Synonimem motocyklowego niedbalstwa jest motocykl zostawiony na zewnątrz na całą zimę. Przykryty grubą warstwą śniegu, zamarznięty, stoi i czeka na roztopy, które pojawią się w końcu z takim samym prawdopodobieństwem jak rdza… Ale upał też może zaszkodzić naszemu jednośladowi. Jak?
Uwielbiamy nasze motocykle, dbamy o nie jak umiemy, trzymamy na noc w garażach, przykryte pokrowcem, a niektórzy nakrywają swoje wierne mechaniczne rumaki zupełnie jak te biologiczne – kocem. Starannie zabezpieczamy nasz sprzęt na zimę, serwisujemy, robimy przeglądy zgodnie z tabelą producenta. Troska o sprzęt jest zrozumiała, dlatego jeżeli robisz wszystko to, co wyżej wymienione, to dlaczego nie stawiasz swojego motocykla w cieniu w upalne dni, albo nie przykrywasz go pokrowcem? Wpływ promieniowania UV jest także szkodliwy dla maszyn. Wystarczy popatrzeć na starsze motocykle, które w naszym klimacie mają za sobą już kilkadziesiąt upalnych letnich miesięcy. Wypłowiałe przełączniki na manetkach, wyblaknięte plastiki, zmatowiony, a czasem łuszczący się nawet lakier bezbarwny na baku, czy owiewkach, sparciała i pomarszczona powierzchnia skajowego siedzenia. Wszystko to wpływ bezpośredniego wystawienia na promienie słoneczne. Nawet jeżeli wydaje ci się, że twój kilkuletni motocykl wygląda jak nówka, to jeżeli postawiłbyś go obok motocykla z tego samego rocznika, ale trzymanego w garażu – zobaczyłbyś różnicę.
Co zatem zrobić, żeby mieć pewność, że dbamy o nasz motocykl także upalnym latem? Przede wszystkim starać się stawiać go w cieniu, pamiętając że postawiony rano motocykl w zacienionym miejscu, w południe może stać w pełnym słońcu. Drugi, pewniejszy sposób to przykrywanie go pokrowcem, nie tylko gdy pada, ale także w słoneczne dni. Jeżeli nie masz jak wozić pokrowca, zawsze możesz trzymać go w pracy – czy w innym miejscu, w którym w ciągu dnia stoi najdłużej twój sprzęt – np. w wakacje pod blokiem twojej dziewczyny… Możesz też zabezpieczać gumowe i plastikowe elementy sprayem siliconowym. A co jeżeli kupiłeś motocykl, którego elementy plastikowe są widocznie wyblakłe? Całkowicie pomogłaby tylko ich wymiana, ale doraźnie zawsze możesz sobie pomóc traktując je, a jakże, sprayem siliconowym. Nada on plastikom połysk, głębię koloru i odzyskają świeżość.