Dakar 2013 - Pacyfik i magia
„Zaczęliśmy pracować nad Dakarem 2013 pełni wiary, ale i pokory. Naszą inspiracją i przewodnikiem był majestatycznie falujący na horyzoncie Pacyfik. Cztery edycje rajdu zorganizowane w Ameryce Południowej to nieustanne odkrywanie tego kontynentu oraz jego nieskończonych możliwości. Z roku na rok Dakar adaptuje się do nowego miejsca i rozwija, wykorzystując jego bogactwo i różnorodność. To już coś więcej niż tylko przekraczanie granic geograficznych. To przekraczanie granic ludzkiej wyobraźni. Dakar nieustannie się zmienia. W 2013 roku najtrudniejszy rajd świata zaskoczy z innej strony. Trzy największe, hiszpańskojęzyczne kraje na świecie - Peru, Argentyna i Chile pojawią się na trasie w nowej kolejności. Przeprawa z północy na południe pokaże inne oblicze groźnych Andów i wydm pustyni Atacama. Będzie to niesamowite wyzwanie dla wszystkich zawodników. Niezwykła wyprawa między Limą i Santiago, z Pacyfikiem w tle. Wyższy stopień trudności oraz nowa trasa to zapowiedź wyjątkowych emocji” – Etienne Lavigne, dyrektor rajdu Dakar
Dakar 2013 – „wyjątkowy” to najwłaściwsze słowo
To już piąta edycja rajdu Dakar organizowana na kontynencie południowoamerykańskim. Tym razem najtrudniejszy rajd świata zagości w trzech krajach. Peru, Argentyna i Chile już w minionych latach odkryły przed uczestnikami swój niepowtarzalny urok. W nadchodzącej edycji trasa rajdu od początku stanowić będzie ogromne wyzwanie. Start z wysokiego ‘C’ nie oznacza jednak, że później będzie łatwiej. Przeciwnie! Olbrzymi wysiłek towarzyszyć będzie zawodnikom podczas całego rajdu, od 5 do 20 stycznia 2013 roku. Tym razem, etapy pustynne pojawią się już w pierwszych dniach rywalizacji. Po starcie z Limy, stolicy Peru, zawodnicy wyruszą na południe w poszukiwaniu tego, co od początku jest esencją Dakaru – przygody! Na dzień odpoczynku będą mogli liczyć dopiero w San Miguel de Tucuman (Argentyna). Aby dotrzeć na metę w Santiago (Chile), uczestnicy rajdu będą musieli pokonać łącznie ponad 8,000 kilometrów.
Peru po raz drugi: start i 5 etapów
Peru zachwyciło każdego, kto zdołał tu dotrzeć w 2012 roku. Tym razem wszyscy uczestnicy będą mogli skonfrontować swoją odwagę z największym na kontynencie pasmem wydm. Nigdy wcześniej w swojej historii Dakar nie rozpoczynał się w środku pustyni. W 2013 roku nie będzie miejsca na improwizację, choć adrenalina z pewnością podniesie się wraz ze wzrostem poziomu trudności!
Argentyna – kraj o wielu twarzach: 5 etapów i dzień odpoczynku
Po przekroczeniu Andów rajd pokaże nową twarz Ameryki Południowej. Bardzo zróżnicowane tereny Argentyny będą wymagały od zawodników niezwykłej elastyczności. Tutaj liczyć się będzie umiejętność adaptacji do różnych warunków i gotowość na błyskawiczną zmianę stylu jazdy i taktyki. Choć piasku będzie mniej, wizyta w kraju gauchos zakończy się bardzo ważną i trudną próbą, którą pomyślnie przejdą jedynie najbardziej wytrawni eksperci jazdy po pustyni.
Chile – decydująca rozgrywka: 4 etapy i meta
W Chile rozegrane zostaną 4 odcinki specjalne i każdy z nich okazać się może decydujący. Powrót na pustynię Atacama oznacza, że zawodnicy i ich maszyny poddani będą najcięższej próbie. Skrajnie trudny test, jakim są odcinki na wydmach trwać będzie aż do przedostatniego dnia rajdu. Na koniec meta w Santiago, ale aby do niej dotrzeć, zawodnicy będą musieli pokonać trudności najwyższej próby.
Lima
W stolicy Peru zwanej „Miastem Królów” i w obrębie jej aglomeracji mieszka 10 milionów ludzi. Lima to piąte co do wielkości miasto Ameryki Łacińskiej. Niezwykłym bogactwem tego założonego w 1535 roku miasta, jest zespół odrestaurowanych, zabytkowych budynków wpisanych w 1991 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto charakteryzuje różnorodność stylów architektonicznych. Od kolonialnego baroku w jakim zbudowana została Katedra, do stylu kreolskiego, który charakteryzuje Pałac Torre-Tagle, obecną siedzibę Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz inspirowany francuskim neoklasycyzmem budynek Teatru Miejskiego i plac Saint-Martin. Zawodnicy, którzy ukończyli Dakar 2012 poczuli ostatni dreszcz rajdowych emocji właśnie w Limie, na Plaza des Armas, gdzie zlokalizowano metę imprezy. Milion widzów uczestniczących w ceremonii zakończenia rajdu oklaskiwało najlepszych pogromców pustyni. Organizatorzy oczekują, że na starcie 5 stycznia 2013 roku pojawi się równie imponująca liczba widzów.
Santiago
Prawdziwe centrum kraju! Choć ze względu na nietypowy, długi kształt trudno jest określić jego środek, za serce Chile uznawane jest właśnie Santiago. Miasto położone jest niemal dokładnie w środku pomiędzy leżącą na północy Aricą i Puerto Toro na Ziemi Ognistej, krainie wyznaczającej południowe krańce Chile i Ameryki Południowej. Miasto znajduje się pomiędzy wybrzeżem Pacyfiku i podnóżem Andów. Również pod względem demograficznym Santiago uznać można za najważniejszy punkt na mapie Chile. 5,5 milionowa społeczność Santiago stanowi jedną trzecią mieszkańców całego kraju. Miasto założył odkrywca Pedro de Valdivia w roku 1541. Nadał mu wówczas nazwę Santiago del Nuevo Extremo. Santiago od zawsze było sceną najważniejszych wydarzeń w historii kraju. Z miastem związany był Pablo Neruda - uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych poetów XX wieku, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1971 roku. Stolica Chile dynamicznie się rozwija. Miasto było także areną ważnych imprez sportowych, a największym wydarzeniem w historii były finały mistrzostw świata w piłce nożnej w 1962 roku. Triumfowała wówczas Brazylia. Niewątpliwy urok Santiago oraz jego historia sprawiły, że po mniej więcej 470 latach od daty założenia miasta zagościł w nim Rajd Dakar. W stolicy Chile w 2013 roku zaplanowano metę dwutygodniowych zmagań.
Peru
Peru – epicentrum hiszpańskiej ekspansji i potęgi kolonialnej XVI wieku jest trzecim co do wielkości państwem Ameryki Południowej. Obszar kraju dzieli się między wybrzeże, gdzie zamieszkuje 60% ludności, pasmo Andów oraz dżunglę amazońską na wschodzie. Rzadkie i ubogie opady przyczyniły się do zachowania pustynnych obszarów ciągnących się od Pustyni Atacama w Chile, którą Dakar odwiedził w 2012 roku. Chociaż uczestnicy rajdu nie będą mieli okazji podziwiać ruin Machu Picchu czy brzegów majestatycznego Jeziora Titicaca, pobyt w Limie i rywalizacja w Peru pozwoli na odkrycie różnorodności kulturowej narodu. W żyłach blisko połowy mieszkańców płynie mieszanka krwi indiańskiej i europejskiej. Dla 15% populacji głównym językiem nadal jest Quechua. Podczas pierwszej wizyty Dakaru w Peru tylko najtwardsi spośród miejscowych zawodników doświadczyli dumy z reprezentowania swojego kraju w trakcie ceremonii zakończenia rajdu w Limie. Motocyklista Carlo Vellutino poprawił swoją najlepszą pozycję o dwa miejsca (był 89). Fernando Ferrand i jego syn ukończyli rajd po raz trzeci z rzędu. W kategorii samochodów do Limy dotarły 3 peruwiańskie załogi.
Argentyna
Ciągnąca się przez 3.500 km, od granicy z Boliwią aż do Ziemi Ognistej Argentyna jest niemal jak kontynent. Na ogromnym obszarze między północą i południem oraz wschodem i zachodem można poznać bardzo różne oblicza kraju. Argentyna charakteryzuje się dużą różnorodnością klimatu, rzeźby terenu i stylu życia mieszkańców poszczególnych regionów, ale tym, co je łączy jest niezwykły entuzjazm dla sportów motorowych. Od chwili, gdy Dakar zawitał do Ameryki Południowej rywalizację na własne oczy obejrzało blisko 5 mln widzów. To miłość od pierwszego wejrzenia! Argentyńczycy byli świadkami zarówno wzlotów, jak i upadków tych, którzy reprezentowali ich kraj. Czołowy argentyński kierowca Orlando Terranova, przedwcześnie zakończył swój udział w 2012 roku, ale jego kolega z zespołu Lucio Alvarez dojechał na znakomitym, 5.miejscu za kierownicą Toyoty Hilux. Miejscowi kibice już dziś marzą o podium w przyszłym roku. Na razie mogą cieszyć się sukcesami braci Patronelli. W kategorii quadów w 2012 roku po raz drugi z rzędu zwyciężył Marco. Jego brat Alejandro był drugi – to rodzinna saga z happy endem.
Chile
To kraj o niezwykłym długim, wąskim kształcie, wciśnięty pomiędzy wybrzeże Pacyfiku i łańcuch górski Andów. To jedno z najdłuższych państw na naszym globie. Z północy na południe w linii prostej mierzy 4.300 km. Długość linii brzegowej to blisko 5.400 km. W najszerszym miejscu kraj ma 349 km, w najwęższym zaledwie 15! Mimo „szczupłej” sylwetki w Chile występują wszystkie rodzaje klimatu i ukształtowania terenu. Przez ostatnie cztery lata uczestnicy Dakaru doświadczyli różnorodności krajobrazów - od Pustyni Atacama znanej jako jedno z najbardziej suchych miejsc na Ziemi, aŜ po pasmo Andów. Mieszkańcy Chile przeżywają Dakar równie intensywnie jak ich ambasador, a właściwie już bohater narodowy, motocyklista – Francisco “Chaleco” Lopez. Od chwili gdy Dakar zawitał do Chile, Lopez wygrał 6 etapów. W 2012 na skutek odnowienia poważnej kontuzji „Chaleco” wycofał się z rajdu na 7 etapie. Honor kraju obronił Boris Garafulic, który za kierownicą BMW X3 potwierdził swoją klasę, po raz drugi z rzędu kończąc rajd na 12.miejscu. Bez wątpienia w 2013 roku pierwsza dziesiątka jest w jego zasięgu.
DAKAR 2013 HARMONOGRAM
W ostatnich, kilku latach, poszczególne edycje pokazywały nowe, nieustannie zmieniające się oblicze Dakaru. Aby zawodnicy, media i entuzjaści Dakaru byli na bieżąco z najnowszymi informacjami, organizatorzy corocznie organizują Dakar World Tour – cykl spotkań, których celem jest przybliżanie założeń kolejnej edycji. W roku 2012, zaplanowano 9 takich prezentacji, a nowością na ich mapie jest Południowa Afryka.
- 21 marca 2012: Prezentacja Dakar 2013 w Paryżu
- 16 kwietnia 2012: Konferencja prasowa Dakar 2013 w Limie (Peru)
- 18 kwietnia 2012: Konferencja prasowa Dakar 2013 w Santiago (Chile)
- 19 kwietnia 2012: Konferencja prasowa Dakar 2013 w Buenos Aires (Argentyna)
- 25 kwietnia 2012: Konferencja prasowa Dakar 2013 w Warszawie (Polska)
- 2maja 2012: Konferencja prasowa Dakar 2013 Eindhoven (Holandia)
- 3maja 2012: Konferencja prasowa Dakar 2013 w Mediolanie (Włochy)
- 8maja 2012: Konferencja prasowa Dakar 2013 w Pekinie (Chiny)
- 15 maja 2012: Konferencja prasowa Dakar 2013 w Barcelonie (Hiszpania)
- 15 maja 2012: Otwarcie listy zgłoszeń Dakar 2013
- 23 czerwca 2012: Konferencja prasowa Dakar 2013 w Południowej Afryce (Botswana)
- Koniec listopada 2012: Wysyłka pojazdów z Europy do Ameryki Południowej
- 2 - 4 stycznia 2013: Odbiór administracyjny i techniczny w Limie
- 5 stycznia 2013: Konferencja prasowa i ceremonia rozpoczęcia Rajdu
- 5 - 20 stycznia 2013: Rajd Dakar (Peru, Argentyna, Chile)
- 13 stycznia 2013: Dzień odpoczynku w San Miguel de Tucuman (Argentyna)
- 20 stycznia 2013: Zakończenie rajdu w Santiago de Chile
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze