Jak przygotować się do motocyklowej jesieni - akcesoria na koniec sezonu
Ostatnie tygodnie sezonu motocyklowego, choć często słoneczne i przyjemne, dają o sobie znać szybko zapadającym zmrokiem, błyskawiczną zmianą temperatury, a także nagłymi załamaniami pogody. To również czas, w którym zaczynamy myśleć o zabezpieczeniu motocykla w czasie zimowego snu. Firma Oxford przygotowała gamę akcesoriów, które pozwolą przygotować się na jesień.
Ciepłe światło o charakterystycznej barwie, pełna paleta kolorów na drzewach i prawie puste po sezonie wakacyjnym drogi - złota jesień to dla wielu motocyklistów ulubiony czas w roku do jazdy. Ma on jednak swoje prawa, do których trzeba podejść z pokorą. Mniej czasu na bycie w trasie, niższe temperatury, krótkie wieczory, szybko przechodzące w ciemną noc i zalegające na asfalcie wilgotne liście to tylko niektóre z nich. Warto wyposażyć siebie i motocykl w akcesoria, które pozwolą na łatwiejsze poradzenie sobie z takimi warunkami.
Jesienią zaczynamy się również rozglądać za miejscem do przechowywania motocykla przez zimę. Aby móc cieszyć się swoją maszyną na początku kolejnego sezonu, warto zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie, nie tylko przed brudem i kurzem, ale też szajkami złodziei, którzy właśnie w zimie zaczynają największe żniwa. Oto gama bardzo dobrze wykonanych i niedrogich akcesoriów firmy Oxford, które na pewno przydadzą się w sezonie jesiennym.
Kiedy robi się naprawdę chłodno, najszybciej i najmocniej odczuwają to dłonie motocyklisty. Większość z obecnych na naszych drogach maszyn nie jest wyposażona w osłony montowane na kierownicy, tak więc zadbanie o odpowiedni komfort termiczny dłoni wystawionych na zimny wiatr i deszcz jest jednym z podstawowych obowiązków. Wychłodzenie tej części ciała powoduje nie tylko drastyczne obniżenie przyjemności z jazdy, ale jest również źródłem późniejszych poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza ze stawami. Prowadzenie motocykla zgrabiałymi dłońmi jest ponadto zwyczajnie niebezpieczne - kierowca nie ma pełnej kontroli nad maszyną.
Aby wyraźnie ulżyć kierowcom w zimniejsze dni, firma Oxford przygotowała pełną linię podgrzewanych manetek Hot Grips. Są one produkowane w kilku rodzajach, rozmiarach i wzorach, dzięki czemu można je zamontować na praktycznie każdym motocyklu i skuterze. Dzięki regulacji intensywności grzania, łatwo dostosować się do aktualnych warunków zewnętrznych, a nasze dłonie pozostaną ciepłe i w pełni sprawne.
Do zestawu manetek dołączany jest estetyczny sterownik oraz wiązka kabli, podłączanych bezpośrednio do akumulatora. Montaż jest bardzo prosty - można wykonać go samemu lub dać szybkie zlecenie serwisowi. Jeśli nie chcecie montować manetek Hot Grips na stałe, forma Oxford oferuje również podgrzewane nakładki na manetki Hot Hands.
Ubrania przeciwdeszczowe Rain Seal
Wybierając się jesienią w motocyklową podróż, musisz liczyć się z jazdą w deszczu. W zasadzie dotyczy to całego sezonu, ale o tej porze roku przemoczenie jest szczególnie dotkliwe. Panują dużo niższe temperatury, a ubrania nie schną tak szybko i chętnie, jak po letniej ulewie. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą komplet Rain Seal, zakładany w razie potrzeby na główną warstwę odzieży.
Kurtki, spodnie i jednoczęściowe kombinezony Oxford Rain Seal wykonane są z syntetycznego materiału, który nie przepuszcza wody. Wyposażone są ponadto w uszczelniane suwaki i paski z rzepami, dzięki którym motocyklista jest niemal w 100% zabezpieczony przed działaniem deszczu.
Linia produktów Rain Seal ma, zwłaszcza jesienią, jeszcze inne zalety. Po pierwsze, chroniąc przed wodą, doskonale chroni również przed wiatrem. Jeśli więc jest sucho, ale robi się dotkliwie zimno, dodatkowa szczelna kurtka lub spodnie czynią wielką różnicę w odczuwalnej temperaturze. Komplety Rain Seal produkowane są w dwóch kolorach - czarnym z odblaskowymi wstawkami oraz żółtym fluo. My polecamy zwłaszcza te drugie - jaskrawy kolor w ciężkich warunkach pogodowych i po zmroku pozwala innym kierowcom szybciej nas zauważyć.
Dobrej jakości pokrowiec to jeden z najlepszych prezentów, jakie możesz podarować swojemu motocyklowi. Chroni przed brudem, kurzem, ptasimi odchodami, promieniami UV, a także przed ciekawskim wzrokiem przechodniów, z których nie każdy ma dobre zamiary…
Odpowiednie zabezpieczenie zaparkowanego motocykla ważne jest zwłaszcza jesienią, kiedy kiepska pogoda i silny wiatr niosą ze sobą masę zanieczyszczeń. Budowa motocykla oraz szereg jego mechanizmów umieszczonych bezpośrednio na zewnątrz sprawiają, że nagromadzony brud, wilgoć i liście mogą bardzo szybko doprowadzić do defektów poszczególnych podzespołów, zwłaszcza elektrycznych i elektronicznych. Założenie pokrowca jest również bardzo korzystne w czasie zimowego przechowywania maszyny. Kilkumiesięczna warstwa kurzu niemal na pewno pozostawi po sobie widoczne rysy na lakierze oraz elementach plastikowych, oraz poliwęglanach z którego wykonano szyby.
Oxford Aquatex to od lat najpopularniejsza linia pokrowców na wielu światowych rynkach, w tym polskim. Nic dziwnego - łączą w sobie optymalny stosunek stopnia ochrony do grubości materiału, a co za tym idzie ceny oraz ciężaru, łatwości składania i przechowywania. Produkowane są w kilku typach, które pasować będą na każdy jednoślad, a także na quady. Różne rozmiary, dopasowanie do maszyn z wysoką szybą i kufrem centralnym, a do tego dwa wzory wykończenia - srebrno-granatowy oraz camo, pasek ze sprzączką zapobiegający przemieszczaniu pokrowca przez wiatr, ściągacz w dolnej części i otwory do przełożenia zabezpieczeń antykradzieżowych. Pokrowce Aquatex to sprawdzone rozwiązanie, któremu zaufały tysiące motocyklistów.
Łańcuch Heavy Duty + kotwa Brute Force
Odpowiednie zabezpieczenia przeciwkradzieżowe zaparkowanego motocykla przydają się przez cały rok, ale w okresie zimowym są szczególnie ważne. Maszyna stojąca przez kilka miesięcy w tym samym miejscu zwraca uwagę potencjalnych złodziei, którzy mają dużo czasu na zaplanowanie kradzieży. Należy ich do tego maksymalnie zniechęcić, najlepiej stosując kombinację kilku zabezpieczeń. Najpopularniejszy i najłatwiejszy w użyciu jest gruby łańcuch z kłódką, taki jak Oxford Heavy Duty. Składa się on z grubych, stalowych ogniw i jest zabezpieczony materiałowym rękawem, dzięki czemu nie rysuje motocykla. Produkowany jest w trzech długościach - 1,2, 1,5 oraz 2 metry, dzięki czemu można nim zabezpieczyć nawet dwie maszyny na raz. łańcuch należy przewlec przez koło lub w miarę możliwości przez inny stały element motocykla i przytwierdzić do stałego elementu otoczenia - znaku drogowego, barierki itp.
W pobliżu miejsca parkingowego często jednak brakuje odpowiedniego elementu do przypięcia łańcucha. Dotyczy to zwłaszcza garaży podziemnych. Wtedy trzeba sobie coś takiego zorganizować, a najlepiej sprawdzają się specjalne metalowe kotwy, takie jak Oxford Brute Force. Montuje się je na stałe do podłoża za pomocą bardzo wytrzymałych kołków, dzięki czemu są bardzo ciężkie do wyrwania.
Blokady tarczy hamulcowej Oxford
Drugim elementem antykradzieżowej kombinacji jest blokada zakładana na tarczę hamulcową. Uniemożliwia ona przetoczenie motocykla, ponadto większość dostępnych na rynku modeli wyposażona jest w bardzo głośny alarm, aktywujący się przy najmniejszej zmianie położenia blokady. Urządzenia te są najczęściej malowane na bardzo jaskrawe kolory, dzięki czemu rzucają się w oczy i zniechęcają do niecnych działań.
W ofercie firmy Oxford znajdziecie kilkanaście modeli blokad na tarczę hamulcową. Mają różne rozmiary, łatwo więc dobrać odpowiednią dla swojego pojazdu. Blokady występują w formie klipsa zakładanego na jedną tarczę lub U-locka, umożliwiającego przełożenie przez dwie.
Pamiętajcie, głównym zadaniem zabezpieczeń przeciwkradzieżowych jest zniechęcenie złodzieja do podjęcia działań. Słabo zabezpieczona maszyna będzie łatwym łupem, a fabryczna blokada kierownicy i alarm nie są zbyt wielką przeszkodą dla zdeterminowanego przestępcy. Dopiero kombinacja kilku elementów może go skutecznie odstraszyć.
Więcej na imready.eu/oxford-na-zime