tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Honda CBR600F4i - fenomen w stuncie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Honda CBR600F4i - fenomen w stuncie

Autor: Simpson 2009.02.03, 16:40 17 Drukuj

Większosc ludzi myślących o rozpoczęciu stuntu zastanawia się na początku nad wyborem właściwego motocykla. Recepta na znalezienie konkretnej odpowiedzi jest prosta - wbijasz na stuntpoland.com, stuntlife.com i inne fora z pytaniem: „Jaki motocykl wybrać do stuntu"? 70% odpowiedzi będzie brzmiało Honda CBR600F4i, 29% Kawasaki ZX636R, a 1% pokaż cycki. Spróbuję więc we w miarę jasny sposób opisać wybitną przydatnośc F4i do stuntu, właśnie po to, by znudzeni forumowicze, zamiast tłumaczyc to po raz milionowy o co chodzi, mogli wrzucić link do tego artykułu i zająć się jazdą, a nie klepaniem postów i pałowaniem do różnych odmian porno w sieci...

W dużym skrócie można by powiedzieć, że całe sedno tkwi w prostocie. Pierwszy model F4 pojawił się na rynku w roku 1999. Rama, zawiesznie, heble, silnik to po prostu efekt ewolucji poszczególnych podzespołów z poprzednich modeli CBR 600 z serii F. Aluminiowa rama, 170 kg na sucho, 110KM, tradycyjny zawias i heble, to wszystko. W roku 2001 Honda wyposażyła motocykl we wtrysk paliwa i powstała F4i (i - injection, jakby ktoś nie wiedział...). Mniej więcej od tego momentu w świecie stunt naprawdę zaczęło się dziać. W tym motocyklu nie odnajdziemy żadnych exup-ów, podwójnych przepustnic, czy innych gadżetów prosto z toru. Wbrew pozorom to bardzo dobrze, bo dzięki tej prostocie motocykl jest idotoodporny i bardzo łatwy do ogarnięcia.

NAS Analytics TAG

Rama

Rama to bardzo duży atut F4i. Podczas nauki jazdy gleby są pewne. Nie ma możliwości, że motocykl nie zaliczy konkretnego paciaka o asfalt. Dlatego potrzebujemy solidnej ramy. Mocowania silnika znajdują się w ramie, a nie na uszach, tak jak w 636 czy 900RR SC33. Mamy więc możliwość zrobienia bardzo solidnej klatki, bez obawy, że wyłamie ona jakikolwiek element ramy. Dodatkowo ogólny porządek (zbiornik wyrównawczy, przewody wodne itp.) pozwala na zastosowanie poprzeczek wzmacniających. Opierając się na moich doświadczeniach mogę powiedziec, że bardzo ciężko zmusic ramę w F4i do pęknięcia. Oczywiście niektórzy mają wybitny talent (pozdrowienia Koma!) i łamią ramy w CBR, ale zazwyczaj jest to spowodowane osłabieniem materiału po prostowaniu (wszyscy wiemy jak jest z używanymi motocyklami w Polsce...) albo nadzwyczaj intensywnym tluczeniem motocykla z klatką przyczepioną na trytytki. To samo tyczy się mocowań tylnego stelaża. Możemy go pogiąć, złamać, rozerwać, a rama pozostanie nietknięta. Stelaż sam w sobie, również jest prosty jak budowa cepa i możemy bez problemu dostać w Polsce jego stalowy zamiennik.

Silnik

Kolejny mocny punkt Hondy. Silnik nie powala na kolana ani mocą, ani momentem obrotowym. Każdy kto wcześniej jeździł na innych sportowych motocyklach, stwierdzi, że to muł. Stunt poszedł jednak w takim kierunku, że moc w motocyklu przestała mieć kluczowe znaczenie. Jeśli więc wolicie się napędzać, zamiast katować cyrkle to możecie przestać to czytać i poszukać 954. F4i ma bardzo dobry i prosty wtrysk, to my zarządzamy kątem otwarcia pojedynczych przepustnic w każdym momencie, a nie komputer. Dzięki temu motocykl jest bardzo przewidywalny. W dolnym zakresie obrotów brak mocy daje o sobie znać, jednak można to ogarnąć dużą zębatką, pracą sprzęgłem lub kombinacją obydwu tych rzeczy.

Problem smarowania podczas gumy możemy w bardzo łatwy sposób załatwić przekładką w misce olejowej lub zalaniem sporej ilości oleju ponad stan. Podczas stopali kontrolka ciśnienia oleju będzie się palić i już. Polecam jej usunięcie, oszczędza to sporo nerwów. Wystarczy skręcić obroty na niskie i silnikowi na pewno nic nie będzie. W kwestii palenia gumy - F4i to po prostu lubi. Wiadomo, że każdy silnik można zarżnąć. Ekspertem w tej dziedzinie jest niewątpliwie Winiu. Twierdzi, że kończenie opony paląc na stelażu z wygotowanym płynem daje radę. W Polsce mieliśmy jak na razie tylko kilka przypadków zajechania pieca w F4i. Na dodatek większość silników skończył Winiu, więc to raczej w nim tkwi problem, a nie w konstrukcji silnika. 

Zawieszenie

Żeby nie było zbyt pięknie, to zawias naprawdę jest z du*y. Najprościej w świecie jest on po prostu za miękki. Do tylnego amortyzatora można się przyzwyczaić i nie będzie nas on irytował. Za to przód to porażka na maksa... Widelec ma bardziej turystyczną, niż sportową charakterystykę. Przy szybszych stopalach pływa, buja i łatwo łapie shimmy. Regulacje na nic się zdadzą, bo nawet na najtwardszym ustawieniu jest on wiotki jak nogi prostytutki w Walentynki. Dodatkowo ten lichy zawias przy intensywnej nauce i waleniu kołem ostro o asfalt szybko łapie luzy, stając się z czasem jeszcze bardziej niepewnym. Nie oznacza to jednak, że się nie da robić stoppie na seryjnym zawieszeniu. Należy zainwestować w dobrą kierę i amorek skrętu. Da radę, jednak będzie to trudniejsze i bardziej niebezpieczne, niż na innych motocyklach.  Problem ten można też bardzo łatwo załatwić montując upside downy z 954/929 lub nowszej 600RR. Te zawieszenia mają konstrukcję typu plug&play, nie wymagają przeróbek sztycy, dobierania łożysk itp. Wyciągasz stare, wkładasz nowe, proste jak pieprzenie... 

O heblach nie będę się rozpisywał, to nie są wyścigi. Spokojnie da się motocykl wyhamować na tylnym kole i postawić na przednim, więc jest ok. Oryginalne gumowe przewody są bardzo dobre jakościowo i według mnie nie ma sensu inwestowania w stalowy oplot. Przy wszystkich technicznych trickach bardziej od siły hamowania liczy się wyczucie hamulca, a betonowa dźwignia hamulca ze stalowym oplotem wcale nie pomaga.

O co kaman?

Po przeczytaniu tych kilku akapitów o tym, że F4i jest prostacka, silnik jest słaby, a zawieszenie za miękkie pewnie zastanawiacie się o co chodzi? Cały sekret tkwi w tym, że w stuntcie tak naprawdę nie liczy się moc, niska waga, czy też magiczne heble. Jeśli chcemy być naprawdę dobrzy w tym co robimy, musimy jeździc jak najwięcej. Jeśli będziemy ćwiczyć ciężko, to na pewno będziemy często sypać dzwony. Dlatego potrzebny jest nam twardy i prosty motocykl, który nas nie zawiedzie. Nie będziemy tracić słonecznych dni na reanimację sprzęta, a jeśli już coś będzie wymagało naprawy, to nawet techniczny dyletant poradzi sobie bez problemu. Wszystkie elementy Hondy są wystarczająco dobre, by wykonywać wszystkie najtrudniejsze tricki, przy czym statystyczny idioto-stunter musi się bardzo namęczyć, by zrobić jej krzywdę. Mam nadzieję, że wyraziłem się wystarczająco jasno i już wiecie, co tak naprawdę jest w tej Hondzie CBR600 F4i.

Filmy:
Stunter13 Extrememoto 2008
StuntShineState Scary Gary
Pasio Mielec 2008
Ostra Jazda 2008
Winiu na bemowie
Koma Motocykle Chelm SMfighters
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
cygan
NAS Analytics TAG
cygan guma z nogami nad kierownica
ac sledz konczy przejazd
cyrkle
cbr stunt
cebra do stuntu
cygan cbr
Honda CBR600 F4i m1
oklahome
w czesciach
Honda CBR 600 F4i Tor
honda cbr
Komentarze 9
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê