Kilogram - miara dyskutowana na nowo
W piątek grupa naukowców z całego świata zbierze się w Paryżu, by przedyskutować i przegłosować nowe definicje kilku znanych jednostek miar. Jest wśród nich jedna z najważniejszych - kilogram. Czy dla zwykłego śmiertelnika oznacza to poważne zmiany?
Na naszym, motocyklowym podwórku, masa pojazdu jest bardzo ważnym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę planując zakup. Jest ona również jednym z kluczowych czynników przy tworzeniu maszyn wyścigowych, gdzie poświęca się ogromne pieniądze w walce o każdy zaoszczędzony gram. Tymczasem naukowcy zajmujący się metrologią szykują zmianę definicji jednego kilograma. Jest się czego bać?
Dotychczasowy wzorzec jednego kilograma w postaci idealnie odmierzonego metalowego bloku przechowywany jest w słynnym Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sevres pod Paryżem. Obiekt znajduje się tam od 1879 roku i mimo regularnego czyszczenia, w naturalny sposób stał się niedoskonały - jego struktura chemiczna zmieniła się z czasem. Podobnie dzieje się z 40 "identycznymi" kopiami wzorca, rozsianymi po różnych instytucjach na całym świecie.
W najbliższy piątek naukowcy z całego świata spotkają się w Paryżu na Generalnej Konferencji Miar i Wag, gdzie podejmą decyzję o nadaniu poczciwemu kilogramowi nowej definicji, tym razem wolnej od ryzyka zmian zachodzących w czasie.
Podstawowym narzędziem nowej metody wyznaczania "kilograma idealnego" będzie urządzenie znane jako "waga Kibble’a", które, wbrew nazwie, nie ma nic wspólnego z armaturą sanitarną. Jest to rodzaj wagi, wykorzystującej pole elektromagnetyczne. Nową definicją kilograma będzie ilość energii potrzebnej do podtrzymania w równowadze obiektu o tej masie. Ten sposób pomiaru, opracowany na podstawie wieloletnich badań i dokładnej kalibracji, pozwoli na dokładne odmierzenie jednego kilograma w każdym laboratorium na świecie. Wykorzystuje bowiem stałe siły występujące w naturze i nie jest zależny od składu chemicznego wzorca.
Nowa definicja kilograma nie oznacza oczywiście, że nagle zamiast jednego otrzymamy dwa. Zmiany będą bardzo niewielkie, na poziomie odległych miejsc po przecinku. Dla zwykłego Kowalskiego praktycznie niezauważalne, natomiast dosyć istotne dla nauki i przemysłu - pozwolą na ostateczną unifikację.
Kilogram nie jest jedyną jednostką miary, która będzie dyskutowana w Paryżu. Nowe definicje mają otrzymać także amper, kelwin i mol. Jeśli naukowcy dojdą w piątek do porozumienia, zmiany zaczną obowiązywać 19 maja 2019, w Światowy Dzień Metrologii.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze