Historyczny finał Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w Pardubicach
Emil Sajfutdinow obronił tytuł Mistrza Świata Juniorów! Rosjanin zwyciężył w czeskich Pardubicach i tym samym przeszedł do historii, jako pierwszy żużlowiec, który obronił tytuł mistrzowski w kategorii do 21. lat. Drugie miejsce przypadło Chrisowi Holderowi. Natomiast na najniższym stopniu podium stanął Jurica Pavlic.
Kwestia tytułu mistrzowskiego miała się rozegrać między dwójką Sajfutdinow-Holder. Rok temu, w Ostrowie Wielkopolskim lepszy okazał się Rosjanin, który z kompletem punktów wywalczył swój pierwszy tytuł Mistrza Świata Juniorów. Drugie miejsce zajął wówczas Chris Holder. Australijczyk stracił tylko jedno oczko, właśnie w starciu z Sajfutdinowem. Pardubicki finał miał być okazją do rewanżu dla Holdera.
Początek zawodów przebiegał po myśli Chrisa Holdera. Już w pierwszym wyścigu, dość niespodziewanie Sajfutdinow stracił punkt na rzecz Troya Batchelora. Trzecie miejsce zajął Grzegorz Zengota, który niewiele miał do powiedzenia w starciu z wcześniej wymienioną dwójką. „Zengi" pokonał jedynie faworyta gospodarzy - Filipa Siterę. Bieg drugi zwyciężył Patrick Hougaard, który po dobrym starcie nie pozostawił żadnych złudzeń rywalom. Trzeci wyścig należał do Holdera. Australijczyk bardzo pewnie rozprawił się z pozostałą trójką zawodników. Drugi na metę przyjechał Jurica Pavlic. Chorwat musiał się jednak sporo namęczyć, aby wyprzedzić Karpowa i Kusa. Pierwsza seria startów zakończyła się nieoczekiwanym zwycięstwem Igora Kononowa. Rosjanin wykorzystał w pełni atut pierwszego pola i pewnie dowiózł trzy punkty.
W piątym wyścigu pewnie zwyciężył Pavlic. Drugi przyjechał Patrick Hougaard, który do końca musiał uważać na ataki Risagera. W kolejnym biegu prysły marzenia polskich kibiców o medalu dla Grzegorza Zengoty. Polak słabo wyszedł spod taśmy i nie był w stanie dogonić swoich rywali. Wyścig zwyciężył Kus przed Woffindenem i Bridgerem. Spore problemy miał w kolejnym wyścigu Emil Sajfutdinow. Rosjanin tradycyjnie słabo wystartował i dopiero na trzecim okrążeniu wyprzedził Andrieja Karpowa. Ósma gonitwa to ładna walka Holdera i Batchelora. Górą był ten pierwszy, który mimo zaciekłych ataków kolegi z reprezentacji dowiózł trzy punkty.
Bieg jedenasty był ozdobą całych zawodów. Po fatalnym starcie ostatni jechał Sajfutdinow. Rosjanin potrzebował jednak niespełna okrążenia by rozprawić się z trójką rywali. Na jednym wirażu przesunął się z czwartego na pierwsze miejsce! W biegach 12. i 13., punkty stracili Australijczycy - Batchelor oraz niepokonany wcześniej Holder. Pogromcą zawodników z Antypodów okazał się Martin Vaculik. Dwa ostatnie wyścigi czwartej serii zakończyły się zwycięstwami faworytów - Sajfutdinowa i Pavlica. Przed ostatnimi czterema biegami, najwięcej punktów mieli Sajfutdinow i Holder, po 11., trzeci był Pavlic z 9. punktami. Szanse na medal zachowywali jeszcze Batchelor i Vaculik, którzy mieli po 8. pkt.
Zanim poznaliśmy przyszłego Mistrza Świata, Jurica Pavlic w biegu osiemnastym wywalczył sobie miejsce na podium. Chorwat okazał się, bowiem lepszy od Zengoty i Vaculika. 19-latek z Gorican spontanicznie cieszył się ze swojego sukcesu, nie przypuszczał chyba jeszcze, iż będzie miał okazję stanąć do walki o drugie miejsce. W kolejnym wyścigu doszło do spotkania Sajfutdinowa i Holdera. Rosjanin tym razem dobrze wystartował i wypchnął Holdera na zewnętrzną. Sajfutdinow bez problemów zdobył trzy punkty natomiast Holder mimo zaciekłych ataków przyjechał za plecami Lewisa Bridgera. Dzięki zwycięstwu w tym wyścigu Sajfutdinow wpisał się w annały światowego żużla jako ten, który obronił złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów. Trzecie miejsce Holdera mocno zamieszało w klasyfikacji. Okazało się, iż o srebrnym medalu będzie musiał zadecydować wyścig dodatkowy. Ostatecznie lepszy okazał się w nim Australijczyk, który fantastycznym atakiem na ostatnim wirażu wyprzedził Pavlica.
Zawody w Pardubicach, dzięki zwycięstwu Sajfutdinow przeszły - podobnie jak sam triumfator - do historii światowego żużla. Trzeba jednak przyznać, iż Rosjanin w pełni zasłużył sobie na ten triumf, będąc zdecydowanie najlepszym zawodnikiem tego turnieju. Holderowi nie udało się wziąć rewanżu za ubiegłoroczny finał, co więcej kończy on wiek juniora i w przyszłym sezonie będzie już rywalizował tylko w „dorosłym" speedwayu. Brązowy medalista - Jurica Pavlic był lekko niepocieszony tym, że pozwolił sobie wydrzeć srebrny medal na ostatnim wirażu. Chorwat będzie miał okazję do rewanżu w przyszłym sezonie. Co ciekawe Finał IMŚJ zostanie rozegrany w Gorican, czyli rodzinnym mieście Juricy. Kilka słów o naszym rodzynku. Zengota zaprezentował się całkiem poprawnie na tle swoich rywali. Szkoda tych dwóch, pierwszych startów, które zaważyły na końcowym wyniku.
Wyniki:
1.
Emil Sajfutdinow (Rosja) (2,3,3,3,3) 14
2.
Chris Holder (Australia) (3,3,3,2,1) 12+3
3.
Jurica Pavlic (Chorwacja) (2,3,1,3,3) 12+2
4.
Troy Batchelor (Australia) (3,2,1,2,3) 11
5.
Martin Vaculik (Słowacja) (2,0,3,3,1) 9
6.
Matej Kus (Czechy) (0,3,0,2,3) 8
7.
Grzegorz Zengota (Polska) (1,0,2,3,2) 8
8.
Patrick Hougaard (Dania) (3,2,1,0,2) 8
9.
Ludvig Lindgren (Szwecja) (1,0,2,2,2) 7
10.
Lewis Bridger (Wielka Brytania) (0,1,3,0,2) 6
11.
Igor Kononow (Rosja) (3,1,0,1,1) 6
12.
Morten Risager (Dania) (2,1,2,1,0) 6
13.
Andriej Karpow (Ukraina) - (1,2,0,0,1) 4
14.
William Lawson (Wielka Brytania) (1,1,1,1,0) 4
15.
Tai Woffinden (Wielka Brytania) (t,2,0,1,0) 3
16.
Filip Sitera (Czechy) (0,0,2,0,d) 2
17.
Simon Gustafsson (Szwecja) (0) 0
18.
Kamil Brzozowski (Polska) - ns
Bieg po biegu:
1.
Batchelor, Sajfutdinow, Zengota, Sitera
2.
Hougaard, Vaculik, Lindgren, Bridger
3.
Holder, Pavlic, Karpow, Kus
4.
Kononow, Risager, Lawson, Gustafsson
5.
Pavlic, Hougaard, Risager, Sitera
6.
Kus, Woffinden, Bridger, Zengota
7.
Sajfutdinow, Karpow, Kononow, Vaculik
8.
Holder, Batchelor, Lawson, Lindgren
9.
Bridger, Sitera, Lawson, Karpow
10.
Holder, Zengota, Hougaard, Kononow
11.
Sajfutdinow, Lindgren, Pavlic, Woffinden
12.
Vaculik, Risager, Batchelor, Kus
13.
Vaculik, Holder, Woffinden, Sitera
14.
Zengota, Lindgren, Risager, Karpow
15.
Sajfutdinow, Kus, Lawson, Hougaard
16.
Pavlic, Batchelor, Kononow, Bridger
17.
Kus, Lindgren, Kononow, Sitera (d4)
18.
Pavlic, Zengota, Vaculik, Lawson
19.
Sajfutdinow, Bridger, Holder, Risager
20.
Batchelor, Hougaard, Karpow, Woffinden
Bieg dodatkowy o 2. miejsce:
21. Holder, Pavlic
|
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze