Słownik motocyklowy leksykon motoryzacyjny dla motocyklistów
Koń mechaniczny (KM)
W oparciu o ten parametr powstało powiedzonko "od przybytku głowa nie boli" i jego późniejsze, nowocześniejsze modyfikacje, takie jak "lepiej, jak jest więcej". To pozaukładowa jednostka mocy w układzie jednostek miar MKS.
1 KM = 75 kGm/s = 735,49875 W = 0,9863 HP
KM to jednostka utworzona w XIX w. w Niemczech na wzór konia parowego (HP) stosowanego w krajach anglosaskich dla porównywania mocy maszyn parowych z koniem. Moc 1 KM odpowiadała mocy zaprzęgu z jednym koniem, 2 KM - z dwoma końmi itd. (w przybliżeniu). Jest to moc brutto oddawana przez konia z pominięciem strat. Stosowany bywa też niemiecki skrót PS (Pferdestärke).
Po wprowadzeniu układu SI zastąpiona watem. Nadal często używana do określenia mocy silników spalinowych. Gdy moc podawana jest w obydwu jednostkach, to drugą wartość umieszcza się w nawiasach. Można spotkać też oznaczenie bhp (lub BHP), jest to Brake Horse Power - moc uzyskana na hamowni; wartość ta może być minimalnie większa od rzeczywistej mocy wyjściowej (nie uwzględniająca oporów stwarzanych przez dalsze przekładnie).
SZUKAJ ALFABETYCZNIE
Dodaj komentarz
Polecamy
Aktualności
reklama
|
sklep Ścigacz
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze