem z wypłatami i wszystko skończyło się na barażach o pozostanie w I lidze. Te drużyna przegrała już w pierwszym meczu na torze w Warszawie, kiedy to nie zdołała zdobyć nawet 30 punktów. Zwycięstwo w Opolu było już tylko na otarcie łez.

Popadający w długi klub w drugiej lidze znów zastąpił nowy. Tym razem Kolejarz Opole, który jak na razie jest zarządzany z głową i kto wie, czy nie nawiąże do sukcesów tego Kolejarza sprzed 30 lat.

Kolejarz Opole w sezonie 2006:

Czwarte miejsce w drugiej lidze, zdobytych 21 punktów.

Kadra:

Seniorzy - Marcin Bełkot, Adam Czechowicz, Robert Flis, Krzysztof Stojanowski, Marcin Sekula, Krzysztof Mikuta, Piotr Rembas, Adam Pietraszko, Adam Pawliczek.

Juniorzy - Łukasz Kasperek, Michał Ciura, Marcin Koj, Paweł Koy, Tomasz Schmidt.

Obcokrajowcy - Antonin Galliani, Mattias Nilsson, Thomas Stange, Friedrich Wallner.

Źródło: www.tz.sport.opole.pl


NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę