GDDKiA chce ulepszyć Miejsca Obsługi Podróżnych - w planach automaty z kanapkami
GDDKiA podsumowała ankietę dotyczącą usprawnień, jakich oczekują kierowcy w Miejscach Obsługi Podróżnych. Najpopularniejsze propozycje mogą zostać wcielone w życie.
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ankieta zostałą przeprowadzona w dniach od 30 czerwca do 7 sierpnia 2020 roku. Udział w badaniu wzięło 1665 osób, a wśród nich aż 88% stanowili mężczyźni. Ponad połowa badanych (56%) to osoby w przedziale wiekowym od 26-40. Wśród badanych aż 60% osób częściej niż 16 razy w roku wyjeżdża w trasy dłuższe niż 50 km.
Jakie wnioski płyną z badań? Kierowcy najczęściej zatrzymują się, by skorzystać z toalety, na drugim miejscu znalazła się po prostu potrzeba odpoczynku, a na trzecim - tankowanie pojazdu. Idealny MOP musi być dobrze zlokalizowany i zapewniać możliwie najwięcej funkcji i usług. Jak to wygląda w praktyce? Aż 42% badanych uważa, że MOP-y są zlokalizowane w zbyt dużych odległościach.
Czego pragną podróżni? Aż 91% osób wskazało, że MOP musi być wyposażony w toaletę. Na drugim miejscu znalazła się możliwość zjedzenia ciepłej przekąski i wypicia ciepłego napoju. Podium zamyka ulokowanie w Miejscu Obsługi Podróżnych restauracji, w której można zjeść pełny posiłek. Podróżni chcieliby zwiększenia liczby toalet i pryszniców, ale jednocześnie nie chcą płacić za podwyższenie ich standardu.
Co planuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad? Przede wszystkim zostanie przeprowadzony audyt MOP-ów. Zostanie zwiększony komfort wypoczynku kierowców ciężarówek. GDDKiA planuje ograniczyć hałasy dochodzące z drogi, a także umieścić na drogach tablice informujące o odległości do najbliższego MOP-u i liczbie wolnych miejsc parkingowych. Oprócz tego zostanie ogłoszony przetarg w zakresie umieszczenia automatów vendingowych z jedzeniem. GDDKiA nie zapomniała także o kierowcach samochodów elektrycznych i planuje budowę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarzePrzetarg, czyli najtańsze żarcie?
OdpowiedzMoże i będzie tanie, ale tylko dla rozpisującego przetarg, bo dla końcowego klienta już raczej nie.
Odpowiedz