10 zasad bezpieczeństwa na motocyklu
Marzy ci się turystyka na motocyklu, ale nie jesteś pewien czy dasz sobie radę? Przygotowaliśmy listę podstawowych zasad, których przestrzeganie podniesie twój poziom bezpieczeństwa, ale także komfortu i zadowolenia podczas jazdy.
-
Twój motocykl musi być sprawny technicznie. Od jego stanu technicznego zależy bezpieczeństwo twoje, pasażera oraz innych uczestników ruchu. Zawsze warto zadbać o ubezpieczenie motocyklu http://assistance-motocyklowe.pl/produkty
-
Nie przeciążaj swojego motocykla ładunkiem. Pojazd ma precyzyjnie określoną ładowność, która zapisana jest w dowodzie rejestracyjnym. Przeciążanie motocykla prowadzi do uszkodzenia zawieszeń, układu przeniesienia napędu, gięcia felg i ramy pomocniczej. Na określoną masę projektowane są także hamulce. Większość kufrów ma określoną maksymalną prędkość jazdy (najczęściej do 160 km/h).
-
Twoja odzież to twoje jedyne zabezpieczenie przed skutkami wypadku. Ubieraj się odpowiednio nawet przy przejazdach na krótkich odcinkach, także jeśli pogoda nie zachęca do ubierania się od stóp do głów.
-
Pasażer powinien być ubrany równie dobrze jak kierowca!
-
Gdy podróżujesz z dala od domu zaopatrz się w przynajmniej jedno dobre mechaniczne zabezpieczenie antykradzieżowe.
-
Naucz się budowy swojego motocykla i zorganizuj podręczny zestaw narzędzi, który pomoże ci uporać się z przebitą oponą czy spalonym bezpiecznikiem.
-
Zabezpiecz się przed skutkami awarii. Wielu rzeczy nie naprawisz samodzielnie, a koszty w Autoryzowanych Stacjach Obsługi w krajach UE potrafią zaskoczyć. Warto zorganizować porządne ubezpieczenie motoru http://assistance-motocyklowe.pl/jak-kupic. Taki produkt dostępny jest np. w internecie na stronie www.assistance-motocyklowe.pl.
-
Właściwie planuj dzienne przebiegi, uwzględniaj stan i stopień trudności dróg. Idealną pomocą będzie GPS, który ograniczy ryzyko zagubienia się, ułatwi planowanie postojów i poprawi świadomość sytuacyjną.
-
Przygotuj się kondycyjnie do wyjazdu. Jazda motocyklem to wysiłek nieporównywalnie wyższy od tego wkładanego w jazdę samochodem. Przez wiele godzin należy zachować siłę fizyczną do sterowania motocyklem oraz koncentrację i refleks.
-
Wiedząc w jakich warunkach drogowych będziesz poruszał się motocyklem, popracuj nad swoją techniką jazdy. Obecnie na polskim rynku jest szeroki wybór szkoleń podnoszących umiejętności zarówno w jeździe terenowej jak i szosowej.