tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 British Elite League przed sezonem - ogólne zasady
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

British Elite League przed sezonem - ogólne zasady

Autor: Daniel Kapica 2007.03.05, 14:02 Drukuj

Już 19 marca wystartuje sezon w najstarszej lidze żużlowej świata. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszym cyklem „Przed sezonem", w którym omówimy składy i ligowe szanse drużyn ligi brytyjskiej w nadchodzącym sezonie. Natomiast dziś przedstawiamy zasady obowiązujące na wyspach.

W Brytyjskiej Lidze Żużlowej startuje jedenaście zespołów. Są to drużyny z Peterborough(Panthers), Reading(Bulldogs), Swindon(Robins), Coventry(Bees), Manchesteru(Belle Vue Aces), Wolverhampton(Wolves), Poole(Pirates), Ipswich(Withes), Eastbourne(Eagles), Oxfordu(Cheetahs) oraz z Thurrock(Lakeside Hammers). Nie obowiązuje tu system spadków i awansów. Jeśli promotor drużyny zdecyduje, że ma ona startować w BEL, po prostu ją do niej zgłasza. I po uzyskaniu pozytywnej opinii od BSPA (British Speedway Promoters' Association, odpowiednik polskiej GKSŻ), drużyna może w startować w najwyższej lidze.
Drużyny nie posiadają tak szerokiego składu, jak w Polsce. Najczęściej jest to „stała" siódemka zawodników, która startuje w każdym meczu i ósmy rezerwowy zawodnik. Bardzo często ten ostatni ma klub w British Premiere League (odpowiednik polskiej I Ligi), a w BEL startuje, gdy jego drużyna nie mogła skorzystać z zastępstwa zawodnika lub gościa. O zasadzie korzystania z tych udogodnień trochę później.

NAS Analytics TAG

Mecz na Wyspach Brytyjskich składa się, podobnie jak w Polsce, z piętnastu wyścigów. Odmienna jest jednak tabela biegowa. To, co odróżnia ją od polskiej, to fakt, że podstawowych zawodników jest pięciu, a zawodnicy z numerami 6 i 7 są rezerwowymi, choć mają zapewnioną taką samą ilość czterech startów w meczu, co zawodnicy z numerami 1-5. Różnica jest również w ilości w biegów nominowanych, w Polsce dwa (14 i 15), na Wyspach jest to tylko bieg piętnasty, w którym startują najlepsi zawodnicy meczu pod względem ilości zdobytych punktów.

W czasie meczu promotorzy drużyn mają wbrew pozorom duże możliwości do zmian. Oprócz możliwości wprowadzenia w każdej chwili rezerwowego, mogą również skorzystać ze „złotej rezerwy taktycznej" w przypadku, gdy drużyna przegrywa minimum ośmioma punktami. Polega ona na tym, że zawodnik ustawia się 10 metrów za właściwą linią startu, a jego punkty zdobyte w tym biegu mnożone są razy dwa. Jeśli przegrywa dziesięcioma punktami, zdobycz zawodnika również mnożona jest przez 2, ale może on ustawić się pod taśmą, jak inni zawodnicy (tzw. Joker). Zawodnik, który dotknie taśmy może wystartować 15 metrów za innymi, bądź zostać zastąpiony przez rezerwowego. Na Wyspach Brytyjskich zamiast w kasku białym, startuje w kasku zielonym. Biały wykorzystywany jest przez zawodnika startującego jako Joker. Nie ma również obowiązku startów zawodników młodzieżowych, jak i ograniczenia co do ilości obcokrajowców.

Jeśli z jakiegoś powodu zawodnik z podstawowej piątki nie może wystąpić w meczu, można za niego zastosować zastępstwo zawodnika (ang. rider replacement) lub wystawić tzw. Gościa. Za zawodnika zastępowanego może startować każdy zawodnik raz meczu (za wyjątkiem rezerwowych, którzy nie mogą przekroczyć limitu siedmiu startów w zawodach), z zastrzeżeniem, iż musi mieć on niższą kalkulowaną średnią meczową (ang. CMA) od zastępowanego lub jest on o jedno miejsce wyżej od niego pod względem CMA w drużynie. Natomiast zawodnik startujący, jako Gość nie może mieć większej CMA od zawodnika, którego zastępuje. By start Gościa był możliwy, zgodzić się na to musi promotor drużyny, z której „wypożyczany" jest zawodnik. Nie muszę wspominać, że sam zainteresowany również musi wyrazić zgodę. Jednak jest jeszcze jeden warunek, mianowicie zawodnik ten w ciągu ostatnich ośmiu dni nie mógł startować na torze, na którym ma wystąpić jako Gość.

W rundzie zasadniczej w BEL każda z drużyn ma zaplanowane czterdzieści meczy. Po cztery z każdym przeciwnikiem, dwa razy na torze swoim, dwa na torze przeciwnika. Następnie rozgrywa się rundę finałową, w której drużyna z drugiego miejsca po rundzie zasadniczej spotyka się z drużyną z miejsca piątego, a drużyna z miejsca trzeciego spotyka się ekipą, która zajęła czwartą lokatę. Zwycięzcy tych meczów walczą o udział w finale, w którym zagwarantowany ma występ drużyna, która przewodziła w tabeli po rundzie zasadniczej.

Na kolejną odsłonę cyklu „BEL przed sezonem" zapraszamy w środę 5 marca, przedstawimy w nim drużynę Peterborough Panthers.
Tabela biegowa BEL zestaw 1:

Bieg Pole A Pole B Pole C Pole D
1 1 1 2 2
2 6 6 7 7
3 4 3 3 4
4 7 7 5 5
5 2 3 1 4
6 2 5 1 6
7 3 5 4 6
8 7 7 2 2
9 5 4 6 3
10 4 2 3 1
11 5 2 6 1
12 3 6 7 3
13 1 1 5 5
14 6 4 4 7
15 Zawodnicy z największą ilością punktów
loram
richardsson
NAS Analytics TAG

Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę