tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MXGP: Jonass i Everts wygrywają w błotnym horrorze w Portugalii [VIDEO]

MXGP: Jonass i Everts wygrywają w błotnym horrorze w Portugalii [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2024.05.06, 10:59 Drukuj

Miniony weekend okazał się najtrudniejszym wyzwaniem wyścigowym w tym sezonie. Obfite opady deszczu zmieniły rywalizację na Crossodromo Internacional de Agueda w Portugalii w błotną batalię, która pokonała wielu topowych kierowców. Deszcz, błoto i głębokie koleiny sprawiły, że nie tylko zawodnicy mieli trudne zadanie do wykonania. Wyzwania stały także przed motocyklami i ekipami mechaników.

Kiedy podczas pierwszego wyścigu klasy MXGP zaczęło padać, początkowo warunki nie były jeszcze takie złe. Tim Gajser i Jeffrey Herlings toczyli zaciętą batalię o pierwsze miejsce. Natomiast tor został szybko zalany, a w stawce zaczął panować chaos.

Jadący na czwartej pozycji Jorge Prado zaliczył upadek i musiał zjechać do alei serwisowej. Pierwszy, ale jak się potem okazało nie ostatni raz. Dotychczasowy lider generalki zajął dopiero 15  pozycję w tym wyścigu.

O wielkim pechu może mówić Jeffrey Herlings, który utrzymywał się na drugim miejscu do czasu, kiedy motocykl przestał mu działać. Wściekły opuścił tor na piechotę zostawiając zepsutą maszynę swoim mechanikom. Romain Febvre odziedziczył po Herlingsie drugie miejsce, ale nie utrzymał się na nim długo. Popełnił kilka błędów, które skrupulatnie wykorzystał Pauls Jonass dojeżdżając na metę 43 sekundy za Gajserem.

W drugim wyścigu Tim Gajser zgarnął holeshota, ale nie nacieszył się długo prowadzeniem, ponieważ już chwilę później zaliczył upadek i dodatkowo został od tyłu uderzony przez Romaina Febvre, który nie był w stanie go ominąć. Jorge Prado również upadł na pierwszym okrążeniu i ponownie uplasował się na odległej pozycji.

Na czele natomiast jechali Jeffrey Herlings, Pauls Jonass i Romain Febvre, który uparcie gonił Łotysza. Niestety miał także sporo własnych problemów i ostatcznie został wyprzedzony przez Corneliusa Toendela, który wskoczył na najniższy stopień podium wyścigu.

Za nimi trwała prawdziwa walka o przetrwanie. Gajser zaliczył kolejny upadek w wyniku którego stracił przedni błotnik i poluzowało mu się siedzenie. To nie ułatwiło Słoweńcowi sprawy, ale mimo tego był w stanie odrobić kilka pozycji i uplasować się ostatecznie na dziesiątym miejscu.

Zwycięzcą rundy został Pauls Jonass z wynikiem 2-2. Drugie miejsce zajął Romain Febvre (3-4), a podium uzupełnił Tim Gajser (1-10). Jeffrey Herlings mimo zwycięstwa w drugim wyścigu musiał się zadowolić dziesiątą pozycją po nieukończonym pierwszym biegu.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej przejął Tim Gajser, który ma obecnie 14 punktów przewagi nad Jorge Prado i 32 nad Romainem Febvre.

10. Alvin Östlund

Klasyfikacja generalna klasy MXGP (po 5 rundach)

10. Ben Watson 92

W klasie MX2 dominował Liam Everts, który świetnie się odnajdywał na bardzo błotnistym torze wykorzystując swoje doświadczenie trialowe. Młody Belg dwukrotnie meldował się na mecie pierwszy i z Portugalii wyjechał z kompletem punktów.

W gorszej sytuacji znajdowali się jego rywale. W pierwszym wyścigu Simon Langenfelder, choć zmagał się z warunkami, pojechał nieźle i zdołał zająć drugie miejsce. Lucas Coenen po starcie znajdował się w czołowej piątce, ale zaliczył upadek, a potem jeszcze dwa kolejne, co dało mu 16 wynik. Kay de Wolf nie miał najlepszego startu, ale dogonił i wyprzedził Ricka Elzingę, zajmując trzecie miejsce.

W drugim wyścigu ponownie widzieliśmy dominację Evertsa. Za nim uplasował się Rick Elzinga, który zdołał utrzymać drugie miejsce, mimo konieczności wymiany gogli na trzy okrążenia przed końcem. Trzecie miejsce wywalczył w tym wyścigu Mikkel Haarup na Triumphie, ale przez słaby wynik w pierwszym biegu (18.) nie zdołał wskoczyć na podium rundy. Ta sztuka udała się za to Thibaultowi Benistantowi, który uplasował się za Evertsem i Elzingą.

W generalce nadal prowadzi Kay de Wolf i ma obecnie 30 punktów przewagi nad Simonem Laengenfelderem, który podczas upadku w drugim wyścigu złamał obojczyk. Trzecie miejsce zajmuje Liam Everts ze stratą 58 punktów do lidera.