Co może pójść nie tak? 5 problemów, które możesz napotkać w podróży
Na czym można się przejechać podczas motocyklowej podróży? Przygotowaliśmy 5 zagrożeń, których lekceważenie może unieruchomić twój motocykl.
Kiedy wybierasz się w wymarzoną podróż, zakładasz, że wszystko pójdzie jak z płatka. Najczęściej tak właśnie się dzieje, jednak trafiają się też sytuacje, które potrafią unieruchomić motocykl i napytać biedy. Dlatego właśnie doświadczony motocyklista przewiduje niektóre scenariusze i dobrze przygotowuje się do podróży.
1. Usterka motocykla
To chyba najczęstszy powód problemów w czasie podróży. Jeśli nie sprawdzisz dokładnie stanu technicznego swojego motocykla przed wyjazdem, może to zemścić się w najbardziej nieoczekiwanym miejscu.
Przyczyny usterki mogą być bardzo błahe - łysa opona łatwiej ulegnie uszkodzeniu, albo nie zapewni odpowiedniej przyczepności, co spowoduje uślizg koła i szlif. Zużyty łańcuch, sprzęgło czy stare linki też potrafią skutecznie unieruchomić motocykl.
Niestety zwykle dzieje się to w miejscach odległych od jakichkolwiek warsztatów, stąd ważne jest by przed wyjazdem dokładnie sprawdzić wszystkie elementy motocykla, a najlepiej wykupić jeszcze dobre assistance motocyklowe.
2. Zły stan nawierzchni
Jeśli myślisz, że w Polsce drogi są dziurawe, to wierz nam - nie masz racji. To, co dzieje się na drogach Gruzji czy Ukrainy daleko wykracza poza nasze wyobrażenie. Kilka kilometrów idealnie gładkiego asfaltu może niespodziewanie zmienić się w poligon doświadczalny zawieszeń, z dziurami na kilkadziesiąt centymetrów.
W wielu krajach, inaczej niż w Polsce, miejsca takie nie są w żaden sposób oznaczone, dlatego bardzo ważne jest zachowanie czujności i nie uleganie emocjom. Baczna obserwacja drogi uchroni cię przed poważnymi kłopotami.
3. Zaskakujące zwyczaje kierujących
To, co wyprawiają kierowcy w Grecji, Gruzji czy Albanii nawet u nas, przyzwyczajonych do swobodnego stylu jazdy, może wywołać ból głowy. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że na tamtejszych drogach panuje chaos, w rzeczywistości tamtejsi kierowcy niemal do perfekcji opanowane mają uliczne strategie.
Wjeżdżając do obcego kraju, zachowaj szczególną ostrożność i dokładnie obserwuj zwyczaje tamtejszych kierowców. Staraj się jeździć tak jak oni - w intensywnym ruchu ulicznym każde zawahanie może tam oznaczać kolizję. Jeśli już taka się zdarzy - warto skorzystać z wykupionego ubezpieczenia assistance.
4. Lekceważenie specyfiki regionu
Takie sprawy jak ruch lewostronny, to oczywistość. Są jednak bardziej subtelne sprawy, na które warto zwracać uwagę, na przykład regiony rolnicze. Można tam spodziewać się odchodów zwierzęcych na drogach, błota z maszyn rolniczy i tym podobnych atrakcji.
Piękna, nadmorska droga oznacza często ryzyko wilgotnej nawierzchni, a górskie serpentyny bywają zanieczyszczone żwirem, naniesionym przez strugi wody pojawiające się po deszczu. O tym wszystkim warto pamiętać podróżując przez takie okolice.
5. Zbytnia pewność siebie
Pewność siebie jest ważną cechą w jeździe motocyklem. Zbytnia wiara we własne umiejętności może być jednak zagrożeniem - jeśli nie znasz przebiegu drogi i jej stanu, łatwo możesz się przeliczyć. Kiedy kolejny zakręt okaże się ostrzejszy niż wcześniej przewidywałeś, za łukiem trafisz na ciągnik rolniczy albo głęboką dziurę, twoje umiejętności będą wystawione na próbę.
Warto dobrze zabezpieczyć się przed skutkami wywrotki i ewentualnej naprawy motocykla, aby wymarzona wyprawa nie musiała zakończyć się przedwcześnie, w dodatku poważnymi kłopotami. Przed wyjazdem dobrze zapoznaj się z trasą, którą chcesz pokonać, sprawdź stan techniczny motocykla i wykup dobre motocyklowe assistance.
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze