tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Badania techniczne pojazdów mogą się zmienić w 2024 r. Pierwsze konsultacje w ministerstwie cyfryzacji
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Badania techniczne pojazdów mogą się zmienić w 2024 r. Pierwsze konsultacje w ministerstwie cyfryzacji

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.01.02, 08:53 Drukuj

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów poinformowała, że jej prezes wziął udział w konsultacjach w ministerstwie cyfryzacji. Dotyczyły one projektów zmian w badaniach technicznych pojazdów. Byłoby to trzecie podejście do rewolucji, która szykowana jest od lat, ale jeszcze nikomu nie udało się wprowadzić jej w życie.

Wraz z nadejściem nowego rządu powrócił temat zmian w okresowych badaniach technicznych pojazdów. PISKP poinformowała, że prezes jej zarządu, Marcin Barankiewicz wziął udział w konsultacjach z przedstawicielami organizacji społecznych w ministerstwie cyfryzacji. Barankiewicz zgłosił 5 postulatów, które mają ułatwić pracę stacji diagnostycznych i poprawić jakość ewidencjonowania badań.

NAS Analytics TAG

Pierwszym na liście postulatów była identyfikacja pojazdów na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu kierowcy nie musieliby mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego. Obecnie trzeba się z nim stawić nawet w przypadku, kiedy nie ma już miejsca na pieczątki. Same zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym miałyby być wydawane w formie cyfrowej. Jak podaje PISKP, rocznie drukuje się ok. 20,5 mln papierowych zaświadczeń. Jednocześnie nie ma na razie pomysłu na to, jak elektroniczny dokument miałby trafiać do kierowcy. Najprostszym rozwiązaniem byłoby podpinanie go do kartoteki pojazdu w aplikacji mObywatel.

Wśród przedstawionych postulatów jest też kwestia wykonywania zdjęć pojazdów, które są poddawane badaniu technicznemu. Do teraz nie wprowadzono tego obowiązku, więc nadal dochodzi do sytuacji, kiedy pieczątka jest podbijana, choć samochód lub motocykl nigdy nie pojawił się fizycznie w danej stacji kontroli pojazdów.

Choć ministerstwo cyfryzacji nie zajmuje się kwestią opłat za badania techniczne, to warto wspomnieć, że pod koniec listopada Barankiewicz ponownie wypowiedział się w tej sprawie. Według niego realna stawka za badanie techniczne samochodu powinna wynosić nawet 430 zł. Ewentualne podniesienie opłat leży w gestii ministerstwa infrastruktury, które na razie nie garnie się do podjęcia tematu.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę