tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 FAQ Żużel - strona 2
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Żużel - o co chodzi w tym "czarnym sporcie"? - strona 2

Autor: Daniel Kapica 2007.01.22, 14:13 Drukuj

Indywidualne Mistrzostwa Polski (IMP)


Pierwsze rozgrywki o IMP przeprowadzano jeszcze przed II wojną światową. Rywalizowano wtedy w trzech klasach: do 250ccm, do 350ccm oraz ponad 500ccm. Wzmianki prasowe mówią o finale w 1932r. w Mysłowicach i te zawody przyjmuje się, jako pierwszy finał IMP. W Klasie do 250ccm. Zwyciężył Alfred Weyl, a w dwóch kolejnych Rudolf Breslauer. Aktualnie nie ma potrzeby podziału na klasy. Zmagania o IMP są trójstopniowe: cztery ćwierćfinały, dwa półfinały i finał. Przyjęło się, że finał rozgrywany jest na torze Drużynowego Mistrza Polski z poprzedniego sezonu. Jednak w latach 60-tych na pewien czas odbiegło się od tej reguły, gdyż dominacja na torach ROW-u Rybnik spowodowała to, że finał IMP był rozgrywany na jego torze siedem razy z rzędu (!). Na każdym szczeblu zawodów lista startowa składa się z 16. zawodników i dwóch rezerwowych. Zawodnicy rezerwowi startują rotacyjnie w przypadku kontuzji zawodnika z „szesnastki" lub, gdy jeden z nich dotknie taśmy. Jednak liczba startów każdego z rezerwowych nie może przekroczyć maksymalnej liczby startów przewidzianej dla każdego zawodnika (tj. pięć). Zawodnik rezerwowy jest klasyfikowany tak samo jak inni zawodnicy i ma prawo do awansu o szczebel wyżej. Do startu w ćwierćfinałach zawodników nominują kluby, natomiast w półfinale zagwarantowany start mają zawodnicy sklasyfikowani na pierwszy ośmiu miejscach w finale poprzedniego sezonu, oraz Polacy, którzy uczestniczą w cyklu Grand Prix. Stąd też z każdego ćwierćfinału wyżej awansuje sześciu bądź pięciu zawodników. Oprócz medalu i szarfy, Indywidualny Mistrz Polski dostaje jako trofea przechodnie puchar im. Józefa Dochy, oraz czapkę Kadyrowa. Jednak zabrakło na niej już miejsca i zdobywca pierwszego miejsca z 2003r. Norweg z polskim paszportem Rune Holta przekazał czapkę Rogatywkę pułku ułanów, którzy walczyli podczas drugiej wojny światowej w jego ojczyźnie każdy triumfator wyszywa na niej swoje nazwisko.

NAS Analytics TAG

Indywidualni Mistrzowie Polski z ostatnich 10. lat:

1997 - Jacek Krzyżaniak (Apator Toruń)
1998 - Jacek Gollob (Polonia Bydgoszcz)
1999 - Piotr Protasiewicz (Polonia Bydgoszcz)
2000 - Jacek Gollob (Polonia Piła)
2001 - Tomasz Gollob (Polonia Bydgoszcz)
2002 - Tomasz Gollob (Polonia Bydgoszcz)
2003 - Rune Holta (Włókniarz Częstochowa)
2004 - Grzegorz Walasek (Włókniarz Częstochowa)
2005 - Janusz Kołodziej (Unia Tarnów)
2006 - Tomasz Gollob (Unia Tarnów)

Mistrzostwa Polski Par Klubowych (MPPK)

Zawody o to trofeum rozgrywane są od 1974 roku. Pierwszy finał odbył się w Bydgoszczy, który zwyciężyła miejscowa Polonia. W każdym finale startuje siedem par wyłonionych z eliminacji. Początkowo eliminacje rozgrywano między drużynami walczącymi o DMP - dwa biegi po każdym meczu między drużynami. Później jednak odstąpiono od tej reguły i rozgrywano zawody eliminacyjne wśród wszystkich zgłoszonych drużyn podzielonych najczęściej na trzy grupy. Z każdej grupy do finału kwalifikowały się dwie pierwsze drużyny. Drużyna, na której torze rozgrywano finał miała w nim zapewniony start. Tabela biegowa ułożona jest tak, że każda para spotyka się z każdą jeden raz. Zawodnicy tej samej drużyny mają prawo zamienić się polami startowymi przed biegiem.

Mistrzowie Polski Par Klubowych z ostatnich 10 lat:

1997 - Polonia Bydgoszcz
1998 - Pergo Gorzów
1999 - Polonia Bydgoszcz
2000 - Polonia Bydgoszcz
2001 - Atlas Wrocław
2002 - Polonia Bydgoszcz
2003 - Unia Leszno
2004 - Apator Toruń
2005 - Marma Rzeszów
2006 - Włókniarz Częstochowa

Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski (MDMP)


Historia tych rozgrywek sięga roku 1976, kiedy to rozegrano pierwszy finał Młodzieżowego Pucharu PZMot. Zwyciężyła w nim Polonia Bydgoszcz. Rok później rozegrano kolejny finał, ale już w 1978 przemianowano je na Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski. W pierwszym roku startowały nich drużyny z Bydgoszczy, Leszna, Gdańska i Częstochowy. Zawody rozgrywano w formie czwórmeczów, w każdej z drużyn startowało czterech zawodników plus rezerwowy. Cały cykl wygrała Unia Leszno. W latach 81-82 rozgrywek nie przeprowadzono. Po dwuletniej przerwie zawody wróciły, lecz w nieco odmienionej formie. Nadal rozgrywano czwórmecze, ale były eliminacje do finału. Były cztery regionalne grupy. Eliminacje rozgrywano w takiej formie jak finał w pierwszych latach cyklu. Do finału awansowała jedna drużyna z każdej grupy. Miejsce rozgrywania finału wybiera GKSŻ (Główna Komisja Sportu Żużlowego). Zawodnikami młodzieżowymi są zawodnicy, którzy nie przekroczyli 21. roku życia, patrząc na rok urodzin. Zawody w takiej formie pozostały do dziś, choć czasami przy ustalaniu grup nie decydowało położenie geograficzne miasta. W latach 2004-2005 zmieniono natomiast tabele biegową, która zakładała po trzech zawodników w drużynie i aż siedem ekip w jednej rundzie. System ten nie sprawdził się, był bardzo krytykowany i od roku 2006 wrócono do starej formy, która trwała przed ponad dwadzieścia lat.

Młodzieżowi Drużynowi Mistrzowie Polski z ostatnich 10. lat:

1997 - GKM Grudziądz
1998 - Start Gniezno
1999 - Pergo Gorzów
2000 - Włókniarz Częstochowa
2001 - Unia Leszno
2002 - RKM Rybnik
2003 - Polonia Piła
2004 - Apator Toruń
2005 - Apator Toruń
2006 - Marma Rzeszów.

Reklama

ZOBACZ NOWE MODELE »
NAS Analytics TAG

Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Tagi

Polecamy

NAS Analytics TAG

Jak myjesz motocykl?

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

  • 32 00
    tshirttylred.jpg
    Koszulka T-shirt Ścigacz.pl klasyk z dużym logo na plecach - męska czerwona rozmiary XS-XL
    kup teraz
  • 89 00
    Oxford-Dormex-Indoor-Motorcycle-Cover.jpg
    Oxford Dormex (rozmiar L) -Pokrowiec na motocykl pod dachem
    kup teraz
  • 799 00
    mototentt.jpg
    Mototent garaż na motocykl XL
    (wymiary: 3 x 1,2 metra)
    kup teraz
na górę