tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Junak: czynności, które warto wykonać po okresie zimowania
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Junak: czynności, które warto wykonać po okresie zimowania

Autor: Informacja prasowa 2022.02.02, 19:42 Drukuj

Kolejny sezon motocyklowy rozpocznie się już niebawem. Warto odpowiednio przygotować swój motocykl przed startem, by cieszyć się bezproblemową jazdą już od pierwszych wiosennych dni. Po zimowym postoju warto przyjrzeć się stanowi technicznemu swojego jednośladu. Kilka nieskomplikowanych czynności pozwoli sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i może mieć decydujący wpływ nie tylko na przyjemność czerpaną z jazdy, ale także na jej bezpieczeństwo.

Na pewno warto zainteresować się stanem akumulatora, który w trakcie zimowego postoju ulega samorozładowaniu. Jest to naturalny proces występujący w życiodajnych bateriach naszych pojazdów. Podłączenie do automatycznej ładowarki pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki w piękny wiosenny dzień, gdy po naciśnięciu przycisku rozrusznika motocykl nie odpali.

NAS Analytics TAG

Po zimowym postoju obligatoryjnie należy sprawdzić stan układu hamulcowego. Teoretycznie w trakcie zimy nie powinno się nic wydarzyć, ale początek sezonu jest idealnym momentem na przyjrzenie się wszystkim podzespołom. Przede wszystkim sprawdzamy układ hydrauliczny pod kątem ewentualnych nieszczelności. Jeśli okolice pompy hamulcowej, zbiorniczka płynu hamulcowego, czy zacisku noszą ślady wycieku, koniecznie należy udać się z pojazdem do serwisu. Warto także sprawdzić stan okładzin - ich grubość i równomierność zużycia oraz stan tarcz hamulcowych, czy nie są pokrzywione, nadmiernie zużyte lub np. noszą ślady pęknięć.

To co decyduje o przyjemności z jazdy, precyzji prowadzenia i odpowiedniej przyczepności, to stan opon. Chodzi w tym wypadku nie tylko o wysokość bieżnika, ale także o ich wiek, stan wizualny, czy odpowiednie ciśnienie w oponach. W trakcie zimowego postoju ciśnienie potrafi spaść poniżej ustalonej przez producenta wartości. Szybki test i ewentualne dopompowanie opon to jedna z podstawowych czynności przed startem w nowy sezon. W jego trakcie dobrze też zweryfikować stan bieżnika. Czy jego zużycie jest równomierne i nie ma pęknięć lub rozcięć na bieżniku opony i jej rancie.

Bardzo dużo wątpliwości, wręcz kontrowersji budzi wymiana oleju. Czy dokonać jej w jednostce napędowej (4T) po sezonie, czy bezpośrednio przed. Z całą pewnością pozostawienie zużytego oleju na kilka miesięcy niesie ryzyko korozji elementów wewnętrznych na skutek niekorzystnego PH. Z kolei wymiana na jesieni oraz długi postój również wpływa negatywnie na właściwości oleju. Z tego mogłoby wynikać, że najbardziej optymalne z punktu widzenia stanu i trwałości silnika jest zlanie oleju zarówno na koniec sezonu a następnie przed jego rozpoczęciem. Czy warto? Na to pytanie musi każdy odpowiedzieć sobie sam.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę