Dożywotnie odebranie prawa jazdy. Przepisy do zmiany?
Polacy chcą radykalnych kar dla kierowców łamiących zakazy. Dożywotnie odbieranie prawa jazdy dla recydywistów to pomysł, który zyskuje coraz większe poparcie społeczne.
Z najnowszego sondażu IBRiS dla Radia ZET jasno wynika, że większość obywateli uważa, iż kierowcy, którzy mimo sądowego zakazu nadal siadają za kółkiem, powinni raz na zawsze stracić możliwość prowadzenia pojazdów.
Sondaż przeprowadzony na reprezentatywnej grupie 1068 osób w dniach 10-11 stycznia 2025 roku pokazuje, że aż 69,7 proc. Polaków popiera takie rozwiązanie - w tym 53,3 proc. zdecydowanie się zgadza, a 16,4 proc. raczej je akceptuje. Tylko niewielki odsetek respondentów sprzeciwia się temu pomysłowi: 17,4 proc. zdecydowanie nie zgadza się z tak surową karą, a 8,3 proc. raczej jest przeciwko. Pozostałe 5 proc. wstrzymało się od jednoznacznej opinii.
Ciekawostką jest fakt, że kobiety są bardziej stanowcze w swoich ocenach niż mężczyźni. W grupie kobiet aż 59 proc. opowiedziało się za dożywotnim odbieraniem prawa jazdy, a jedynie 16 proc. stanowczo sprzeciwiło się temu rozwiązaniu. Wśród mężczyzn wyniki były nieco mniej skrajne - 48 proc. jest zdecydowanie za, a 19 proc. zdecydowanie przeciw.
Pod względem wieku, najbardziej wyraziste poglądy mają osoby z dwóch skrajnych grup wiekowych. Seniorzy powyżej 70. roku życia oraz młodzi dorośli w wieku 18-29 lat najczęściej popierają surowe kary - odpowiednio 75 proc. i 66 proc. Grupa wiekowa 40-49 lat wydaje się najmniej przekonana, bo jedynie 42 proc. ankietowanych zgadza się na tak drastyczne środki.
Równie interesujące są wyniki pod kątem preferencji politycznych. Wyborcy Konfederacji (70 proc.) i Prawa i Sprawiedliwości (64 proc.) przodują w poparciu dla dożywotniego odbierania prawa jazdy, a za nimi plasują się sympatycy Koalicji Obywatelskiej (56 proc.) oraz Trzeciej Drogi (53 proc.). Warto dodać, że w przypadku tej ostatniej grupy aż 30 proc. respondentów wyraziło sprzeciw wobec takiej kary, co świadczy o bardziej liberalnym podejściu tej grupy politycznej.
Eksperci podkreślają, że tak duże poparcie społeczne dla surowszych przepisów to odpowiedź na rosnącą frustrację związaną z nieodpowiedzialnymi kierowcami. Częste przypadki lekceważenia sądowych zakazów prowadzenia pojazdów skłaniają opinię publiczną do popierania bardziej rygorystycznych działań.
Czy dożywotnie odbieranie prawa jazdy stanie się w Polsce rzeczywistością? Oczywiście to tylko sondaż, ale tego typu inicjatywy są często podstawą do szerszej debaty, a to z kolei może prowadzić do zmian w prawie.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze