tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 PSŻ Poznań
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

PSŻ Poznań

Autor: Daniel Kapica 2007.02.07, 10:30 5 Drukuj

Przedstawiamy Poznańskie Stowarzyszenie Żużlowe

Klub

Siedziba:
60-622 Poznań, ul.Warmińska 1
Tel./fax.: (0-61)843-63-96
E-mail: biuro@pszpoznan.pl

Zarząd Poznańskiego Stowarzyszenia Żużlowego:
Tomasz Wójtowicz - Prezes Zarządu
Dariusz Górzny - Wiceprezes Zarządu
Piotr Tałajczyk - Członek Zarządu
Tadeusz Wiencek - Członek Zarządu

Rzecznik prasowy:
Damian Gapiński

Stadion:
60-622 Poznań, ul.Warmińska 1
Rok budowy: 1954
Miejsc siedzących: 20.000

TOR
Licencja toru: 295/05-07
Długość toru: 397 metrów
Szerokość toru na prostej - 12, 1 metra
Szerokość toru na łukach - 15 metrów
Rekord toru: 67,50 s - Andrzej Huszcza - 25.05.2006

Historia
O żużlu w Poznaniu można było usłyszeć już w dwudziestoleciu międzywojennym. Informacje prasowe mówią o wyścigach na trawie i torze ziemnym. Największym sukcesem poznańskiego klubu w tym okresie były tytuły Indywidualnego Mistrza Polski w klasie do 250ccm w 1932 i 1932 r., zdobyte w Mysłowicach przez Alfreda Weyla.

Po zakończeniu wojny w Polsce powołano ligę żużlową. W rozgrywkach drugoligowych występowały Lechia i Unia Poznań, natomiast w trzecioligowych HCP i ZZK Poznań. Niestety w 1952 r. władze podjęły decyzję o przekazaniu dotychczasowego stadionu lekkoatletom i kolarzom. W następstwie tej dyrektywy Kolejarz wydał zarządzenie o zakończeniu startów w rozgrywkach ligowych, a Unia ścigała się na betonowych torach w Poznaniu, Szczecinie, Włocławku i Kaliszu. Dwa lata po tych wydarzeniach, w Lasku Golęcińskim oddano nowy obiekt, na którym występowała jedyna pozostała drużyna w Poznaniu - Gwardia. Pierwsze zawody odbyły się 16 maja 1954 r. i oprócz gospodarzy wystąpiły w nich również: Gwardia Krotoszyn, Unia Leszno i Stal Ostrów. Rok później startowano już na prawdziwych żużlowych motorach. Warte podkreślenia jest to, że w lipcu tegoż roku rozegrano turniej indywidualny, w którym brali udział zawodnicy z Finlandii. Zwyciężył Andrzej Krzesiński (Unia Leszno) przed Kauko Jusanenem (Finlandia) i Florianem Kapałą (Kolejarz Rawicz). W 1956 r., oprócz zawodów ligowych, poznańscy kibice mogli oglądać mecz towarzyski z praską Rudą Hvezdą. W kolejnym sezonie wyjazd na mecz rewanżowy był tragiczny w skutkach dla speedwaya w Poznaniu. Gwardia, która wyjechała do Czech bez zgody PZM, została ukarana dyskwalifikacją i na ligowe mecze poznańskiej drużyny w Lasku Golęcińskim trzeba było czekać bardzo długo.

Od 1959 r. rozgrywano również co roku turniej z okazji targów w Poznaniu. Startowało w nim wielu uznanych zawodników, np. Lubos Tomicek, czy Hans Nielsen. Gościnnie, w czasie remontów swoich stadionów, rozgrywały swoje mecze ligowe drużyny z Gorzowa i Zielonej Góry.

Rok 1991 r. to powrót ligowego żużla do Poznania. Ekipa Polonezu Poznań startowała tylko przez jeden sezon, ale w tym czasie rozegrano na jej stadionie finał Mistrzostw Świata Par, w którym złoto zdobyła reprezentacja Danii. Po raz kolejny motory w Lasku Golęcińskim ucichły. W 1995 r. można tam było jeszcze oglądać EB Cup.

Jednak grupa zapaleńców postanowiła odrodzić speedway w Poznaniu. W 2005 r. rozpoczęto prace, które miały na celu przygotowanie opuszczonego i zaniedbanego stadionu do zawodów żużlowych. W październiku tego roku odbył się Sporting Bet Cup i finał polskich eliminacji do Mistrzostw Świata Amatorów na żużlu. Drużyna PSŻ-tu została zgłoszona do rozgrywek II Ligi w sezonie 2006 r. Zbudowano mocną drużynę opartą o Adama Skórnickiego i Sławomira Dudka. Sensacją był transfer z ZKŻ-tu Zielona Góra Andrzeja Huszczy, który po 30 latach startów w jednym klubie postanowił zmienić otoczenie. W Poznaniu otwarcie mówiło się, że celem jest walka o awans, choć bez niego nic nie stałoby się. Awans jednak był i beniaminek w sezonie 2007 startować będzie na torach pierwszoligowych. Do niezmienionego trzonu drużyny „dodano" jeszcze Norberta Kościucha (Leszno), Marcina Nowaczyka i Grzegorza Kłopota (Zielona Góra). Celem klubu jest pewne utrzymanie się w gronie pierwszoligowców i plan ten jest jak najbardziej realny. Sport żużlowy jest jednak bardzo nie przewidywalny i czas pokaże, na co stać młody zespół z Poznania...

Źródło: www.pszpoznan.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę